21 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Shinzo Abe being carried on a stretcher to a medical helicopter in Nara, Japan, on Friday.

Aktualizacje na żywo: Shinzo Abe został hospitalizowany po tym, jak został postrzelony

przypisane mu…Asahi Shimbun, za pośrednictwem Getty Images

TOKIO (Reuters) – Były premier Japonii Shinzo Abe upadł i stracił przytomność po tym, jak najwyraźniej został postrzelony w piątek podczas przemówienia w zachodniej Japonii, powiedział urzędnik straży pożarnej.

67-letni Abe wydawał się krwawić po usłyszeniu strzału w mieście Nara, niedaleko Kioto, według reportera NHKPubliczna Korporacja Nadawców. Kyodo News powiedział, że pan Abe został postrzelony w klatkę piersiową.

NHK, powołując się na policję, powiedział, że podejrzany, 42-letni Tetsuya Yamagami, został aresztowany. Raport stwierdzał, że był mieszkańcem Nary.

Seigo Yasuhara, urzędnik centrum dowodzenia w Straży Pożarnej w Nara, powiedział, że pan Abe był w areszcie krążeniowo-oddechowym i został zabrany karetką do helikoptera ewakuacji medycznej. Straż Pożarna w Nara poinformowała, że ​​został następnie przewieziony do Szpitala Uniwersyteckiego w Nara.

Yasuhara powiedział, że pan Abe był nieprzytomny i nie wykazywał żadnych oznak życiowych.

Pan Abe był krajem Najdłużej urzędujący premier Służył przez dwie kadencje od 2006 do 2007 i od 2012 do 2020. Zrezygnował w 2020 z powodu złego stanu zdrowia.

Były premier Nary prowadził kampanię przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami do Senatu. Pan Abe wygłaszał przemówienie w imieniu 43-letniego Kei Sato, obecnego senatora ubiegającego się o reelekcję w Nara, kiedy został zastrzelony.

Obecny premier Fumio Kishida był na tropie kampanii w prefekturze Yamagata i miał wrócić do Tokio, gdzie miał rozmawiać z mediami.

Hirokazu Matsuno, główny sekretarz gabinetu premiera Kishidy, powiedział, że w Kancelarii Premiera utworzono centrum zarządzania kryzysowego.

Rahm Emmanuel Ambasador USA w Japonii. Powiedział w poście na Twitterze: „Wszyscy jesteśmy smutni i zszokowani”, dodając, „Abe-san był wybitnym przywódcą Japonii i niezłomnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Rząd Stanów Zjednoczonych i naród amerykański modlą się o dobro Abe-san i jego rodzina oraz ludność Japonii”.

READ  Katastrofa kolejowa w Indiach: ponad 200 zabitych po wypadku w Odisha