21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Antysemityzm nigdy nie przeszkodził Bibi w relacjonowaniu spraw aliantów.

Antysemityzm nigdy nie przeszkodził Bibi w relacjonowaniu spraw aliantów.

W poniedziałek Elon Musk odwiedził Izrael. Zwiedził Kfar Azza, kibuc, który Hamas zaatakował 7 października, zabijając dziesiątki osób, i został sfotografowany wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Następnie obaj nagrali rozmowę na X, platformie mediów społecznościowych należącej do Muska, gdzie rozpowszechniał on antysemickie teorie spiskowe. Na przykład w tym miesiącu Musk napisał: „Ty Powiedziałem tylko Prawda absolutna” w odpowiedzi na post, w którym napisano:

Społeczności żydowskie szerzą dokładnie ten rodzaj polemicznej nienawiści wobec białych ludzi, jaką – jak twierdzą – chcą, aby ludzie przestali używać przeciwko nim. Wcale nie jestem zainteresowany zwracaniem najmniejszej uwagi na to, jak zachodnia populacja Żydów dochodzi do niewygodnej świadomości, że hordy mniejszości wspierających zalanie ich kraju niezbyt ich lubią.

Nie wspomniano o tym w rozmowie Muska z Netanjahu, która głównie dotyczyła obrony izraelskiej taktyki wojennej w Gazie, którą Musk niejasno obiecał pomóc w odbudowie. Żaden z mężczyzn nie wspomniał o innych postach Muska z początku tego roku, m.in Kiedy pół Urodzony na Węgrzech żydowski filantrop-miliarder George Soros rozmawiał z Magneto i powiedział, że Soros nienawidzi ludzkości, lub gdy Musk obwinia Ligę Przeciwko Zniesławieniu, utworzoną w celu zwalczania zniesławiania Żydów, za to, że reklamodawcy opuszczają jego platformę mediów społecznościowych.

Kuszące jest przyjrzenie się tym komentarzom i porównanie ich, powiedzmy, z ostatnimi oświadczeniami przewodniczącego Ligi Przeciwko Zniesławieniu Jonathana Greenblatta. Chwała decyzji „Za jego przywództwo w walce z nienawiścią”, po tym jak Musk stwierdził, że używanie terminów „dekolonizacja” i „od rzeki do morza” byłoby uznane za naruszenie warunków korzystania z usług jego platformy. Istnieje jednak inny kontekst, w którym należy rozważyć wizytę Muska w Izraelu: izraelski premier, głowa państwa żydowskiego na świecie, ma długą historię prania pieniędzy od osobistości skrajnej prawicy, o ile go wspierają i ignorują jego anty- Semickie komentarze.

READ  Biden jest gospodarzem Szczytu Ameryk: Aktualizacje na żywo

Być może najbardziej znane jest stanowisko Netanjahu Długoterminowy sojusz polityczny Z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Orban od wielu lat promuje oszczercze kampanie wobec Sorosa. (Niedawno premier zaczął atakować Alexa Sorosa, syna miliardera, który przejął fundacje Open Society Foundation Sorosa.) W 2018 roku, po promowaniu idei, że Soros zalewa kraj imigrantami, Orbán przyjął „Stop ustawodawstwu Sorosa”, które Zrób to nielegalne Dla osób lub grup, które próbują pomóc nielegalnym imigrantom ubiegającym się o azyl. Jeszcze kilka miesięcy temu tak było Cytuję jako powiedzenie”, na wiecu reelekcyjnym: „Walczymy z wrogiem, który jest inny niż my. Nie otwarte, ale ukryte; Nie oczywiste, ale subtelne. Nie szczery, ale podły; Nie krajowy, ale międzynarodowy; Nie wierzy w pracę, raczej spekuluje pieniędzmi. Nie ma własnej ojczyzny, ale czuje, że jest właścicielem całego świata. Później w tym samym roku Orbán wybrałem się w podróż Do Izraela, gdzie odwiedził Yad Vashem i został pochwalony przez Netanjahu za przeciwstawienie się antysemityzmowi w Budapeszcie.

Netanjahu zaoferował także byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi ochronę przed oskarżeniami o antysemityzm. Miało to miejsce nie tylko podczas jego prezydentury, kiedy Trump przeniósł ambasadę USA do Jerozolimy, ale także nie potępił skandujących „Żydzi nas nie zastąpią” w 2017 r. w Charlottesville w Wirginii, ale także po odejściu ze stanowiska. W 2022 r Napisał były prezydent oraz kampanię w mediach społecznościowych przeciwko „niewdzięcznym” amerykańskim Żydom, którym radził, aby „współpracowali, zanim będzie za późno”. (Trump wielokrotnie wyrażał pogląd, że więcej amerykańskich Żydów powinno go wspierać, biorąc pod uwagę jego poparcie dla Izraela). Zapytany w wywiadzie o zarzuty, że Trump – który oprócz regularnego określania liberalnych amerykańskich Żydów jako nielojalnych, ma długą historię używania tego słowa w swojej retoryce politycznej – co Jest powszechnie uważana Jako tropy antysemickie – antysemickie, Oferta Netanjahu„Ma żydowskiego zięcia, córkę, która przeszła na judaizm, a jego wnuki wychowywały się jako Żydzi: nie sądzę”.

READ  Indie przejmują aktywa Xiaomi o wartości 725 milionów dolarów w wyniku nielegalnych transferów

Inni członkowie rządu Netanjahu podzielali jego praktykę prania antysemickich poglądów swoich sojuszników. Na przykład w maju tego zadania podjął się izraelski minister ds. diaspory Amichai Shikli W obronie Muska Od oskarżeń o antysemityzm po ataku na Sorosa. Eli Cohen, izraelski minister spraw zagranicznych, Naciskałem na zmiany Polityka jego kraju wobec skrajnie prawicowej partii w Rumunii i nawiązywanie z nią stosunków, pomimo historii tej partii zaprzeczającej Holokaustowi.

Istnieje wiele spekulacji na temat powodów, dla których Netanjahu i jego współpracownicy zajmują takie stanowisko wobec osobistości skrajnie prawicowych na całym świecie. Netanjahu kiedyś się tym przechwalał Przekształcił bliskie więzi z siłaczami, takimi jak Trump i prezydent Rosji Władimir Putin, aby zasygnalizować, że należy do innej ligi politycznej niż jego krajowi przeciwnicy. Ale może istnieć coś więcej niż tylko wspólny podziw dla władzy: w zeszłym roku Jelena Subotić, profesor nauk politycznych na Georgia State University, w wywiadzie stwierdziła, że ​​prawicowe osobistości w Izraelu i na całym świecie są ze sobą powiązane. Nastroje antymuzułmańskie Pogląd, że nacjonalizm jest dobry, a wielokulturowość zły. (Albo, jak to ujął w październiku Ben Mattis Lilly z magazynu Slate, Netanjahu, Orban, Trump i inni prawicowi przywódcy odnaleźli solidarność w „czystości rasowej, konserwatyzmie kulturowym i upadku instytucji demokratycznych”. Prawicowy przywódca Izraela – a nie przywódca Żydów, zarówno o poglądach liberalnych, jak i innych, na całym świecie. Pomaga to Netanjahu akceptować i wykorzystywać tych, którzy wspierają etniczny nacjonalizm, ale nie mają nic przeciwko Żydom – pod warunkiem, że należą do państwa żydowskiego.

READ  Hamas publikuje nagranie obywatela Izraela przetrzymywanego od 2015 roku | podniecenie

Wizyta Muska oznaczała ciągłość, a nie zmianę. Netanjahu może mówić o zwalczaniu antysemityzmu, ale wielokrotnie wspierał ludzi stosujących retorykę powszechnie uważaną za antysemicką, o ile służy to jego celom politycznym. Musi wiedzieć, że osoby, które spotka, wykorzystają te spotkania do potępienia oskarżeń o antysemityzm. „Spójrzcie na moje relacje z Netanjahu i Izraelem” – mógłby powiedzieć Musk, podobnie jak Trump i wielu węgierskich urzędników przed nim. będziemy. Przyjrzymy się jego relacjom z Netanjahu i jego antysemickim postom i zobaczymy, że jedno nie wyklucza drugiego. To się nigdy nie wydarzyło i nigdy się nie wydarzyło będzie.