24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Hamas wykazuje oznaki powrotu do działalności w częściach Gazy, gdzie siły izraelskie w dużej mierze wycofały się kilka tygodni temu

Hamas wykazuje oznaki powrotu do działalności w częściach Gazy, gdzie siły izraelskie w dużej mierze wycofały się kilka tygodni temu

Rafah, Strefa Gazy (AFP) – Hamas zaczął ponownie pojawiać się na obszarach, które były świadkami starć. Izrael wycofał większość swoich sił Miesiąc temu Hamas oddelegował funkcjonariuszy policji i w ostatnich dniach wypłacił częściowe pensje niektórym urzędnikom służby cywilnej w mieście Gaza, podało w sobotę czterech mieszkańców i wyższy rangą urzędnik Hamasu.

Oznaki ponownego pojawienia się Hamasu w największym mieście Gazy potwierdzają mimo to niezłomność tego ruchu Śmiertelna izraelska kampania powietrzno-naziemna W ciągu ostatnich czterech miesięcy. Izrael oświadczył, że jest zdeterminowany zmiażdżyć Hamas i uniemożliwić mu powrót do władzy w Gazie, enklawie, którą rządzi od 2007 roku.

W ostatnich dniach siły izraelskie wznowiły ataki w zachodniej i północno-zachodniej części miasta Gaza, w tym w obszarach, gdzie według doniesień rozdzielono część pensji.

Czterech mieszkańców miasta Gaza powiedziało Associated Press, że w ostatnich dniach funkcjonariusze policji w mundurach i ubraniach po cywilnemu rozlokowali się w pobliżu siedziby policji i innych biur rządowych, w tym w pobliżu szpitala Shifa, największego w Strip. Mieszkańcy powiedzieli, że byli świadkami powrotu urzędników służby cywilnej i późniejszych izraelskich nalotów w pobliżu tymczasowych biur.

Powrót policji stanowi próbę przywrócenia porządku w zdewastowanym mieście po tym, jak Izrael wycofał w zeszłym miesiącu duże siły z północnej Gazy, powiedział AP urzędnik Hamasu, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmów z głoska bezdźwięczna.

Urzędnik powiedział, że przywódcy grupy wydali polecenia, aby przywrócić porządek w częściach północy, gdzie wycofały się siły izraelskie, w tym poprzez pomoc w zapobieganiu plądrowaniu sklepów i domów opuszczonych przez mieszkańców, którzy zareagowali na powtarzające się izraelskie nakazy ewakuacji i udali się na południe połowa miasta. Gaza.

Demonstranci blokują drogę pomocy humanitarnej zmierzającej do Strefy Gazy na przejściu granicznym Nitzana z Egiptem w południowym Izraelu, piątek, 2 lutego 2024 r. (AP Photo/Tsafrir Abayov)

Podczas izraelskiego ataku naziemnego. Wiele domów i budynków pozostało na wpół stojących lub zamienionych w sterty złomuI gruz i kurz.

READ  MSZ: dyplomacja moskiewsko-ukraińska była „pretekstem”

Saeed Abdel-Barr, mieszkaniec miasta Gaza, powiedział, że jego kuzyn otrzymał pieniądze z tymczasowego biura Hamasu w pobliżu szpitala, które miało rozdawać 200 dolarów pracownikom rządowym, w tym funkcjonariuszom policji i pracownikom władz miejskich.

Od czasu przejęcia kontroli nad Gazą prawie 17 lat temu Hamas jest aktywny Biurokracja rządowa Dziesiątki tysięcy urzędników państwowych, w tym nauczycieli, policjantów drogowych i policji cywilnej, pracujących niezależnie od tajnego skrzydła wojskowego grupy.

Izraelscy żołnierze machają z samochodu w drodze powrotnej ze Strefy Gazy, w południowym Izraelu, w pobliżu granicy z Gazą, czwartek, 1 lutego 2024 r. (AP Photo/Tsafrir Abayov)

Izraelscy żołnierze machają z samochodu w drodze powrotnej ze Strefy Gazy, w południowym Izraelu, w pobliżu granicy z Gazą, czwartek, 1 lutego 2024 r. (AP Photo/Tsafrir Abayov)

Płacenie częściowych pensji w wysokości 200 dolarów przynajmniej niektórym pracownikom rządowym sugeruje, że Izrael nie zadał Hamasowi śmiertelnego ciosu, nawet jeśli twierdzi, że zabił więcej ludzi. Ponad 9 000 bojowników Hamasu.

Ahmed Abu Hadros, mieszkaniec miasta Gaza, powiedział, że izraelskie samoloty bojowe kilka razy na początku tego tygodnia, w tym w sobotę rano, bombardowały obszar, w którym znajduje się tymczasowe biuro.

Do ataków tych doszło około miesiąc po ogłoszeniu przez izraelskich przywódców wojskowych, że zlikwidowali strukturę dowodzenia brygadami Hamasu na północy, ale poszczególni bojownicy w dalszym ciągu przeprowadzają ataki w stylu partyzanckim.

Tymczasem w sobotę w południowej Gazie trwały walki.

Palestyńczycy ustawiają się w kolejce, aby rozdawać bezpłatną żywność podczas trwającej izraelskiej ofensywy powietrznej i naziemnej w Khan Yunis, Strefa Gazy, piątek, 2 lutego 2024 r. (AP Photo/Hatem Ali)

Palestyńczycy ustawiają się w kolejce, aby rozdawać bezpłatną żywność podczas trwającej izraelskiej ofensywy powietrznej i naziemnej w Khan Yunis, Strefa Gazy, piątek, 2 lutego 2024 r. (AP Photo/Hatem Ali)

Organizacja podała, że ​​co najmniej 11 osób zostało rannych, gdy izraelska armia wystrzeliła bomby dymne w stronę wysiedleńców szukających schronienia w siedzibie Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca w mieście Khan Yunis na południu kraju. Nie podano szczegółów, a armia izraelska nie udzieliła natychmiastowego komentarza.

Organizacja podała, że ​​obrażenia nastąpiły po 12-dniowym oblężeniu obiektów Czerwonego Półksiężyca przez armię izraelską.

READ  Ogromne starożytne miasto znalezione w Amazonii

Organizacja charytatywna podała również, że udokumentowała śmierć 43 osób, w tym trzech pracowników, w budynkach w wyniku izraelskiego pożaru w ciągu tych 12 dni. Dodała, że ​​153 inne osoby zostały ranne.

Co najmniej 17 osób, w tym kobiety i dzieci, zginęło w dwóch oddzielnych nalotach nocnych w mieście Rafah na dalekim południu Strefy Gazy, przy granicy z Egiptem, według biura rejestracyjnego szpitala, w którym zabrano ciała .

Pierwszy atak uderzył w budynek mieszkalny na wschód od Rafah, zabijając co najmniej 13 członków rodziny Hijazi. Władze szpitala poinformowały, że wśród ofiar śmiertelnych są cztery kobiety i troje dzieci. Drugi atak uderzył w dom w dzielnicy El Geneina w Rafah, zabijając co najmniej dwóch mężczyzn i dwie kobiety z rodziny Homs.

Jeden z jego krewnych, Ahmed Hegazy, powiedział: „Pod gruzami wciąż znajduje się dwójka dzieci i nic o nich nie wiemy”.

17 ciał przewieziono do szpitala Abu Youssef al-Najjar, głównej placówki zdrowotnej w Rafah, i obejrzał je dziennikarz AP.

Ministerstwo Zdrowia Gazy podało w sobotę, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 107 osób, co zwiększa łączną liczbę ofiar śmiertelnych wojny do 27 238 osób. Rannych zostało ponad 66 tys. osób.

Ponad połowa z 2,3 miliona mieszkańców Gazy znalazła schronienie w Rafah i okolicach. Urzędnik ONZ powiedział w piątek, że Rafah stała się „szybkarzem rozpaczy”.

Izraelski minister obrony ostrzegł na początku tego tygodnia, że ​​Izrael może rozszerzyć zakres swoich walk, aby objąć Rafah, po tym jak w ciągu ostatnich kilku tygodni skupił się na Khan Yunis, największym mieście w południowej Strefie Gazy. Chociaż to oświadczenie zaniepokoiło urzędników i dyplomatów międzynarodowych organizacji humanitarnych, Izrael to zrobi Ryzyko znaczących zakłóceń w relacjach strategicznych Ze Stanami Zjednoczonymi i Egiptem, jeśli wyśle ​​siły do ​​Rafah.

Międzynarodowi mediatorzy w dalszym ciągu pracują nad zasypaniem znacznych różnic między Izraelem a Hamasem w sprawie tej propozycji Porozumienie o zawieszeniu broni Został wprowadzony w tym tygodniu, prawie cztery miesiące od czasu, gdy Hamas i inni bojownicy schwytali podczas swoich operacji około 250 zakładników. Śmiertelny atak z 7 października Na południowym Izraelu, co wywołało wojnę.

READ  Małe łodzie: Francja dostanie więcej pieniędzy, mówi James Cleverly

Hamas w dalszym ciągu przetrzymuje dziesiątki więźniów, uwolniwszy w listopadzie ponad 100 z nich podczas tygodniowego rozejmu. Zwolniono ich w zamian za 240 więźniów palestyńskich.

Konflikt został rozstrzygnięty Szerokie przestrzenie Z małej nadmorskiej enklawy wysiedliła 85% swojej populacji Jedna czwarta populacji została doprowadzona do głodu.

W międzyczasie Stany Zjednoczone – które negocjowały najemców umowy wraz z Izraelem, Egiptem i Katarem – przeprowadziły atak powietrzny na dziesiątki obiektów w Iraku i Syrii, z których korzysta grupa. Wspierane przez Iran bojówki A irańska Gwardia Rewolucyjna pod koniec piątku przeprowadziła pierwsze operacje odwetowe W ataku drona zginęło trzech amerykańskich żołnierzy W ostatni weekend w Jordanii.

___

Magdy relacjonowała z Kairu. Współautor prasowy Jamie Keaton w Genewie przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny między Izraelem a Hamasem https://apnews.com/hub/israel-hamas-war