21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dla Europejczyków Trump już powrócił, a Ameryka opuściła Ukrainę – Politico

Dla Europejczyków Trump już powrócił, a Ameryka opuściła Ukrainę – Politico

Nie należy oczekiwać, że odpowiedź zadowoli niemieckiego przywódcę.

Śmieszny zamach stanu

Dla obu przywódców paradoks będzie wyczerpująco jasny. Na początku wojny to Schulz przejął inicjatywę od Bidena. Głównym opieszałym w udzieleniu pomocy wojskowej Ukrainie były Niemcy, a to Biden namawiał rząd Schulza do dalszych działań. Niemcy w obawie przed wciągnięciem w eskalację konfliktu z Putinem odmówili wówczas wysłania ciężkiej broni na Ukrainę, zanim zrobią to pierwsi Amerykanie i inni sojusznicy z NATO.

Ta dynamika nie zanikła całkowicie. Pomimo wielokrotnych próśb Ukrainy Shultz dotychczas odmawiał dostarczenia Ukrainie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus w obawie, że Ukraińcy wykorzystają je do ataków na cele w Rosji. W międzyczasie Wielka Brytania i Francja dostarczyły rakiety manewrujące.

Teraz obowiązek objęcia przewodnictwa w coraz większym stopniu spada na Scholza. Niemcy są Drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych Według statystyk Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, udzielając Ukrainie pomocy wojskowej, do października ubiegłego roku przekazała ona 17,1 miliarda euro. Dla porównania Wielka Brytania przekazała 6,57 miliarda euro, podczas gdy Francja przekazała jedynie 0,54 miliarda euro.

W świetle tych liczb Scholz naciska na kraje europejskie, aby zapewniły Ukrainie większą pomoc, a także wyraził zaniepokojenie faktem, że Niemcy nie pozbyły się reputacji ambiwalentnego wobec Ukrainy pomimo udzielonej pomocy.

„Niepokoi mnie ciągła krytyka, z jaką spotykają się Niemcy, ponieważ rząd rzekomo nie robi wystarczająco dużo i niechętnie działa” – powiedział w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Die Zeit. „Zrobiliśmy więcej niż jakikolwiek inny kraj w Unii Europejskiej – znacznie więcej. Dlatego tak często rozmawiam przez telefon i proszę moich kolegów, aby zrobili więcej.

READ  Boeing nie będzie oferował samolotów pasażerskich. Airbus w Chinach to zrobi