30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Charles Soubrage: francuski seryjny morderca „The Serpent” zwolniony z więzienia w Nepalu

Charles Soubrage: francuski seryjny morderca „The Serpent” zwolniony z więzienia w NepaluCNN

Karol SobhrajSłynny francuski seryjny morderca, który zainspirował nominowany do nagród serial telewizyjny „Wąż”, został w piątek zwolniony z nepalskiego więzienia.

Sobhraj wychodzi z więzienia. Został przekazany do Urzędu Imigracyjnego. Wkrótce zostanie deportowany do Francji, dzisiaj wcześniej poinformowali go urzędnicy z Departamentu Imigracyjnego” – powiedział CNN Eshwari Prasad Pandey, urzędnik Centralnego Więzienia w Nepalu.

Sobhraj, lat 78, był Odsiaduje dożywocie w Nepalu za zabicie dwóch turystów w 1975 roku, ale wiele domniemanych morderstw pozostaje nierozwiązanych.

Został zwolniony po tym, jak w środę Sąd Najwyższy Nepalu nakazał jego zwolnienie ze względu na jego wiek i stan zdrowia. Sąd stwierdził, że ma chorobę serca i wymaga operacji na otwartym sercu.

Lokalni urzędnicy powiedzieli, że organizują natychmiastową deportację Sobhraja, co może nastąpić już w piątek.

„Pracujemy nad zebraniem wszystkich niezbędnych dokumentów podróżnych do deportacji Sobraja do Francji” – powiedział CNN pełniący obowiązki dyrektora generalnego nepalskiego departamentu imigracyjnego Pradarshani Kumari, dodając, że „może się to stać dzisiaj (piątek), może to potrwać kilka dni”.

Sąd nakazuje odesłanie go do domu w ciągu 15 dni. Pracujemy nad przeniesieniem go z myślą o tych ramach czasowych. Do czasu lotu pozostanie pod nadzorem rządu Nepalu. „Współpracujemy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych dla jego bezpieczeństwa” – dodał Kumari.

Urzędnik powiedział, że departament jest w ścisłym kontakcie z ambasadą francuską w Katmandu.

Urodzony w administrowanym przez Francję Sajgonie w Wietnamie, Sobhraj został po raz pierwszy uwięziony w Paryżu w 1963 roku za włamanie, ale został oskarżony o przestępstwa z listy krajów: Francja, Grecja, Turcja, Iran, Afganistan, Pakistan, Nepal, Indie, Tajlandia i Malezja.

Uciekł też z więzienia w kilku krajachJego skłonność do wymykania się władzom przyniosła mu przydomek „Wąż”.

Ostatecznie Sobhraj przyznał się do co najmniej 12 zabójstw w latach 1972-1976 i napomknął swoim rozmówcom, zanim odwołał swoje zeznania przed kolejnymi sprawami sądowymi, zgodnie z jego autobiografią. Prawdziwa liczba jego ofiar nie jest znana.

READ  Król Karol III i królowa Camilla zostają oficjalnie koronowani podczas ceremonii koronacyjnej

W 2014 roku nepalski sąd skazał Sobraja za zabójstwo kanadyjskiego turysty Laurenta Carriera w 1975 roku i skazał go na 20 lat więzienia.

Dramat BBC / Netflix „Snake” z 2021 roku jest oparty na historii rzekomych morderstw Sobhraja. Opowiada, jak przez lata unikał prawa w całej Azji, rzekomo odurzając, rabując i mordując turystów na tak zwanym „hipisowskim szlaku” – podczas gdy były holenderski dyplomata Hermann Knippenberg współpracował z władzami, aby go złapać.