20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Co to jest wir polarny?  I inne pytania związane z zimną pogodą

Co to jest wir polarny? I inne pytania związane z zimną pogodą

Powiedział, że podstawową ideą jest to, że cieplejsze warunki tworzą większe, bardziej energetyczne fale w atmosferze, które sprawiają, że prąd strumieniowy jest bardziej falisty, z większymi szczytami i dolinami. Wpływa to na rotację wiru polarnego.

Używając analogii do obracającego się bąka, powiedział: „To tak, jakby zaczynał majstrować przy różnych rzeczach”. „Traci swój ładny okrągły kształt iw tym przypadku staje się bardziej rozciągliwy”. Jeden płat rozciąga się do Kanady i Stanów Zjednoczonych, przynosząc na pierwszy plan zimną pogodę.

Dr Cohen powiedział, że studiuje ten temat od 2005 roku i jest bardziej pewny niż kiedykolwiek w związku ze zmianami w Arktyce. „Dowody tylko rosną” – powiedział.

Inni uczeni nie są tego tacy pewni. w krótkim referacie W czasopiśmie „Nature Climate Change in 2020” dwóch badaczy z University of Exeter w Anglii pisze, że pomimo ciągłego ocieplenia Arktyki i utraty lodu morskiego, krótkoterminowych trendów ekstremalnych mrozów, falowania prądów strumieniowych i innych powiązanych pomiarów klimatu w latach 90. i dekadzie Pierwszy XXI wiek „nie przetrwał ostatniej dekady”, osłabiając argument, że winowajcą było ocieplenie w Arktyce.

Niektórzy eksperci sugerują, że zamiast ocieplenia, inne naturalnie zmieniające się elementy klimatu Ziemi mogą wpływać na wir. Wśród nich, powiedział Ted Shepherd, klimatolog z University of Reading w Anglii, są temperatury powierzchni mórz na równikowym Pacyfiku, które mogą prowadzić do zmian w masach powietrza arktycznego, które zakłócają prąd strumieniowy i wiry.

Naukowcy twierdzą, że pytania o rolę, jaką ocieplająca się Arktyka może odgrywać w ekstremalnych okresach mrozów, są przykładem zdrowych debat na temat zmian klimatu, które toczą się obecnie. Nie chodzi o to, czy zmiana klimatu jest rzeczywista – odpowiedź na to pytanie została udzielona – ale jakie rodzaje skutków mają miejsce, jak poważne są i czy będą się pogarszać wraz z postępującym ociepleniem.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Większość uczonych postrzega tę debatę jako ważną debatę, która wciąż trwa. Dr Vavros powiedział, że niektóre aspekty „mają bardzo solidne podstawy fizyczne”. Wśród nich, powiedział, był pomysł, że ocieplenie Arktyki, poprzez zmniejszenie różnicy temperatur między Arktyką a tropikami, osłabiło wiatry strumienia. Powiedział, że inne aspekty, w tym to, czy i gdzie ocieplenie powoduje, że prąd strumieniowy jest bardziej falisty, „są rzeczami, z którymi naprawdę się zmagamy i wciąż nie jesteśmy pewni”.

„Na początku było dużo czarno-białego myślenia, w tym wśród ludzi takich jak ja, na temat tego pytania” – dodał dr Vavros. „Ponieważ pojawia się coraz więcej dowodów, istnieje wiele odcieni szarości”.