21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Celem mediatorów jest przedłużenie rozejmu między Izraelem a Hamasem w Gazie

Celem mediatorów jest przedłużenie rozejmu między Izraelem a Hamasem w Gazie

Deir al-Balah (Strefa Gazy) – Armia izraelska poinformowała, że ​​Hamas rozpoczął uwalnianie 12 zakładników ze Strefy Gazy.

Armia podała, że ​​pierwszych dwóch zakładników przewieziono do Egiptu późną środą. Wkrótce ma zostać wydanych kolejnych dziesięć.

To szóste uwolnienie izraelskich zakładników w ramach zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. W środę Izrael ma uwolnić około 30 palestyńskich więźniów.

Zawieszenie broni ma zakończyć się wczesnym rankiem w czwartek. Międzynarodowi mediatorzy pracują nad przedłużeniem rozejmu o kilka dni, aby umożliwić uwolnienie większej liczby zakładników.

Hamas wziął około 240 zakładników w transgranicznym ataku 7 października, który doprowadził do wybuchu wojny. Uważa się, że po uwolnieniu ostatnich zakładników w niewoli nadal przebywa około 150 zakładników.

To najświeższa aktualizacja. Poniżej znajduje się poprzednia historia AP.

Deir al-Balah (Strefa Gazy) – W środę międzynarodowi mediatorzy pracowali nad przedłużeniem porozumienia o rozejmie Rozejm w GazieZachęcał bojowników Hamasu do dalszego uwalniania zakładników w zamian za uwolnienie więźniów palestyńskich i dalsze złagodzenie izraelskiego ataku powietrznego i naziemnego. W przeciwnym razie zawieszenie broni zakończy się w ciągu jednego dnia.

Według zapowiedzi izraelskiej armii przed wymianą 10 zakładników przetrzymywanych przez aktywistów na 30 więźniów palestyńskich Hamas przekazał dwóch izraelskich Rosjan.

Izrael powitał Uwolniono kilkudziesięciu zakładników W ostatnich dniach twierdzi, że utrzyma rozejm, jeśli Hamas będzie nadal zwalniał więźniów. Jednak premier Benjamin Netanjahu potwierdził w środę, że Izrael wznowi kampanię mającą na celu wyeliminowanie Hamasu, który rządzi Gazą od 16 lat i koordynuje tę kampanię. Śmiertelny atak na Izrael, który wywołał wojnę

Zapytał: „Czy Izrael po wyczerpaniu tego etapu odsyłania porwanych ludzi powróci do walki?” Zatem moja odpowiedź jest jednoznaczna: tak”. „Nie ma mowy, żeby nie wrócić do walki do końca”.

Mówiłem już wcześniej Wizyta w okolicy zaplanowana jest na ten tydzień Sekretarz stanu USA Anthony Blinken wezwał do wywarcia nacisku na przedłużenie rozejmu i uwolnienie zakładników.

Tygodnie ciężkich bombardowań i inwazji naziemnej Rozległe obszary zostały zburzone Gazę i zabicie tysięcy Palestyńczyków. Wydaje się jednak, że miał niewielki wpływ na rządy Hamasu, o czym świadczy jego zdolność do prowadzenia skomplikowanych negocjacji, egzekwowania zawieszenia broni między innymi grupami zbrojnymi i organizowania uwalniania zakładników. Wśród nich są przywódcy Hamasu Yahya Al-Sanwar Prawdopodobnie zostaną przesunięte na południe.

Większość z 2,3 miliona mieszkańców Gazy jest taka Obecnie są uwięzieni w południowej GazieOkoło trzy czwarte z nich zostało wypędzonych ze swoich domów. Rozejm doprowadził do gorączkowego pośpiechu w celu zdobycia środków niezbędnych do wyżywienia ich rodzin, przy czym pomoc napłynęła w większych ilościach, ale nadal jest ona niewystarczająca. Wszyscy boją się, że walki wkrótce zostaną wznowione.

Palestynka Fayrouz Salama jest witana po tym, jak Izrael zwolnił ją z więzienia w mieście Ramallah na Zachodnim Brzegu, wczesną środę, 29 listopada 2023 r. Hamas i Izrael uwolniły więcej zakładników i więźniów na mocy warunków kruchego zawieszenia broni, które obowiązuje od dawna. Dzień piąty, wtorek. (AP Photo/Nasser Nasser)

Izraelscy żołnierze pracują przy czołgu w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, południowy Izrael, wtorek, 28 listopada 2023 r. Piąty dzień tymczasowego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem.  (AP Photo/Ohad Zwegenberg)

Izraelscy żołnierze pracują przy czołgu w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, południowy Izrael, wtorek, 28 listopada 2023 r. Piąty dzień tymczasowego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. (AP Photo/Ohad Zwegenberg)

Palestyńczyk odbiera swoje rzeczy na południowy wschód od miasta Gaza we wtorek, 28 listopada 2023 r. Piąty dzień tymczasowego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem.  (AP Photo/Adel Hanna)

Palestyńczyk odbiera swoje rzeczy na południowy wschód od miasta Gaza we wtorek, 28 listopada 2023 r. Piąty dzień tymczasowego zawieszenia broni między Hamasem a Izraelem. (AP Photo/Adel Hanna)

Rośnie międzynarodowa presja na rzecz trwałego zawieszenia broni. Izraelska inwazja lądowa na południe prawdopodobnie będzie wiązała się z rosnącymi kosztami życia Palestyńczyków i zniszczeniami, na które Stany Zjednoczone, główny sojusznik Izraela, mogą nie być przygotowane.

READ  Obfitość taniego ukraińskiego zboża wywołała protesty rolników w Europie Wschodniej

Administracja Bidena poinformowała Izrael, że jeśli przeprowadzi atak na południu, Musi działać znacznie precyzyjniej.

„To, jak daleko obie strony będą skłonne posunąć się w wymianie zakładników i więźniów w celu zawieszenia broni, zostanie wkrótce poddane próbie, ale presja i zachęty dla obu stron, aby się do niego zbliżyły, są obecnie silniejsze niż zachęty do powrotu do wojny”. Martin Indyk, były ambasador USA w Izraelu, napisał w X.

Dyplomacja się nasila

Zawieszenie broni ma zakończyć się w środę po wymianie zakładników i jeńców.

Diaa Rashwan, szefowa egipskiej Państwowej Służby Informacyjnej, powiedziała, że ​​negocjacje poczyniły postępy i że jest „bardzo prawdopodobne”, że przedłużenie zostanie ogłoszone w środę. Egipt, Państwo Katar Stany Zjednoczone przewodniczyły mediacjom w sprawie pierwotnego zawieszenia broni i w poniedziałek ogłoszono jego przedłużenie o dwa dni.

Wojna rozpoczęła się 7 października atakiem Hamasu na południowy Izrael, w wyniku którego zginęło ponad 1200 osób, w większości cywilów. Bojownicy porwali do Gazy około 240 osób, w tym niemowlęta, dzieci, kobiety, żołnierzy, osoby starsze i tajlandzkich pracowników rolnych.

Izrael odpowiedział niszczycielską kampanią powietrzną w Gazie i inwazją lądową na północy. Według raportu zginęło ponad 13 300 Palestyńczyków, z czego prawie dwie trzecie stanowiły kobiety i nieletni. Ministerstwo Zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Strefie GazyCo nie rozróżnia cywilów i kombatantów.

Liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ od 11 listopada urzędnicy aktualizują tę liczbę z przerwami z powodu… Załamanie usług na północy. Ministerstwo twierdzi, że tysiące innych osób jest zaginionych i istnieje obawa, że ​​zginą pod gruzami.

Izrael twierdzi, że w ataku naziemnym zginęło 77 jego żołnierzy. Twierdzi, że zabiła tysiące bojowników, nie przedstawiając dowodów.

Dylemat izraelskiego zakładnika

Los więźniów i szok wywołany atakiem z 7 października dały się we znaki Mobilizowanie izraelskiego wsparcia dla wojny. Jednak Netanjahu również znajduje się pod presją repatriacji zakładników i może mieć trudności z wznowieniem ofensywy, jeśli prawdopodobne jest uwolnienie większej liczby zakładników.

READ  Stany Zjednoczone wymagają negatywnych testów Covid dla podróżnych z Chin

Izrael poinformował w środę, że w Gazie nadal przetrzymuje się około 160 zakładników. Spośród nich 126 to mężczyźni, a 35 to kobiety. Czterech z nich ma mniej niż 18 lat, a 10 ma ponad 75 lat. Jak dotąd każda ze stron wypuściła kobiety i dzieci w celu przeprowadzenia operacji wymiany.

Izraelski urzędnik zaangażowany w negocjacje w sprawie zakładników powiedział, że wysiłki skupiały się na przedłużeniu rozejmu o dwa dni w celu uwolnienia wszystkich pozostałych kobiet i dzieci przetrzymywanych przez Hamas.

Dodał, że dopóki to nie nastąpi, nie będzie rozważane dalsze przedłużenie zwolnienia ludności cywilnej i żołnierzy cywilnych. Oszacował, że w niewoli Hamasu było „kilkudziesięciu” żołnierzy, w większości mężczyźni. Urzędnik wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ negocjacje nadal trwają.

Jeśli chodzi o mężczyzn – zwłaszcza żołnierzy – oczekuje się, że Hamas będzie nalegał na podobne uwolnienie palestyńskich mężczyzn lub prominentnych więźniów, czemu Izrael może się sprzeciwić.

Na mocy rozejmu wypuszczono 60 Izraelczyków, większość z nich Fizycznie wygląda dobrze, ale jest roztrzęsiony. Kolejnych 21 zakładników – 19 Tajlandczyków, jeden Filipińczyk i jeden Rosjanin-Izraelczyk – zostało uwolnionych w wyniku odrębnych negocjacji. Przed zawieszeniem broni Hamas uwolnił czterech zakładników, a armia izraelska uratowała jednego. W Gazie odnaleziono dwa inne ciała.

To zdjęcie z ulotki dostarczone przez GPO przedstawia Gabriellę i Mię Limberg, które wróciły do ​​domu, rozmawiają z rodziną w miejscu spotkania na terytorium Izraela po ich uwolnieniu przez Hamas, wtorek, 28 listopada 2023 r. (GPO/ulotka za pośrednictwem AP)

To zdjęcie z ulotki dostarczone przez GPO przedstawia Gabriellę i Mię Limberg, które wróciły do ​​domu, rozmawiają z rodziną w miejscu spotkania na terytorium Izraela po ich uwolnieniu przez Hamas, wtorek, 28 listopada 2023 r. (GPO/ulotka za pośrednictwem AP)

Ahmed Salaima, 14 lat, w środku, palestyński więzień zwolniony przez Izrael, ściskany przez ojca po przybyciu do swojego domu w dzielnicy Ras al-Amoud we Wschodniej Jerozolimie, wtorek, 28 listopada 2023 r. (AP Photo/Mahmoud Illean)

Ahmed Salaima, 14 lat, w środku, palestyński więzień zwolniony przez Izrael, ściskany przez ojca po przybyciu do swojego domu w dzielnicy Ras al-Amoud we Wschodniej Jerozolimie, wtorek, 28 listopada 2023 r. (AP Photo/Mahmoud Illean)

Jak dotąd większość ze 180 Palestyńczyków zwolnionych z izraelskich więzień to nastolatki oskarżeni o rzucanie kamieniami i koktajlami Mołotowa podczas konfrontacji z siłami izraelskimi. Wiele z nich to kobiety skazane przez izraelskie sądy wojskowe za usiłowanie ataków na żołnierzy.

READ  Kontrowersje i działania na rzecz aborcji: papież Franciszek uchyla biskupa, który bronił polityków pro-choice

Palestyńczycy świętowali uwolnienie osób, które ich zdaniem stawiały opór trwającej od dziesięcioleci izraelskiej okupacji wojskowej terenów, na których chcą ustanowić swoje przyszłe państwo.

Napięty spokój w Gazie

Dla Palestyńczyków w Gazie wszelki spokój wynikający z rozejmu zostaje przyćmiony poszukiwaniem pomocy i terrorem, gdy widzą rozmiary zniszczeń po tygodniach ukrywania się przed bombardowaniami.

Na północy mieszkańcy opisali zrównane z ziemią całe kompleksy mieszkalne w centrum Gazy oraz w pobliskich obozach dla uchodźców Al-Shati i Jabalia.

Muhammad Matar (29 lat), mieszkaniec miasta Gaza, który wraz z innymi wolontariuszami poszukuje osób zabitych pod gruzami lub pozostawionych na ulicach, powiedział, że w powietrzu unosi się zapach rozkładających się ciał uwięzionych pod zawalonymi budynkami.

Dodał, że do tej pory odnaleziono 46 z nich i pochowano ich w czasie rozejmu. Większość z nich była niezidentyfikowana. Matar powiedział, że pod gruzami wciąż znajduje się więcej ciał, ale nie można do nich dotrzeć bez ciężkiego sprzętu, dodając, że widzieli inne ciała rozrzucone na ulicach, ale nie mogli do nich dotrzeć, ponieważ pozycje izraelskie były zbyt blisko.

Niewielka pomoc dociera na północ, gdzie według szacunków przebywają dziesiątki tysięcy cywilów. Jedna z kobiet w Beach Camp, Umm Rami, powiedziała: „Kto przeżyje okupacyjne bombardowania, umrze z głodu”.

Na południu dopuszczono rozejm Zostanie dostarczona większa pomoc Z Egiptu do 200 ciężarówek dziennie. Urzędnicy zajmujący się pomocą mówią jednak, że to nigdy nie wystarczy, biorąc pod uwagę, że większość z nich jest obecnie uzależniona od pomocy zagranicznej. Schroniska prowadzone przez ONZ, w których przebywa ponad milion przesiedleńców, są przepełnione, a wielu z nich śpi na zewnątrz w zimne i deszczowe dni.

W jednym z centrów dystrybucyjnych w Rafah codziennie ustawiają się tłumy, aby otrzymać nowo przybyłe worki mąki. Jednak zapasy szybko się kończą, zanim wielu z nich zdąży otrzymać swoją część.

„Szukaliśmy chleba dla naszych dzieci” – powiedziała Nawal Abu Namous, jedna z kobiet w klasie. „Przyjeżdżamy tu codziennie… wydając pieniądze na transport, żeby tu dotrzeć, a potem wracamy do domu z niczym”.

Niektóre rynki i sklepy zostały ponownie otwarte, ale ceny kilku artykułów znajdujących się w magazynie dramatycznie wzrosły. 25-kilogramowy (50-funtowy) worek mąki, który wcześniej kosztował równowartość 2,70 dolara, obecnie kosztuje 68 dolarów.

Odzież zimowa nie jest dostępna. Jeden z właścicieli sklepu odzieżowego w Deir al-Balah powiedział Associated Press, że nie cierpi otwierać drzwi rano, bo wie, że większość dnia spędzi na przepraszaniu klientów za brak zapasów na zimę.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że na infekcje dróg oddechowych cierpi około 111 000 osób, a na biegunkę 75 000, z czego ponad połowa to dzieci poniżej piątego roku życia. „Więcej ludzi może umrzeć z powodu chorób niż w wyniku zamachów bombowych”.

„Mamy dość” – powiedział Omar Al-Daraawi, który pracuje w zatłoczonym Szpitalu Męczenników Al-Aksa w środkowej Gazie. „Chcemy, aby ta wojna się skończyła”.

___

Jeffrey donosił z Kairu, a Liedman z Jerozolimy.

___

Pełny zasięg AP o godz https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.