9 grudnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wezwania JPM do sprawdzenia realiów w zakresie transformacji energetyki są rozsądne

Wezwania JPM do sprawdzenia realiów w zakresie transformacji energetyki są rozsądne

Wezwania JPMorgan do „weryfikacji rzeczywistości” co do celów i ścieżki światowej transformacji energetycznej są „rozsądne” – powiedział CNBC minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

„Kiedy dokonujemy prognoz, zwłaszcza długoterminowych, zawsze potrzebujemy sprawdzenia rzeczywistości” – powiedział Suhail Al Mazrouei Danowi Murphy’emu z CNBC w Riyadzie w Arabii Saudyjskiej na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego.

W niedawnej notatce dla klienta JPMorgan ostrzegł, że świat potrzebuje „weryfikacji rzeczywistości” w zakresie swoich wysiłków na rzecz przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii, zauważając, że osiągnięcie celów zerowej emisji netto może zająć „pokolenia”.

W raporcie wskazano, że wysokie stopy procentowe, inflacja oraz trwające wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie to czynniki utrudniające wysiłki na rzecz ograniczenia zużycia paliw kopalnych, takich jak ropa, węgiel i gaz.

„Myślę, że to bardzo rozsądny artykuł” – powiedział Al Mazrouei. Minister podkreślił jednak, że sytuacja finansowa i możliwości każdego kraju w zakresie osiągnięcia celów transformacji energetycznej będą się różnić.

Świat nie jest taki sam… niektórzy ludzie sobie z tym poradzą. Dokonali zmian finansowych i skorygowali koszty energii. Inni tego nie zrobili.

Suhaila Al Mazroui

Minister Energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich

„Świat nie jest już taki, jak kiedyś… Niektórzy ludzie mogą sobie na to pozwolić. Dokonali zmian finansowych, dostosowali koszty energii, ale inni nie. [they] „Nie mogę tego zrobić” – dodał.

Rządy świata zgodziły się Porozumienie klimatyczne z Paryża 2015 r Ograniczenie średniej temperatury na świecie do znacznie poniżej 2°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatury do 1,5°C. Aby to osiągnąć, do 2030 r. należy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o 45%. Osiągnięcie zera netto do 2050 r.

Wysokie stopy procentowe sprawiają, że przejście na globalną gospodarkę o zerowej wartości netto staje się droższe, jak stwierdziła w niedawnej notatce firma konsultingowa energetyczna Wood Mackenzie.

READ  Wojna pomiędzy rywalami ma wyraźnego zwycięzcę

Peter Martin, dyrektor ds. ekonomii w Wood Mackenzie, powiedział, że rosnące stopy procentowe nieproporcjonalnie wpływają na odnawialne źródła energii i energię jądrową, dodając, że wysoka kapitałochłonność i niskie zyski oznaczają, że przyszłe projekty będą zagrożone.

„Wysokie koszty pożyczek negatywnie wpływają na odnawialne źródła energii i nowe technologie w porównaniu z bardziej ugruntowanymi sektorami ropy, gazu, metali i górnictwa, które pozostają nieco odizolowane” – stwierdził.

Tylko w tym miesiącu rząd Szkocji Anulowała swój cel klimatyczny na rok 2030a minister Net Zero Mairi McAllan stwierdziła, że ​​cel jest „poza zasięgiem”.

Dodała, że ​​w spadku rolę do odegrania miały „surowe ograniczenia budżetowe narzucone przez rząd Wielkiej Brytanii”. Kraj zobowiązał się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 75% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Największe koncerny naftowe, takie jak BP i Shell, również ograniczyły w tym roku swoje cele klimatyczne.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z krajów, które podpisały plan potrojenia światowej zdolności do produkcji energii jądrowej do roku 2050.