20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

80-letni były prezydent Polski Lech Wałęsa twierdzi, że czuje się dobrze, ale przebywa w szpitalu z powodu Covid-19

80-letni były prezydent Polski Lech Wałęsa twierdzi, że czuje się dobrze, ale przebywa w szpitalu z powodu Covid-19

WARSZAWA, Polska (AP) — Lech Wałęsa, Polska 80-letni były prezydent i laureat Pokojowej Nagrody Nobla powiedział w czwartek, że jego stan poprawia się po hospitalizacji z powodu Covid-19.

Wpis na Facebooku Wałęsy pokazuje go leżącego w szpitalnym łóżku z kciukiem do góry i krótkim podpisem, w którym wierzy, że jeszcze raz sobie poradzi. Na wtorkowym zdjęciu nie miał na sobie maski tlenowej.

Były uczestnik protestów antykomunistycznych przez lata borykał się z wieloma problemami zdrowotnymi. Choruje na cukrzycę i chorobę serca wymagającą wszczepienia rozrusznika serca. To jego drugi raz Jest covid-19.

Doradca Wałęsy Marek Kasmar powiedział Associated Press, że z byłym prezydentem wszystko w porządku i powrócił mu apetyt. Kasmar powiedział, że lekarze planują w nadchodzących dniach podjąć decyzję, kiedy wysłać go do domu Szpital w GdańskuNadbałtyckie miasto portowe, w którym mieszka Wałęsa.

Jedno z jego dzieci, polski parlamentarzysta Jarosław Wałęsa, życzyło w środę ojcu szybkiego powrotu do zdrowia z podium niższej izby parlamentu, czyli Sejmu.

Polska zachęcała ojca, aby do poniedziałku był w dobrej formie Ustępujący prawicowy rząd Oczekuje się, że nie uda mu się zapewnić poparcia Parlamentu Donalda Tuska – sojusznik Wałęsy – do przejęcia władzy.

„Poniedziałek będzie dobrym dniem. Mam nadzieję, że zobaczy to z uśmiechem na twarzy. Wracamy do normalności” – powiedział jego syn innym prawodawcom.

Starszy Wałęsa zamieścił na Facebooku nagranie przedstawiające jego syna przemawiającego w parlamencie, opisując je: „OK”.

Od 1980 roku Wałęsa przewodził prodemokratycznemu Ruchowi Solidarności w Polsce, który dziewięć lat później doprowadził do pokojowego wypędzenia komunizmu z Polski i zainspirował inne kraje do otrząsnięcia się z dominacji Moskwy.

W 1983 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W latach 1990-95 był pierwszym prezydentem demokratycznej Polski wybieranym w wyborach powszechnych.