21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mem rajdowy ryczy, gdy akcje milczą odliczając do inflacji

Mem rajdowy ryczy, gdy akcje milczą odliczając do inflacji

Według nowych danych opublikowanych we wtorek ceny hurtowe wzrosły w kwietniu bardziej niż oczekiwano. Jednak analizując marcowe rewizje PPI, prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell stwierdził, że publikacja ta była „mieszana”.

„Zaledwie kilka godzin temu mieliśmy odczyt PPI i powiedziałbym, że jest dość zróżnicowany” – powiedział Powell podczas dyskusji panelowej w Amsterdamie. „Wiesz, liczby na pierwszych stronach gazet były wyższe, ale były to niekorzystne wersje”.

Dodał: „Nie nazwałbym tego gorącym, nazwałbym to mieszanym”.

Według najnowszego wskaźnika cen producentów, który mierzy ceny, jakie producenci otrzymują za wyprodukowane towary, ceny hurtowe wzrosły w kwietniu o 0,5% w ujęciu miesięcznym, powyżej oczekiwań na poziomie 0,3%.

„Bazowy” wskaźnik cen producentów, który nie obejmuje zmiennych kategorii żywności i energii, wzrósł o 0,5%, powyżej szacunków mówiących o wzroście o 0,2%. W komunikacie zrewidowano także w dół miesięczną podwyżkę cen za marzec do spadku o 0,1% z początkowego odczytu mówiącego o wzroście o 0,2%.

Mówiąc ogólnie o inflacji, Powell powiedział we wtorek, że jego pewność, że inflacja będzie nadal spadać, nie jest tak wysoka jak na początku roku i że bank centralny będzie musiał uzbroić się w cierpliwość, zanim obniży stopy procentowe.

„Nie spodziewaliśmy się, że będzie to gładka droga, ale tak się stało [inflation readings] „To było więcej, niż ktokolwiek się spodziewał” – powiedział Powell. „To nam powiedziało, że musimy uzbroić się w cierpliwość i pozwolić, aby restrykcyjna polityka zadziałała”.

READ  Trump Media & Technology Group tankuje akcje po ogłoszeniu masowej sprzedaży akcji