21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Samolot z 6 osobami na pokładzie rozbija się u wybrzeży południowej Japonii

Samolot z 6 osobami na pokładzie rozbija się u wybrzeży południowej Japonii

On gra

TOKIO (AP) – Członek załogi wyciągnięty z oceanu po tym, jak amerykański wojskowy samolot Osprey z sześcioma osobami rozbił się w środę u wybrzeży południowej Japonii, zginął – poinformowali funkcjonariusze Straży Przybrzeżnej.

Rzecznik Straży Przybrzeżnej Kazuo Ogawa powiedział, że przyczyna wypadku ani stan pięciu innych osób na pokładzie nie są od razu znane. Dodał, że wstępne raporty wskazywały, że na pokładzie samolotu znajdowało się osiem osób, ale wojsko amerykańskie skorygowało później tę liczbę do sześciu.

Dodał, że Straż Przybrzeżna otrzymała wezwanie pomocy z łodzi rybackiej znajdującej się w pobliżu miejsca katastrofy u wybrzeży Jakuszimy, wyspy na południe od Kagoszimy na głównej wyspie Kiusiu na południu.

Ogawa powiedział, że samoloty i łodzie patrolowe Straży Przybrzeżnej znalazły w pobliskim szpitalu osobę, która później została uznana za zmarłą, a także szare szczątki, które prawdopodobnie pochodziły z samolotu. Znaleziono je około 1 km (0,6 mil) od wschodniego wybrzeża Jakuszimy. W okolicy znaleziono także pustą nadmuchiwaną tratwę ratunkową.

„Rząd potwierdzi informacje o szkodach i nada najwyższy priorytet ratowaniu życia” – powiedział reporterom główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno.

Osprey to samolot hybrydowy, który startuje i ląduje jak helikopter, ale w locie może obracać śmigła do przodu i latać szybciej jak samolot. Wersje samolotu są obsługiwane przez korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, marynarkę wojenną i siły powietrzne.

Ogawa powiedział, że samolot wystartował z bazy lotniczej piechoty morskiej USA Iwakuni w prefekturze Yamaguchi i rozbił się w drodze do bazy lotniczej Kadena na Okinawie.

READ  Dzisiejsze przemówienie Donalda Trumpa – Najnowsze: Trump prosi tłum o głosowanie w „gigantycznej czerwonej fali”, gdy krzyczy o „uzbrojonym” systemie sprawiedliwości

Wiceminister obrony Japonii Hiroyuki Miyazawa powiedział, że statek Osprey próbował awaryjnie wylądować na morzu.

Agencja informacyjna Kyodo, powołując się na władze prefektury Kagoshima, podała, że ​​świadkowie zeznali, że widzieli pożar wydobywający się z lewego silnika Ospreya.

Powiedziała, że ​​japońska baza wojskowa w Saga na południu Japonii podjęła decyzję o przełożeniu zaplanowanych na czwartek ćwiczeń lotniczych Osprey.

Urzędnicy amerykańscy i japońscy powiedzieli, że samolot należał do bazy lotniczej Yokota, na zachód od Tokio. Przedstawiciele Sił Powietrznych USA w Yokocie oświadczyli, że nadal potwierdzają te informacje i nie mają bezpośredniego komentarza.

Ospreye brały w przeszłości udział w wielu wypadkach, m.in. w Japonii, gdzie zostały rozmieszczone w bazach wojskowych USA i Japonii. Na Okinawie, gdzie w Japonii stacjonuje około połowa z 50 000 żołnierzy amerykańskich, gubernator Denny Tamaki powiedział w środę dziennikarzom, że zwróci się do armii amerykańskiej o zawieszenie wszystkich lotów Osprey do Japonii.

W grudniu 2016 r. Osprey należący do amerykańskiej piechoty morskiej rozbił się u wybrzeży Okinawy, raniąc dwóch z pięciu członków załogi i wywołując skargi wśród mieszkańców na temat amerykańskich baz i stanu bezpieczeństwa Osprey.

Osprey amerykańskiego piechoty morskiej z 23 żołnierzami na pokładzie rozbił się w sierpniu na wyspie w północnej Australii, zabijając co najmniej trzy osoby i poważnie raniąc co najmniej pięć innych podczas międzynarodowych ćwiczeń.

Był to piąty śmiertelny wypadek z udziałem samolotu Marine Osprey od 2012 r., w wyniku którego zginęło wówczas co najmniej 19 osób.