27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Druga prywatna misja astronautów Axiom Space kończy się pluskiem wody

Druga prywatna misja astronautów Axiom Space kończy się pluskiem wody

WASHINGTON — statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon rozbił się w Zatoce Meksykańskiej pod koniec maja 30, kończąc drugą prywatną misję astronautów Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Statek kosmiczny Crew Dragon Freedom bezpiecznie zanurzył się w Zatoce Meksykańskiej w pobliżu Panama City na Florydzie o godzinie 23:05 czasu wschodniego. Ekipy ratownicze szybko wprowadziły statek kosmiczny na pokład statku SpaceX i pomogły czteroosobowej załodze.

Statek kosmiczny oddzielił się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 12 godzin temu i zakończył swój ośmiodniowy pobyt na stacji w ramach misji Ax-2. Statek kosmiczny wystartował na pokładzie Sokoła 9 i 21 maja i zadokował na stacji niecałe 16 godzin później.

„To był niezwykły lot. Naprawdę nam się podobał” – powiedziała Peggy Whitson, była astronautka NASA i obecny dyrektor lotów kosmicznych w firmie Axiom Space, która pilotowała Ax-2 wkrótce po tym, jak samolot spadł. Ax-2 2, Whitson przedłużyła swój rekord przez większość czasu w kosmosie amerykańskiego astronauty do prawie 675 dni.

Do Whitsona na Ax-2 dołącza John Shoffner, prywatny astronauta, który służył jako pilot misji, oraz dwóch astronautów specjalizujących się w misji z Arabii Saudyjskiej, Ali Al-Qarni i Rayana Bernawi. Ci dwaj zostali wybrani przez saudyjską władzę kosmiczną w lutym do misji na podstawie umowy, którą komitet podpisał z Axiom Space we wrześniu 2022 roku.

Załoga Ax-2 miała napięty harmonogram działań na stacji. Pierwotnie misja miała spędzić 10 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale została skrócona do ośmiu dni, aby dotrzymać harmonogramu misji ładunkowej Dragon na 3 czerwca. Ta sama platforma startowa Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego, co Ax-2.

Misja, która obejmuje wnioski wyciągnięte z prywatnej misji astronautów z Ax-1 na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kwietniu 2022 r., wydaje się przebiegać bezproblemowo. Załoga przeprowadziła zestaw demonstracyjnych eksperymentów naukowych i technologicznych podczas działań edukacyjnych, zwłaszcza dla studentów z Arabii Saudyjskiej.

READ  Ganimedes rzuca ogromny cień na Jowisza na oszałamiającym nowym zdjęciu z sondy Juno NASA

„To był bardzo pracowity czas”, powiedział Curt Costello, główny naukowiec NASA ds. Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas konferencji prasowej 30 maja na temat ładunków latających podczas następnej misji Dragon. Powiedział, że załoga Ax-2 przeprowadziła 27 eksperymentów na stacji, współpracując z innymi astronautami ISS. „Oczekujemy na zwrot wszystkich wyników”, w tym próbek znajdujących się na statku kosmicznym Crew Dragon.

Ax-2 był drugą z czterech prywatnych misji astronautów, które Axiom Space planuje obecnie lecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako wstęp do instalacji serii komercyjnych modułów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduły te ostatecznie odłączą się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, tworząc rdzeń samodzielnej stacji komercyjnej, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie wycofana z eksploatacji.

Następna misja, Ax-3, zaplanowana jest nie później niż pod koniec tego roku, również na Crew Dragon. Axiom Space nie ujawnił załogi tej misji, ale podczas wspólnej transmisji internetowej Axiom / SpaceX statku kosmicznego Crew Dragon gospodarze ujawnili, że Ax-2 będzie pilotowany przez Michaela Lópeza-Alegríę, byłego astronautę NASA, który również pilotował Axe -1 w zeszłym roku.