21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wszystko, co wiemy o polowaniu na napastnika z Clapham

Wszystko, co wiemy o polowaniu na napastnika z Clapham

  • Napisane przez Thomasa Mackintosha
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo,

Obejrzyj: Obława mająca na celu aresztowanie uciekającego podejrzanego po tym, jak kobieta i jej dwie córki zostały spryskane substancją chemiczną

Trzy największe siły policyjne w Wielkiej Brytanii biorą udział w ogólnokrajowej obławie na mężczyznę oskarżonego o zaaplikowanie alkaliów matce i dwóm młodym dziewczynom w środę w południowym Londynie.

Policja ostrzegła, aby nie zbliżać się do Abdula Shakura, Jazydy, a każdy, kto go zobaczy, powinien zadzwonić pod numer 999.

BBC zebrało to, co wiadomo do tej pory.

Co wydarzyło się w Clapham?

Metropolitan Police wszczęła dochodzenie w środę o 22:00 GMT po tym, jak kilka osób zostało rannych w wyniku działania żrącej substancji.

Ze wstępnych informacji wynika, że ​​31-letnia kobieta i jej dwie dziewczynki w wieku trzech i ośmiu lat odniosły poważne obrażenia po tym, jak o godzinie 19:25 na Leesar Street, niedaleko Clapham Common, rzucono w nie substancję. Zabrano ich do szpitala, gdzie przebywają.

Pewne małżeństwo powiedziało BBC, że przyniosło wodę ze swojego domu i próbowało pomóc.

Pięciu funkcjonariuszy Met Police zostało rannych podczas akcji, podobnie jak czterech mieszkańców, którzy próbowali pomóc.

Trzy kobiety i mężczyzna próbowali zatrzymać napastnika, gdy ten uciekał z miejsca zdarzenia. Próbował wysiąść z samochodu, ale zderzył się z zaparkowanym samochodem, a następnie pobiegł pieszo w stronę Clapham Common.

Skomentuj zdjęcie,

Widziano mężczyznę uciekającego z miejsca zdarzenia, a w środę wieczorem do jego poszukiwań użyto policyjnego helikoptera.

Co wiemy o podejrzanym Claphamie?

W czwartek policja ogłosiła, że ​​podejrzany nazywał się Abdul Shakur i był Jazydą i miał 35 lat.

BBC dowiedziało się, że Jazydzi pochodzą z Afganistanu i przybyli do Wielkiej Brytanii ciężarówką w 2016 r., zanim później przyznano im azyl.

Uważa się, że mieszka w Newcastle i w środę przyleciał z północnego wschodu.

W 2018 r. Jazyda został skazany za napaść i narażenie na tle seksualnym.

Został skazany na dziewięć tygodni więzienia w zawieszeniu na dwa lata za napaść na tle seksualnym, a w przypadku narażenia na kolejne 36 tygodni więzienia, również w zawieszeniu na dwa lata.

Jego wyrok więzienia w zawieszeniu za przestępstwo na tle seksualnym, wydany przez Sąd Koronny w Newcastle, obejmował nakaz nieodpłatnej pracy.

Po zakończeniu tego procesu w 2020 r. Yazidi został zwolniony spod nadzoru kuratorskiego.

Jazydek złożył swój pierwszy bezskuteczny wniosek o azyl w 2016 r. Później próbował ponownie i oświadczył, że nawrócił się na chrześcijaństwo, co oznacza, że ​​gdyby wrócił do Afganistanu, byłby zagrożony.

Po odrzuceniu drugiego roszczenia złożył apelację od decyzji, a sąd uchylił ją w 2020 r. po przesłuchaniu świadka kościoła, który stwierdził, że wierzy, iż Jazydzi przeszli na chrześcijaństwo.

Śledczy uważają, że jest on znany rodzinie dotkniętej chorobą w Clapham, ale nie znają jeszcze dokładnego pokrewieństwa między nimi.

Źródło obrazu, policja metropolitarna

Skomentuj zdjęcie,

Abdul Shakur Yazidi (35 lat) był ostatnio widziany na Caledonian Road, na północ od Londynu, a policja ostrzegła, aby nie zbliżać się do niego.

Gdzie jest podejrzany o atak na Clapham?

W miarę postępu śledztwa w czwartek policja metropolitalna opublikowała nowe zdjęcie przedstawiające ostatnią znaną obserwację Jazydów – około 70 minut po ataku w Clapham.

Policja twierdzi, że Jazydów ostatni raz widziano w pociągu Tesco Express na Caledonian Road w Islington o godzinie 20:48, około 8,7 km od Lesar Street.

Uważa się, że zanim opuścił sklep i skręcił w prawo w Caledonian Road, kupił butelkę wody.

Metropolitan Police opublikowała jego zdjęcie, na którym widać „poważne obrażenia” prawej strony twarzy.

„To czyni go wyjątkowym” – powiedział nadinspektor Gabriel Cameron.

Skomentuj zdjęcie,

To zdjęcie, zrobione około 70 minut po ataku, przedstawia podejrzanego w Tesco Express w północnym Londynie

Czy ofiary ataku w Clapham nadal przebywają w szpitalu?

Na razie wiemy, że w środowym ataku rannych zostało 12 osób.

Według Metropolitan Police kobieta i jej dwie małe córki będące w centrum ataku pozostają w szpitalu.

Komisarz policji Sir Mark Rowley powiedział BBC Radio London, że niektóre z oparzeń, których doznały ofiary, były „znaczne”.

Chociaż żaden z ich przypadków nie zagrażał życiu, obrażenia odniesione przez kobietę i trzyletnią dziewczynkę mogą zmienić życie – powiedział jego oddział.

Dodała, że ​​może minąć trochę czasu, zanim personel szpitala określi, jak poważna jest sprawa.

Pięciu rannych policjantów zostało przewiezionych do szpitala, a następnie zwolnionych.

Trzy kobiety – dwie po trzydziestce i jedna po pięćdziesiątce – odniosły obrażenia, gdy przybyły na pomoc rodzinie. Metropolitan Police poinformowała, że ​​oni również zostali wypisani ze szpitala z niewielkimi poparzeniami.

50-letni mężczyzna również pomógł odmówić leczenia szpitalnego z powodu drobnych obrażeń.

Wyjaśnienie wideo,

„Podejrzany sprawca jest znany ofiarom” – komisarz Met Police

W jaki sposób policja będzie próbowała wyśledzić podejrzanego w Clapham?

Miejsce pobytu i ruchy Yazidi po tym, jak widziano go w Islington Tesco, są nieznane.

W czwartek wieczorem w tym rejonie były duże siły policyjne. Jest blisko London King's Cross, stacji pociągów do Newcastle.

Coraz liczniejsza jest także okolica Byker w Newcastle, gdzie, jak się uważa, mieszkają Jazydzi.

Funkcjonariusze poprosili także lokalnych mieszkańców i kierowców z Clapham i okolic, aby sprawdzili dzwonki do drzwi i kamery CCTV, aby sprawdzić, czy złapali mężczyznę uciekającego z okolicy.

Skomentuj zdjęcie,

Zlokalizowany kilka metrów dalej hotel Clapham South Belvedere potwierdził, że jego goście byli ofiarami ataku

Była komendant policji w Northumbrii, która w lipcu 2010 roku zorganizowała polowanie na zabójcę Raoula Motta, powiedziała, że ​​współpracują z nią „23 różne siły”.

Sue Sim powiedziała BBC Radio 5 Live: „Kiedy brytyjska policja współpracuje, nie ma nic lepszego do łapania przestępców.

„Brytyjska policja transportowa (BTP) i policja Northumbrii będą zaangażowane… ponieważ on tam przebywa [Ezedi] Wiadomo, że żyje.

„Informacje zostaną przesłane do wszystkich sił zbrojnych, a funkcjonariusze będą wezwani podczas codziennych odpraw, aby mieli oko na tego człowieka.

„Funkcjonariusze przeszukają nagrania CCTV na wszystkich stacjach w okolicy, sprawdzając, czy nie ma krewnych i przyjaciół oraz upewniając się, że wyśledzili tego mężczyznę”.

READ  Przywódcy Zgromadzenia Ogólnego ONZ dążą do jedności w sytuacjach kryzysowych