15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wojna między Izraelem a Hamasem i rozejm dobiegają końca

Wojna między Izraelem a Hamasem i rozejm dobiegają końca

W środę izraelski rząd i przywódcy wojskowi nasilili swoją retorykę wojenną, gdy zbliżał się koniec porozumienia o rozejmie między Izraelem a Hamasem.

„W ciągu ostatnich kilku dni słyszałem to pytanie – czy Izrael powróci do walk po maksymalnym wykorzystaniu tej fazy powrotu zakładników? Moja odpowiedź jest jednoznaczna: tak” – powiedział izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Zakończenie rozejmu zaplanowano na czwartek o godzinie 7:00 czasu lokalnego.

Netanjahu obiecał, że Izrael będzie walczył do końca.

Premier powiedział: „To jest moja polityka, za nią stoi cały rząd, za nią stoi cały rząd, za nią stoją żołnierze, za nią stoją naród – dokładnie to zrobimy”.

Negocjatorzy pracują nad kolejnym możliwym przedłużeniem rozejmu między Izraelem a Hamasem, który wkroczył obecnie w szósty dzień. Rzecznik Departamentu Stanu powiedział w środę CNN, że główny mediator Katar jest „bardzo optymistyczny”, jeśli chodzi o ogłoszenie przedłużenia.

Wyższy urzędnik izraelski powiedział wcześniej, że Izrael próbuje dowiedzieć się, „czy istnieje możliwość” przedłużenia rozejmu z Hamasem.

Szef sztabu armii izraelskiej Herzi Halevy powiedział w środę, że armia izraelska jest gotowa na kolejną fazę wojny w Gazie po zakończeniu rozejmu.

Powtarzając Halevy’ego, izraelski minister obrony Yoav Galant powiedział: „Siły IDF w powietrzu, na lądzie i na morzu są gotowe do natychmiastowego wznowienia działań”. [should the decision be made]„.

Gallant dodał jednak, że Izrael „podejmuje wszelkie możliwe środki, aby zwrócić zakładników i maksymalnie wykorzystać obecne ramy, w ramach których zostaną uwolnione wszystkie kobiety i dzieci przetrzymywane jako zakładniczki w Gazie”.

Tymczasem Benny Gantz, członek nadzwyczajnego rządu wojskowego, zauważył w środę, że „znajdujemy się w skomplikowanych momentach i w oknie czasowym, w którym mieszczą się ogólne plany powrotu naszych zakładników”.

„Będziemy pracować, aby go maksymalnie wyczerpać. Jednocześnie jesteśmy gotowi i chętni w każdej chwili wrócić do walki, także w tych momentach” – dodał.

Gantz podkreślił, że walki będą kontynuowane i że „rozprzestrzenią się wszędzie tam, gdzie będą potrzebne w całym Strefie. Nie będzie miast schronienia”.

READ  Mężczyzna podpala Koran przed meczetem w Sztokholmie

Szef sztabu IDF Halevy zatwierdził w środę plany kolejnej fazy operacji wojskowej w Gazie, ogłosiło IDF.

Halevy powiedział we wtorek, że armia izraelska wykorzystuje przerwę, aby zwiększyć swoją gotowość do walki.

Dodał: „Armia izraelska jest gotowa do dalszej walki”. „Wykorzystujemy dni przestoju w ramach tego programu do nauki, zwiększania naszej gotowości i zatwierdzania planów przyszłych operacji” – Halevy powiedział grupie żołnierzy w północnym Izraelu.