30 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Druga potencjalnie nadająca się do zamieszkania planeta wielkości Ziemi została znaleziona na orbicie pobliskiej gwiazdy

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Wykryto misję NASA Egzoplaneta wielkości Ziemi krążąca wokół małej gwiazdy oddalonej o około 100 lat świetlnych.

Planeta, zwana TOI 700 e, jest prawdopodobnie skalista iw 95% wielkości naszego świata. Ciało niebieskie jest czwartą odkrytą planetą krążącą wokół małego karła M TOI 700. Oba planety zewnętrzne Zostały znalezione przez satelitę NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite lub misję TESS.

Kolejna planeta w układzie, odkryta w 2020 roku i nazwana TOI 700 d, również jest wielkości Ziemi. Każda z tych egzoplanet znajduje się w nadającej się do zamieszkania strefie swojej gwiazdy lub w przyzwoitej odległości od gwiazdy, gdzie na ich powierzchni prawdopodobnie występuje woda w stanie ciekłym. Możliwość występowania wody w stanie ciekłym sugeruje, że same planety mogły lub mogły kiedyś nadawać się do zamieszkania.

Odkrycie czwartej planety ogłoszono we wtorek na 241. posiedzeniu Rady Ministrów Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne W Seattle badanie egzoplanety zostało zaakceptowane do publikacji przez Astrophysical Journal Letters.

„Jest to jeden z niewielu systemów z wieloma mniejszymi planetami i strefami nadającymi się do zamieszkania, o których wiemy” – powiedziała w oświadczeniu Emily Gilbert, główny autor badań i doktor habilitowany w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii.

„To sprawia, że ​​system TOI 700 jest ekscytującą okazją do dalszych obserwacji. Planeta e jest o około 10% mniejsza niż Planeta d, więc system pokazuje również, w jaki sposób dodatkowe obserwacje TESS pomagają nam znajdować coraz mniejsze światy.”

Małe, chłodne karły typu M, takie jak TOI 700, są powszechne we wszechświecie, a wiele z nich zawiera w ostatnich latach egzoplanety, takie jak Układ TRAPPIST-1 i jego siedem planet zewnętrznych który będzie obserwowany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Najbliżej gwiazdy znajduje się TOI 700 b, która ma 90% wielkości Ziemi i wykonuje jedną szybką orbitę wokół gwiazdy co 10 ziemskich dni. Jest jeszcze TOI 700 c, który jest 2,5 razy masywniejszy od naszej planety i kończy jedno okrążenie wokół gwiazdy co 16 dni. Te planety są prawdopodobnie zablokowane feno, co oznacza, że ​​zawsze pokazują tę samą stronę gwiazdy – podobnie jak ta sama strona Księżyca zawsze jest zwrócona w stronę Ziemi.

Egzoplanety w ekosferze gwiazdy, planety d i e, mają dłuższe orbity odpowiednio 37 i 28 dni, ponieważ znajdują się nieco dalej od gwiazdy. Nowo ogłoszona planeta e znajduje się pomiędzy planetami c i d.

Misja TESS, wystrzelona w 2018 roku, monitoruje duże obszary nocnego nieba przez 27 dni, obserwując najjaśniejsze gwiazdy i śledząc zmiany ich jasności. Te spadki jasności wskazują na obecność orbitujących planet, gdy przechodzą one przed swoimi gwiazdami i nazywane są tranzytami. Misja rozpoczęła obserwacje nieba południowego w 2018 roku, a następnie przeniosła się na niebo północne. W 2020 roku misja ponownie skupiła się na południowym niebie w celu przeprowadzenia dodatkowych obserwacji, ujawniając czwartą planetę w systemie TOI 700.

powiedział współautor badania Ben Hurd, doktorant na University of Maryland, College Park i absolwent Badacz z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland w oświadczeniu. „Ale sygnał był tak słaby, że potrzebowaliśmy dodatkowego roku obserwacji tranzytu, aby go ustalić”.

Ponieważ naukowcy wykorzystują inne obserwatoria kosmiczne i naziemne do dalszych obserwacji intrygującego układu planetarnego, napływa coraz więcej danych z TESS.

„TESS właśnie zakończył drugi rok obserwacji nieba północnego” — powiedziała Alison Youngblood, astrofizyk i zastępca naukowca projektu TESS w Goddard. „Z niecierpliwością czekamy na inne ekscytujące odkrycia ukryte w skarbcu danych misji”.

READ  NASA traci dwa satelity TROPICS w wyniku awarii rakiety Astra