19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwszy procesor Google oparty na architekturze ARM rzuci wyzwanie Microsoftowi i Amazonowi w wyścigu AI

Pierwszy procesor Google oparty na architekturze ARM rzuci wyzwanie Microsoftowi i Amazonowi w wyścigu AI

Google tworzy niestandardowy procesor oparty na architekturze ARM, aby wspierać pracę sztucznej inteligencji w centrach danych i oferuje mocniejszą wersję swoich chipów AI dla jednostek przetwarzających Tensor (TPU). Nowy procesor Google oparty na ARM, Nazywa się AxionBędzie ono wykorzystywane do obsługi zadań Google związanych ze sztuczną inteligencją, zanim zostanie udostępnione klientom korporacyjnym Google Cloud „jeszcze w tym roku”.

Chipy Axion obsługują już reklamy w YouTube, Google Earth Engine i inne usługi Google. „Ułatwiamy klientom przenoszenie istniejących zadań do firmy Arm” – mówi Mark Lohmeyer, wiceprezes Google Cloud i dyrektor generalny ds. infrastruktury obliczeniowej i uczenia maszynowego. Oświadczenie dla Reutera. „Axion opiera się na otwartych fundamentach, ale klienci korzystający z Arm w dowolnym miejscu mogą z łatwością wdrożyć Axion bez przeprojektowywania lub przepisywania swoich aplikacji”.

Google twierdzi, że klienci będą mogli używać procesora Axion w usługach chmurowych, takich jak Google Compute Engine, Google Kubernetes Engine, Dataproc, Dataflow, Cloud Batch i nie tylko. Reutera Raporty wskazują, że procesor oparty na Axion Arm zapewni także o 30 procent lepszą wydajność niż „chipy Arm ogólnego przeznaczenia” i o 50 procent większą niż obecne procesory Intel.

Procesor Google oparty na Axion Arm.
Obraz: Google

Google aktualizuje także chipy TPU AI, które są używane jako zamienniki procesorów graficznych Nvidia do zadań akceleracji AI. „TPU v5p to akcelerator nowej generacji zaprojektowany specjalnie do szkolenia niektórych z największych i najbardziej wymagających modeli sztucznej inteligencji”. – mówi Lemire. Pojedyncze etui z TPU v5p zawiera 8960 żetonów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w przypadku TPU v4.

Ogłoszenie przez Google procesora opartego na architekturze ARM następuje kilka miesięcy po tym, jak Microsoft zaprezentował własne, niestandardowe chipy krzemowe zaprojektowane dla infrastruktury chmurowej. Firma Microsoft zbudowała własny, niestandardowy układ AI do uczenia dużych modeli językowych oraz niestandardowy procesor oparty na architekturze ARM do obsługi obciążeń w chmurze i sztucznej inteligencji. Amazon od lat oferuje również serwery oparte na architekturze ARM z własnym dedykowanym procesorem i najnowszymi obciążeniami, które umożliwiają wykorzystanie serwerów Graviton3 na AWS.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones: jak podejść do tego rynku; Tesla i Netflix są blisko punktów zakupu z naliczonymi zarobkami

Google nie będzie sprzedawać tych chipów klientom, ale udostępni je usługom w chmurze, które firmy będą mogły wypożyczać i wykorzystywać. „Bycie świetną firmą sprzętową bardzo różni się od zostania świetną firmą zajmującą się chmurą lub świetnym regulatorem światowych informacji” – mówi Amin Vahdat, dyrektor odpowiedzialny za wewnętrzne operacje na chipach w Google. Oświadczenie dla Dziennik Wall Street.

Google, podobnie jak wcześniej Microsoft i Amazon, może teraz zmniejszyć swoją zależność od partnerów takich jak Intel i Nvidia, jednocześnie konkurując z nimi o dedykowane chipy do obsługi obciążeń AI i chmury.