6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja rozpoczyna misję ratunkową stacji kosmicznej, aby sprowadzić astronautów do domu

Rosja zapowiedziała w środę, że wyśle ​​pusty statek kosmiczny na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby sprowadzić trzech astronautów na Ziemię. Statek kosmiczny zastąpi uszkodzoną kapsułę Sojuz zadokowaną na orbicie.

Posunięcie to przedłuży pobyt trzech kosmonautów, Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina z Rosji oraz Franka Rubio z NASA, którzy mieli wrócić na Sojuz. Uszkodzony statek wróci na Ziemię pusty.

Sojuz jest jedynym statkiem kosmicznym używanym obecnie przez Rosję do przewożenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną iz powrotem 14 grudnia, Rozpoczęła się mżawka białych cząstek Wystrzelony ze statku kosmicznego Sojuz zadokowanego w bazie orbitalnej Od września. Wypadek miał miejsce w chwili, gdy pan Prokopyev i pan Petlin mieli rozpocząć swój spacer kosmiczny. Spacer kosmiczny został odwołany. Białe cząstki były płynem chłodzącym Sojuza, a wyciek trwał przez wiele godzin, aż uszkodzona pętla chłodząca była pusta.

Od tego czasu astronauci używali kamery na końcu ramienia robota na stacji kosmicznej, aby zbadać wyciek, podczas gdy inżynierowie na ziemi badali, czy Sojuz jest nadal wystarczająco bezpieczny, aby pasażerowie mogli wrócić do domu.

Roscosmos, państwowa firma nadzorująca rosyjski przemysł kosmiczny, ogłosiła w środę, że uszkodzony Sojuz wróci na Ziemię bez załogi na pokładzie. Pusty wariant Sojuza ma zostać wprowadzony na rynek 20 lutego.

Roscosmos powiedział, że dochodzenie wykazało, że szkody zostały spowodowane przez uderzenie meteorytu.

Czterech innych astronautów znajduje się obecnie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Są tam sprowadzani przez Crew Dragon, kapsułę zbudowaną przez SpaceX, która przenosi załogi NASA na orbitę.

READ  Oszałamiający globalny obraz Ziemi uchwycony przez satelitę NASA