16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „surową karę”

Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „surową karę”

Skomentuj zdjęcie, Chiny określiły swoje manewry wokół Tajwanu jako „surową karę” za „czyny separatystów”.

  • autor, Kelly Ng w Singapurze i Robert Wingfield Hayes w Tajpej
  • Rola, wiadomości BBC

Chiny rozpoczęły dwudniowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu, a ich wojsko nazwało je „surową karą” za „separatystyczne działania” samorządnej wyspy.

Ćwiczenia odbywają się trzy dni po inauguracji prezydenta Williama Lai, który wezwał Chiny, aby przestały grozić wyspie i zaakceptowały istnienie demokracji.

Chiny uważają Tajwan za separatystyczną prowincję, która ostatecznie znajdzie się pod kontrolą Pekinu, ale wyspa uważa się za odrębną prowincję.

Ministerstwo Obrony Tajwanu potępiło chińskie ćwiczenia, określając je jako „irracjonalne prowokacje”.

Tajpej wysłało siły morskie, powietrzne i lądowe, aby „broniły obszaru”. [island’s] Suwerenność” – oznajmiło Ministerstwo Obrony.

Tajwańscy eksperci wojskowi stwierdzili, że czwartkowe manewry po raz pierwszy symulowały atak na dużą skalę, a nie blokadę gospodarczą.

Jak wynika z map opublikowanych przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą, ćwiczenia odbyły się na całej głównej wyspie i po raz pierwszy wycelowały także w kontrolowane przez Tajpej wyspy Kinmen, Matsu, Wuxiu i Donjin, które leżą w pobliżu chińskiego wybrzeża. .

Ćwiczenia objęły także część wschodniego Tajwanu, gdzie nierówne wschodnie wybrzeże wyspy po drugiej stronie pasma górskiego od dawna służy jako twierdza wojskowa.

Tajwan zbudował wzdłuż tego wybrzeża znaczną część swojej ufortyfikowanej infrastruktury wojskowej, w tym dużą podziemną bazę lotniczą wewnątrz góry w pobliżu miasta Hualien. Znajduje się także blisko południowych wysp Japonii, które stanowią naturalny szlak zaopatrzenia.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza stwierdziła, że ​​jej szkolenie skupiało się na wspólnych patrolach gotowości bojowej na morzu i w powietrzu, kierowaniu precyzyjnych uderzeń na kluczowe cele oraz zintegrowanych operacjach wewnątrz i na zewnątrz wyspy w celu przetestowania „rzeczywistych wspólnych zdolności bojowych” jej sił.

Tajwańskie media zacytowały eksperta wojskowego Chih Chunga, który powiedział, że trwające ćwiczenia miały na celu „symulację zbrojnej inwazji na Tajwan na dużą skalę”.

W zeszłym roku Chiny wielokrotnie szkoliły się, jak otoczyć Tajwan myśliwcami i okrętami wojennymi. Tajpej zgłosiło niewielki wzrost liczby wtargnięć na tajwańskie wody i przestrzeń powietrzną w okresie poprzedzającym inaugurację Lai.

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza stwierdziła, że ​​czwartkowe manewry stanowią „silną karę za separatystyczne działania tajwańskich sił niepodległościowych i surowe ostrzeżenie przed ingerencją i prowokacją ze strony sił zewnętrznych”.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin upierało się, że ćwiczenia są „koniecznym i uzasadnionym krokiem” w celu ochrony suwerenności narodowej.

„Chcę podkreślić, że Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium Chin. To fakt wynikający z historii i prawdziwego status quo. W przyszłości to się nie zmieni. Niepodległość Tajwanu jest skazana na porażkę” – powiedział rzecznik Wang Wenbin.

Pekin potępił to przemówienie, a minister spraw zagranicznych Wang Yilai nazwał je „haniebnym”.

Po zwycięstwie Lai w wyborach w styczniu ubiegłego roku Pekin wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że „Tajwan jest częścią Chin”. Wielokrotnie odrzucała także oferty rozmów złożone przez Lai.

Ministerstwo Obrony Tajwanu stwierdziło, że czwartkowe ćwiczenia były „głównym wydarzeniem”. [Beijing’s] Mentalność wojskowa.

„W ostatnich latach ciągłe nękanie ze strony chińskich samolotów i statków ogromnie zaszkodziło pokojowi i stabilności na świecie” – dodała.

Biuro prezydenta Tajwanu stwierdziło, że „niefortunne” jest obserwowanie, jak Chiny „wykorzystują jednostronne prowokacje wojskowe, aby zagrozić demokracji i wolności na Tajwanie”.

„Pekin musi zrozumieć, że jego taktyka zastraszania nie zdobędzie serc i umysłów” – powiedział rzecznik Liang Wen-chieh.

Chociaż Chiny i Tajwan są nadal partnerami handlowymi, nie mają już oficjalnego kanału komunikacji, a znaczna część świata oferuje swoje dyplomatyczne uznanie Chinom, ale nie Tajwanowi.

Analitycy twierdzą, że twierdzenia Pekinu stały się głośniejsze i bardziej stanowcze pod rządami Xi Jinpinga, który wielokrotnie podkreślał, że „zjednoczenie” nastąpi – ostatnio w grudniu, na kilka tygodni przed wyborami na Tajwanie.

Jak dotąd chińskie manewry wojskowe wokół Tajwanu nie osiągnęły poziomu inwazji i pozostawały w szarej strefie.

Analitycy powiedzieli BBC, że taktyka wojny w szarej strefie ma na celu osłabienie przeciwnika na długi czas i twierdzą, że właśnie to Chiny próbują zrobić z Tajwanem.

Chiny i Tajwan – podstawy

  • Dlaczego stosunki między Chinami a Tajwanem są złe? Chiny uważają autonomiczną wyspę za część swojego terytorium i nalegają, aby zjednoczyć ją z kontynentem, w razie potrzeby siłą. Tajwan postrzega siebie jako osobę odrębną
  • Jak rządzicie Tajwanem? Wyspa ma własną konstytucję, demokratycznie wybranych przywódców i około 300 000 aktywnych żołnierzy w siłach zbrojnych.
  • Kto rozpoznaje Tajwan? Tylko kilka krajów uznaje Tajwan. Większość z nich uznaje zamiast tego chiński rząd w Pekinie. Stany Zjednoczone nie utrzymują oficjalnych stosunków z Tajwanem, ale mają prawo, które nakłada na nie obowiązek zapewnienia wyspie środków do obrony