21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Amerykański samolot wojskowy rozbija się o morze u wybrzeży Japonii, zabijając co najmniej jedną osobę

Amerykański samolot wojskowy rozbija się o morze u wybrzeży Japonii, zabijając co najmniej jedną osobę

TOKIO (Reuters) – Amerykański samolot wojskowy przewożący sześć osób rozbił się w morzu w zachodniej Japonii w środę, zabijając co najmniej jednego członka załogi, a co najmniej dwóch zostało wyciągniętych z mętnej wody.

Japońska straż przybrzeżna poinformowała, że ​​znalazła coś, co wyglądało na szczątki samolotu V-22 Osprey, a później potwierdzono śmierć osoby, około trzech kilometrów od wyspy Yakushima.

Przedstawiciel lokalnej spółdzielni rybackiej powiedział, że łodzie rybackie znajdujące się w okolicy odnalazły w okolicznych wodach trzy osoby i dodał, że ich stan jest nieznany.

Rzecznik lokalnych władz powiedział, że w środę po południu w momencie katastrofy na lotnisku na wyspie bezpiecznie wylądował inny samolot Osprey.

Rzecznik sił amerykańskich powiedział, że siły amerykańskie w regionie nadal zbierają informacje.

Stany Zjednoczone mają w Japonii około 54 000 amerykańskich żołnierzy, wielu z nich na strategicznie ważnym łańcuchu południowych wysp, w obliczu rosnącej chińskiej agresji militarnej na Morzu Południowochińskim.

Media podały, że do wypadku doszło tuż przed trzecią po południu (06:00 GMT), a świadkowie twierdzą, że lewy silnik samolotu zapalił się, gdy samolot zbliżał się do lotniska w celu awaryjnego lądowania, pomimo dobrej pogody i słabego wiatru.

Straż przybrzeżna skorygowała liczbę osób na pokładzie do sześciu z początkowo podanych ośmiu.

Yakushima znajduje się w japońskiej prefekturze Kagoshima, około 1040 kilometrów na południowy zachód od stolicy, Tokio, i słynie z dzikiej przyrody i lasów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

READ  Francja świętuje w Indiach Dzień Modi w Bastylii

Japonia, która również użytkuje samoloty Osprey, oświadczyła w środę, że nie planuje uziemienia samolotu, ale zwróciła się do armii amerykańskiej o zbadanie incydentu.

Osprey, opracowany wspólnie przez Boeinga i Bell Helicopter, może latać jak helikopter lub stałopłat i jest obsługiwany przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych i Japońskie Siły Samoobrony.

Rozmieszczenie Ospreya w Japonii wzbudziło kontrowersje, a krytycy twierdzą, że jest on podatny na wypadki. Wojsko amerykańskie i Japonia twierdzą, że obszar jest bezpieczny.

W sierpniu amerykański samolot Osprey rozbił się u wybrzeży północnej Australii podczas transportu żołnierzy podczas rutynowych ćwiczeń wojskowych, zabijając trzech amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.

W grudniu 2016 r. inny samolot wpadł do oceanu w pobliżu południowej japońskiej wyspy Okinawa, co skłoniło Stany Zjednoczone do tymczasowego uziemienia samolotu.

(Raport: Kiyoshi Takenaka, Tim Kelly i Kantaro Komiya – przygotowany przez Mohammeda dla Biuletynu Arabskiego) Tekst: John Geddy. Pod redakcją Davida Dolana, Gerry’ego Doyle’a i Nicka Macfie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę