24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wyjątkowe momenty do obejrzenia podczas całkowitego zaćmienia 8 kwietnia

Wyjątkowe momenty do obejrzenia podczas całkowitego zaćmienia 8 kwietnia

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kiedy Całkowite zaćmienie słońca Śledzi ścieżkę W Meksyku, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie 8 kwietnia widzowie mogą spodziewać się wielu niesamowitych chwil.

Podczas całkowitego zaćmienia słońca Księżyc całkowicie zasłania twarz słońca Krótko nazywana całością – 32 miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych, które w kwietniowym wydarzeniu znajdą się na ścieżce totalności o szerokości 185 kilometrów, będą miały okazję cieszyć się pełnym przejawem zaćmienia nieba. Scena.

Warto poświęcić trochę czasu na zatrzymanie się i nacieszenie tym historycznym niebiańskim wydarzeniem, ponieważ całkowite zaćmienie Słońca będzie ponownie widoczne w sąsiednich Stanach Zjednoczonych dopiero w sierpniu 2044 r., a zwyciężą zaćmienia obrączkowe, podczas których Księżyc nie będzie w stanie całkowicie zasłonić słońca. W tej części świata pojawią się ponownie dopiero w 2046 roku.

„Dopóki nie zobaczysz (całkowitego zaćmienia), prawie niemożliwe jest jego opisanie” – powiedział dr John Mulci, wiceprezes ds. nauki w Carnegie Institution for Science oraz dyrektor i szef Obserwatoriów Carnegie. „Kiedy zobaczysz to wszystko, zobaczysz, jak ogromny wpływ miało to na ludzi na przestrzeni tysięcy lat. To jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakich większość ludzi kiedykolwiek doświadczy”.

Robina Becka/AFP/Getty Images

Koronę słoneczną, czyli gorącą atmosferę zewnętrzną, można zobaczyć, gdy księżyc przechodzi przed słońcem podczas całkowitego zaćmienia słońca na ranczu Big Summit Prairie w lesie państwowym Ochoco w stanie Oregon, 21 sierpnia 2017 r.

Jednak fazy towarzyszące całkowitemu zaćmieniu — w tym niektóre zjawiska na tyle oszałamiające, że zasługują na własne nazwy — są również niezapomniane, twierdzą eksperci od zaćmień. Oto czego szukać.

Księżyc nie pojawia się nagle pomiędzy Ziemią a Słońcem, ale raczej wydarzenie rozpoczyna się od częściowego zaćmienia, podczas którego Księżyc wydaje się „ugryźć” Słońce. W zależności od lokalizacji częściowe zaćmienie może trwać od 70 do 80 minut NASA.

READ  Deszcz meteorów Lyrid osiąga swój szczyt w tym tygodniu, tuż przed pełnią różowego księżyca

Dla tych, którzy znajdują się poza ścieżką totalności, głównym wydarzeniem będzie częściowe zaćmienie w kształcie półksiężyca, a nie całość.

Częściowe zaćmienie to najdłuższa faza na ścieżce, ale w miarę zbliżania się czasu całkowitego należy szukać zmian w wyglądzie nieba.

Igor do Vale/Seiba/AP

Częściowe zaćmienie słońca widać wśród chmur z Socorro w São Paulo w Brazylii, 14 października 2023 r.

„Około 15 do 20 minut przed pełnią niebo zaczyna przybierać naprawdę dziwny, ponury kolor” – powiedział Mulcci. „Jest prawie jak szarość, bo słońce jest wysoko na niebie, ale jest prawie całkowicie zasłonięte. To nie jest jak zmierzch, zachód czy wschód słońca, kiedy (słońce) jest nisko na niebie. Jest nad tobą. I nagle tracisz większość w słońcu i wygląda to bardzo dziwnie.”

Niesamowicie ciemne niebo jest sygnałem dla obserwatorów nieba, że ​​wkrótce rozpocznie się pokaz gwiazd. Upewnij się tylko, że masz pod ręką okulary zaćmienia, aby bezpiecznie oglądać słońce przed rozpoczęciem wydarzenia.

Mulcci powiedział, że w ostatnich chwilach przed całkowitym zaćmieniem mają miejsce dwie niesamowite fazy.

Gdy Księżyc zacznie przechodzić przed Słońcem, promienie gwiazdy zaczną świecić wokół dolin na horyzoncie Księżyca, tworząc wokół Księżyca świecące kropelki światła zwane koralikami Baileya. Zjawisko to zostało nazwane na cześć angielskiego astronoma Francisa Baileya, który zaobserwował je podczas zaćmienia obrączkowego 15 maja 1836 roku.

Heinza Petera Badera/X00316/Reuters

Koraliki Baileya błyszczą po lewej stronie Księżyca zaledwie na sekundę przed całkowitym zakryciem słońca.

Gdy nadejdzie pełnia, koraliki Baileya szybko znikną i ustąpią miejsca „pierścionkowi z brylantem” – pseudonimowi określającemu ich wygląd, gdy pozostanie pojedynczy punkt świetlny – jak gigantyczny, błyszczący pierścionek z brylantem.

Te dwie fazy trwają krócej niż minutę, powiedział Mulci.

READ  Tajemnicze mumie szczurów znalezione w warunkach podobnych do marsjańskich na szczytach Andów

Potem przyszedł czas na studia.

Całkowita faza zaćmienia 8 kwietnia to: Oczekuje się, że pozostanie ona dwukrotnie większa niż w roku 2017 Ponieważ Księżyc jest obecnie bliżej Słońca. Według NASA osoby znajdujące się wzdłuż linii środkowej ścieżki zobaczą całkowite zaćmienie trwające od 3,5 do 4 minut.

„Nagle następuje całkowite zaćmienie i pojawia się korona” – powiedział Mulci. „Mimo że jest ciemno, jest całkiem fajnie.”

Korona to niezwykle gorąca zewnętrzna atmosfera Słońca, która emituje blask widoczny wokół Księżyca podczas zaćmienia. Zwykle koronę trudniej dostrzec, ponieważ powierzchnia Słońca jest jaśniejsza. Według strony internetowej „The Verge” podczas całkowitego zaćmienia korona będzie przypominać białe strumienie światła. NASA.

Tim Spiers/Ikona Sportswire/Getty Images

Efekt pierścionka z brylantem zaobserwowano podczas całkowitego zaćmienia słońca 21 sierpnia 2017 r. w St. Louis w stanie Missouri.

Podczas zaćmienia w 2017 roku Słońce zbliżało się do minimum słonecznego, czyli fazy spoczynku 11-letniego cyklu aktywności naszej gwiazdy. Teraz słońce jest coraz bliżej Maksymalna energia słonecznaMulci powiedział, że kiedy słońce jest wyjątkowo aktywne. Korona prawdopodobnie będzie jaśniejsza i pełniejsza, a podczas zaćmienia może pojawić się szansa na dostrzeżenie świecących, przypominających wstęgi pierścieni aktywności słonecznej w koronie.

Widzowie mogą także zobaczyć obszar atmosfery słonecznej zwany chromosferą, który będzie widoczny jako cienki różowy okrąg wokół Księżyca.

Jasne gwiazdy lub planety, takie jak Wenus, mogą świecić na ciemnym niebie, a temperatura powietrza spada wraz ze zniknięciem słońca. Nagła ciemność również powoduje Zwierzęta zachowują się w nietypowy sposób.

„Możemy zacząć obserwować zachowania nocne, takie jak śpiew świerszczy lub wyłanianie się nietoperzy, a także zwierzęta, które przestaną zachowywać się w ciągu dnia, np. przesiadują ptaki lub lądują owady latające” – powiedział dr Andrew Farnsworth, naukowiec wizytujący w Cornell Laboratory of Ornithology.

READ  Dlaczego tak wiele krajów i prywatnych firm pragnie wylądować na Księżycu?

Po zakończeniu całkowitego zaćmienia pierścionek z brylantem i koraliki Baileya pojawią się ponownie na krótko, po czym częściowe zaćmienie powróci, gdy Księżyc będzie powoli przesuwał się przez Słońce.

To było właśnie to Sześć lat od całkowitego zaćmienia, które przeszło przez Stany ZjednoczoneTrasa zaćmienia 8 kwietnia jest zupełnie inna, ponieważ biegnie z zachodu na wschód.

Molcci powiedział, że zaćmienia występują średnio co 375 lat w tym samym miejscu.

Powiedział, że żyjemy we właściwym czasie, aby naprawdę cieszyć się spektaklem całkowitego zaćmienia Ziemi.

Chociaż zaćmienia występują w całym Układzie Słonecznym, żadne z nich nie przypomina tych, które występują w naszym wszechświecie.

Księżyc jest około 400 razy mniejszy od Słońca, ale znajduje się także około 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce, co tworzy „piękny zbieg okoliczności”, który powoduje zaćmienie, gdy trzy ciała niebieskie ustawią się w jednej linii, powiedział Molcci.

To wyrównanie nazywa się koniunkcją lub sytuacją, w której trzy obiekty ustawiają się w przestrzeni.

W odległej przeszłości Księżyc znajdował się znacznie bliżej Ziemi, co oznacza, że ​​prawdopodobnie nie wydawał się tak w pełni uformowany jak obecnie. Za około 60 milionów lat Księżyc będzie tak daleko, że nigdy nie zakryje Słońca, co czyni ten moment rzadkim, powiedział Mulci.