28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Airbnb przejmuje start-up AI za niecałe 200 milionów dolarów

Airbnb przejmuje start-up AI za niecałe 200 milionów dolarów

  • Airbnb dokonał pierwszego przejęcia jako spółka publiczna w ramach transakcji o wartości mniejszej niż 200 milionów dolarów, podają CNBC źródła zaznajomione z transakcją.
  • Startup nazywa się Gameplanner.AI i znajduje się w „trybie ukrytym” od jego założenia w 2020 roku przez współzałożyciela Siri Adama Chayera, który został przejęty przez Apple.
  • Gameplanner.AI przyspieszy niektóre projekty AI Airbnb, podało źródło CNBC.

Airbnb dokonał pierwszego przejęcia jako spółka publiczna w ramach transakcji o wartości mniejszej niż 200 milionów dolarów, podają CNBC źródła zaznajomione z transakcją.

Startup nazywa się Gameplanner.AI i od momentu założenia w 2020 roku znajduje się w „trybie ukrytym”. Startupy działają w trybie ukrytym z dala od wzroku publicznego z różnych powodów, takich jak ochrona własności intelektualnej lub unikanie rozpraszania uwagi. Według Airbnb Gameplanner.AI przyspieszy niektóre projekty AI Airbnb.

Współzałożycielem Gameplanner.AI jest współzałożyciel Siri, Adam Chayer. Kiedy Apple przejął Siri, współpracował ze Stevem Jobsem. Chayer był później współzałożycielem Viv Labs, które stało się podstawą asystenta głosowego Samsunga.

Dyrektor generalny Airbnb, Brian Chesky, powiedział, że generatywna sztuczna inteligencja zasadniczo zmieni platformę i chce ją wykorzystać jako „konsjerża podróży”, który z czasem poznaje użytkowników i poprawia ich doświadczenia z podróży – na przykład dopasowując użytkowników do odpowiednich pokoi lub role.

Transakcja jest pierwszym przejęciem Airbnb od 2019 r. i może wzbudzić zainteresowanie na Wall Street tym, czy zmienia się strategia fuzji i przejęć Chesky’ego, co może uczynić Airbnb atrakcyjniejszym przejęciem. Firma jest rentowna według zasad GAAP i na koniec września posiadała 11 miliardów dolarów w gotówce i aktywach płynnych.

Wiadomość Airbnb nadeszła zaraz po doniesieniach, że Google prowadzi rozmowy w sprawie zainwestowania setek milionów w inny start-up zajmujący się sztuczną inteligencją, Character.AI, który w marcu zebrał 150 milionów dolarów przy wycenie 1 miliarda dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez Andreessena Horowitza. Startup umożliwia tworzenie wirtualnych postaci lub rozmawianie z wersjami sztucznej inteligencji celebrytów, takich jak Elon Musk czy Albert Einstein.

READ  Twórca Niera, Yoko Taro, zgubił swoją kultową maskę na Anime Expo 2023