1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Obrońcy ukraińskiej huty deklarują zakończenie zadania po ewakuacji bojowników na tereny kontrolowane przez Rosję

Obrońcy ukraińskiej huty deklarują zakończenie zadania po ewakuacji bojowników na tereny kontrolowane przez Rosję

We wtorek trwały działania mające na celu uratowanie ostatnich obrońców wewnątrz huty Azovstal w zdewastowanym mieście portowym Mariupol po tym, jak ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że bojownicy „wykonali swoją misję” i że nie ma sposobu na wyzwolenie fabryki środkami wojskowymi.

Ukraińskie wojsko unikało określenia „kapitulacja” na określenie próby wycofania się z huty w celu ocalenia jak największej liczby istnień ludzkich. Urzędnicy planowali kontynuować próby ratowania nieznanej liczby bojowników, którzy pozostali w tyle. Nie było jasne, czy żołnierze ewakuowani na tereny znajdujące się pod kontrolą Rosji będą uważani za jeńców wojennych.

Pułk, który wytrwale bronił huty jak Ukraina ostatnia twierdza W portowym mieście Mariupol ogłosił w poniedziałek zakończenie swojej misji po ewakuacji ponad 260 myśliwców, wśród których było kilku ciężko rannych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ewakuacja na terytorium kontrolowane przez separatystów miała na celu ratowanie życia bojowników, którzy przetrwali tygodnie rosyjskich ataków w labiryncie podziemnych przejść pod wielkimi hutami Azowstalu. Powiedział, że „ciężko ranni” otrzymują pomoc medyczną.

„Ukraina potrzebuje ukraińskich bohaterów, aby przeżyć” – powiedział. „To jest nasza zasada”. Nieznana liczba bojowników pozostała w oczekiwaniu na dalsze akcje ratunkowe.

Obrońcy huty wyszli, podczas gdy Moskwa poniosła kolejną dyplomatyczną porażkę w wojnie z Ukrainą Szwecja dołącza do Finlandii Decydując się na ubieganie się o członkostwo w NATO. Ukraina osiągnęła symboliczne zdobycze, gdy doniesiono, że jej siły zepchnęły siły rosyjskie do granicy rosyjskiej w obwodzie charkowskim.

Jednak siły rosyjskie zbombardowały cele we wschodniej ukraińskiej strefie przemysłowej znanej jako Donbas, a liczba ofiar śmiertelnych, już na poziomie kilku tysięcy, nadal rosła, gdy wojna weszła w 12. tydzień w środę.

Rosja Ukraina Mariupol wyjaśniający
Żołnierze milicji Donieckiej Republiki Ludowej przechodzą obok uszkodzonych budynków mieszkalnych w pobliżu zakładów metalurgicznych Illich Iron & Steel Works, drugiego co do wielkości projektu wydobywczego na Ukrainie, na obszarze kontrolowanym przez wspierane przez Rosję siły separatystyczne w Mariupolu na Ukrainie, sobota, 16 kwietnia 2022 r.

Aleksiej Aleksandrow/AFP


Wiceminister obrony Hanna Maliar powiedziała, że ​​53 ciężko rannych bojowników zostało przewiezionych z fabryki Azovstal do szpitala w Nowoazowsku, na wschód od Mariupola. Dodatkowych 211 bojowników ewakuowano do Olinevki korytarzem humanitarnym.

Powiedziała, że ​​zostanie przeprowadzona wymiana, aby sprowadzić ich z powrotem do domu. Urzędnicy planowali również kontynuować próby ratowania bojowników, którzy pozostali w środku.

„Praca nad sprowadzeniem mężczyzn do domu trwa nadal i wymaga precyzji i czasu” – powiedział Zełenski.

Zanim w poniedziałek rozpoczęły się ewakuacje z hut, rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zgodę na opuszczenie zakładu przez rannych w celu leczenia w mieście kontrolowanym przez promoskiewskich separatystów.

W poniedziałek po zmroku z huty wyjechało kilka autobusów w towarzystwie rosyjskich pojazdów wojskowych. Mallyaar potwierdził później, że ewakuacja miała miejsce.

„Dzięki obrońcom Mariupola Ukraina zyskała kluczowy czas na formowanie sił rezerwowych, przegrupowywanie sił i otrzymywanie pomocy od partnerów” – powiedziała. „I wykonali wszystkie swoje zadania. Ale nie da się złamać Azovstalu środkami wojskowymi”.

Rosja atakuje Ukrainę – 29 kwietnia 2022 r.: zdjęcia satelitarne Maxar przybliżają stalownię Azovstal w Mariupolu na Ukrainie.  Sekwencja - 3 z 12 zdjęć.  20 kwietnia 2022_WV3.  Proszę użyć: Zdjęcie satelitarne (c) 2022 Maxar Technologies.
Zdjęcia satelitarne Maksar pokazują hutę Azovstal w Mariupolu na Ukrainie, 29 kwietnia 2022 r.

Obraz satelitarny (c) 2022 Maxar Technologies za pośrednictwem Getty Images


Dowódca pułku Azowa, który dowodził obroną zakładu, powiedział we wcześniej nagranej wiadomości wideo opublikowanej w poniedziałek, że ewakuacja oznaczała koniec misji pułku.

„Nie ma całkowicie bezpiecznych planów i operacji podczas wojny” – powiedział podpułkownik Denis Prokopenko, dodając, że wzięto pod uwagę wszelkie ryzyko, a ta część planu obejmowała uratowanie „jak największej liczby istnień ludzkich”.

Gdzie indziej w Donbasie, wschodnie miasto Severdonieck zostało trafione ciężkim ostrzałem, w wyniku którego zginęło co najmniej 10 osób, powiedział Serhiy Haiday, gubernator obwodu ługańskiego. W obwodzie donieckim gubernator Pawło Kirilenko powiedział na Facebooku, że podczas bombardowania zginęło dziewięciu cywilów.

We wtorek rano we wtorek rano głośne eksplozje uderzyły we zachodnioukraińskie miasto Lwów. Świadkowie naliczyli co najmniej osiem eksplozji, którym towarzyszyły naloty z daleka, a jakiś czas później pojawił się zapach spalenizny. Zespół z Associated Press we Lwowie, który był objęty całonocną godziną policyjną, powiedział, że niebo na zachód od miasta rozświetlała pomarańczowa poświata.

Ale siły ukraińskie również posuwały się naprzód wraz z wycofywaniem sił rosyjskich z sąsiednich obszarów Miasto na północnym wschodzie Charków w ostatnich dniach. Zełenski podziękował żołnierzom, którzy podobno zepchnęli ich aż do granicy rosyjskiej w obwodzie charkowskim.

Na filmie pokazano żołnierzy ukraińskich trzymających słup, który wyglądał jak znak ukraińskiej granicy w niebiesko-żółte paski. Następnie położyli ją na ziemi, podczas gdy obok niej stało dziesiątki żołnierzy, w tym jeden z ołowianymi pasami na ramieniu.

„Jestem bardzo wdzięczny w imieniu wszystkich Ukraińców, w imieniu moim i mojej rodziny” – powiedział Zełenski w wiadomości wideo. „Jestem bardzo wdzięczny wszystkim wojownikom takim jak ty”.

Ukraińska Służba Graniczna poinformowała, że ​​wideo przedstawiające żołnierzy pochodzi z granicy „w obwodzie charkowskim”, ale nie podała szczegółów, powołując się na względy bezpieczeństwa. Nie udało się od razu zweryfikować dokładnej lokalizacji.

Wojna ukraińsko-rosyjska
Oleksiy Polyakov po prawej i Roman Vojko sprawdzają szczątki zniszczonego rosyjskiego helikoptera na polu we wsi Malaya Rohan, obwód charkowski, Ukraina, poniedziałek, 16 maja 2022 r.

Bernat Armanji/The Associated Press


Ukraińscy strażnicy graniczni powiedzieli, że powstrzymali również rosyjską próbę wysłania sił sabotażowych i rozpoznawczych do regionu Sumy, około 90 mil na północny zachód od Charkowa.

Rosję nękały niepowodzenia wojny, w szczególności jej wczesna porażka w zdobyciu stolicy, Kijowa. Wiele walk przerodziło się w Donbas, ale także zamienił się w płomień, z dwiema stronami walczącymi wioską za wioską.

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział, że haubice ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów pomogły Kijowowi utrzymać się lub zdobyć przewagę nad Rosją. Urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić ocenę wojskową USA, powiedział, że Ukraina zepchnęła siły rosyjskie w odległości od pół mili do 2,5 mili od granicy z Rosją, ale nie mógł potwierdzić, czy są na całej drodze do granicy.

Urzędnik powiedział, że rosyjskie ataki dalekiego zasięgu wydawały się być wymierzone w ukraiński ośrodek szkolenia wojskowego w Jaworowie, w pobliżu polskiej granicy. Nie było natychmiastowych doniesień o urazach.

Poza polem bitwy, decyzja Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO była następstwem podobnej decyzji sąsiedniej Finlandii w historycznej zmianie dla prowincji, które nie były sprzymierzone od pokoleń.

Szwedzka premier Magdalena Andersson powiedziała, że ​​jej kraj będzie w „trudnej sytuacji” w okresie składania wniosków i wezwała swoich obywateli Aby się przygotować.

„Rosja powiedziała, że ​​podejmie środki zaradcze, jeśli przystąpimy do NATO” – powiedziała. „Nie możemy wykluczyć, że Szwecja będzie narażona np. na dezinformację i próby zastraszania i dzielenia nas” – dodał.

Ale prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, członek NATO, eskalował swój sprzeciw wobec przystąpienia. Oskarżył kraje o nieprzyjmowanie „jasnego” stanowiska wobec bojowników kurdyjskich i innych grup uważanych przez Ankarę za terrorystyczne oraz o nałożenie sankcji wojskowych na Turcję.

Turcja Erdogana
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybywa na przyjęcie ze swoim algierskim odpowiednikiem Abdelmadjidem Tebboune w Ankarze w Turcji w poniedziałek 16 maja 2022 r.

Burhan Ozbilici / AFP


Powiedział, że szwedzcy i fińscy urzędnicy, którzy mają przybyć do Turcji w przyszłym tygodniu, nie powinni zawracać sobie głowy przyjazdem, jeśli zamierzają przekonać Turcję do rezygnacji z sprzeciwu.

„Jak możemy im ufać?” – zapytał Erdogan na wspólnej konferencji prasowej z wizytującym prezydentem Algierii.

Wszystkie 30 obecnych członków NATO musi zgodzić się na przyłączenie swoich skandynawskich sąsiadów.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa „nie ma problemu” ze Szwecją czy Finlandią, które starają się o członkostwo w NATO, ale „rozbudowa infrastruktury wojskowej w tym regionie oczywiście doprowadzi do naszej reakcji”.

Putin rozpoczął inwazję 24 lutego, co, jak powiedział, było próbą powstrzymania ekspansji NATO, ale uważał tę strategię za kontrproduktywną. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że proces członkostwa w obu przypadkach może być szybki.

Europa dławi także finansowanie wojny Kremla, obcinając miliardy dolarów, które wydaje na import rosyjskiej energii. Proponowany zakaz UE spotyka się ze sprzeciwem niektórych krajów uzależnionych od importu z Rosji, w tym Węgier, Czech i Słowacji. Bułgaria również ma zastrzeżenia.

READ  Rosyjski wysłannik: umieszcza broń nuklearną na Białorusi w pobliżu granicy NATO | Wiadomości o broni jądrowej