25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

W ataku amerykańskiego drona w Bagdadzie zginął przywódca milicji

W ataku amerykańskiego drona w Bagdadzie zginął przywódca milicji

BAGHDAD (AP) – W środę wieczorem amerykański dron uderzył w samochód w stolicy Iraku, zabijając trzech członków potężnej milicji Kataib Hezbollah, w tym wysokiego rangą dowódcę – podają urzędnicy.

Do nalotu doszło na głównej drodze w dzielnicy Al-Mashtal, na wschód od Bagdadu. Tłum ludzi zebrał się, gdy zespoły ratownicze przeszukiwały wrak. Siły bezpieczeństwa zamknęły silnie strzeżoną zieloną strefę, w której znajduje się wiele obiektów dyplomatycznych, w związku z wezwaniami protestujących do szturmu na ambasadę amerykańską.

Jak poinformowało dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych ze sprawą, starszy dowódca Kataib Hezbollah stał się celem amerykańskiego nalotu w Iraku. Nie pozwolono im wypowiadać się publicznie i wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Dwóch urzędników wspieranych przez Iran bojówek w Iraku poinformowało, że jednym z trzech zabitych był Wissam Muhammad „Abu Bakr” Al-Saadi, dowódca odpowiedzialny za operacje Kataib Hezbollah w Syrii. Urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmów z reporterami.

Do strajku doszło w obliczu rosnących napięć w regionie i kilka dni po tym, jak wojsko amerykańskie przeprowadziło atak powietrzny na dziesiątki miejsc w Iraku i Syrii wykorzystywanych przez rebeliantów. Wspierane przez Iran bojówki A w odpowiedzi Irańska Gwardia Rewolucyjna W ataku drona zginęło trzech amerykańskich żołnierzy W Jordanii pod koniec stycznia.

Stany Zjednoczone oskarżyły o atak w Jordanii Islamski Ruch Oporu w Iraku, szeroką koalicję bojówek wspieranych przez Iran, a urzędnicy stwierdzili, że podejrzewają, że w szczególności Kataib Hezbollah przewodzi atakowi.

Islamski Ruch Oporu w Iraku regularnie ogłasza ataki na bazy, w których mieszczą się siły amerykańskie w Iraku i Syrii, w kontekście bieżących wydarzeń Wojna Izrael-HamasTwierdzenie, że jest to odpowiedź na wsparcie Waszyngtonu dla Izraela w jego wojnie w Gazie, w wyniku której, według Ministerstwo Zdrowia na obszarach kontrolowanych przez Hamas.

Kataib Hezbollah oświadczył w oświadczeniu, że zawiesił ataki na siły amerykańskie, aby uniknąć „wprowadzenia w zakłopotanie rządu irackiego” po strajku w Jordanii, ale inni zadeklarowali, że będą kontynuować walkę.

READ  Szwajcarscy wyborcy zgadzają się na globalne minimalne podatki od osób prawnych i cele klimatyczne

W niedzielę islamski ruch oporu w Iraku Twierdzony atak dronem Sześciu bojowników Syryjskich Sił Demokratycznych, grupy dowodzonej przez Kurdów, sprzymierzonej ze Stanami Zjednoczonymi, zginęło w bazie mieszczącej siły amerykańskie we wschodniej Syrii.

Ostatnia fala konfliktu regionalnego nadeszła wkrótce po środowej wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu Odrzucił warunki zaproponowane przez Hamas Zażądał porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników, które doprowadziłoby do trwałego zawieszenia broni i zobowiązał się kontynuować wojnę aż do „absolutnego zwycięstwa”.

Biuro medialne rebeliantów Houthi w Jemenie również poinformowało dzisiaj, w środę, o dwóch nalotach w rejonie Ras Issa w dystrykcie Al-Salif w prowincji Hodeidah.

___

Madhani doniósł z Waszyngtonu. Wkład w powstanie tego raportu wnieśli dziennikarze Associated Press Ali Jabbar w Bagdadzie i Lolita Baldur w Waszyngtonie.