3 maja, 2024

USMNT 3, Jamajka 1: Wright i Reyna występują w powrocie USA do finału Ligi Narodów

Reprezentacja USA mężczyzn przegrywała 1:0 i była o krok od meczu o trzecie miejsce w finale Ligi Narodów CONCACAF, ale wyrównanie Jamajki w 95. minucie uratowało drużynę Gregga Berhaltera, która pokonała Reggie Boyz. W czwartek 3:1 po dogrywce na stadionie AT&T.

W niedzielę Stany Zjednoczone zmierzą się teraz z Meksykiem w meczu o tytuł.

Stany Zjednoczone niemal przez cały czas walczyły od tyłu z Jamajką, która zdobyła bramkę już po 34 sekundach – była to najszybsza bramka, jaką Stany Zjednoczone straciły w ubiegłym stuleciu. W dogrywce dwa gole kontuzjowanego rezerwowego Hajiego Wrighta, przy obu asystowanych przez Gio Reynę, zapewniły sobie szansę na drugi z rzędu tytuł Ligi Narodów.

Poniżej znajdują się nasze fragmenty dziwnej gry w Arlington w Teksasie.

Skontaktuj się z Reną Wright

Hajj Wright późno trafił do składu Ligi Narodów Stanów Zjednoczonych po tym, jak napastnik Norwich City Josh Sargent został wykluczony z gry z powodu kontuzji, a gol w 96. minucie w dogrywce mógł zapewnić mu stałą pracę na niedzielny finał.

Jego oszałamiający gol, który strzelił zwycięskiego gola, zdarzał się rzadko w meczu, w którym Stany Zjednoczone były ospałe i pozbawione inspiracji, a to zasługa Gio Reyny, któremu brakuje minut w Nottingham Forest.

Wright odebrał sprytne podanie od Reiny tuż obok buta, sparował obrońcę i lewą nogą minął bramkarza Jamajki Andre Blake'a. Czas biegu Wrighta musiał być idealny. Podanie Reiny było doskonałe. W końcu połączyło się ze Stanami Zjednoczonymi, kiedy Jamajka zaczęła się męczyć.

Bramka Wrighta to kontynuacja imponującej passy napastnika, który w poprzednią sobotę strzelił także zwycięskiego gola dla swojej drużyny Coventry City w końcówce w 110. minucie ćwierćfinału Pucharu Anglii. Następnie zaliczył kolejny spokojny finisz – Reina zdobyła posiadanie w środku pola i podała kolejne doskonałe podanie do Wrighta, który początkowo źle ją kontrolował, po czym minął bramkarza Andre Blake’a.

„Kiedy nawiązujemy kontakt wzrokowy, wiem, że mamy tę więź” – powiedział Wright Paramount+ o Reynie po meczu.

Tak naprawdę nie ma wątpliwości, że Reyna zmieniła zasady gry, kiedy go przedstawiono. Pomocnik miał kilka dobrych podań, które zapewniły mu okazje do zdobycia bramki, a także pokazał wizję i umiejętności, które uczyniły go jedną z najbardziej ekscytujących perspektyw w amerykańskiej grupie zawodników… Przed Mistrzostwami Świata w 2022 roku i całym osobistym dramatem między nim i Berhalter zdominował rozmowę.

„Bez wątpienia stało się to, co się stało” – przyznała później Reyna w jednym z pierwszych publicznych komentarzy na temat jego związku z Berhalterem. „Ale myślę, że obaj zaszliśmy już tak daleko poza tym i skupiamy się po prostu na grupie, że nie stanowi to już żadnego problemu”.

Berhalter także wspierał Reynę, choć w bardziej wyraźny sposób.

„Wydaje mi się, że gdzieś słyszałem, że ktoś zapytał: «Dlaczego Gio został powołany na obóz?»” – zapytał Berhalter na konferencji prasowej, prawdopodobnie nawiązując do odcinka podcastu Jessego Marsha, w którym to samo pytanie zadał były menadżer Leeds United.

READ  Zgony w wypadkach samochodowych w piłce nożnej UGA: Pasażerowie ranni w wypadku samochodowym, w którym zginął gracz i pracownik zidentyfikowani po uroczystościach turniejowych

„Słyszeliście to? Który? Myślę, że (Reina) pokazał dzisiaj dlaczego. To jasne, że zasługuje na grę w tym zespole”. – Felipe Cardenas

…Zarejestrowano Jamajkę Kiedy?

Gregg Berhalter ustawił swoją drużynę w swoim zwykłym ustawieniu 4-3-3, aby rozpocząć mecz, a Tyler Adams i Johnny Cardoso siedzieli na ławkach rezerwowych, gdy wracali po kontuzjach o różnej długości. Younus Musa miał za zadanie służyć jako podstawowy pomocnik pod okiem Westona McKenniego i Malika Tillmana. Z przodu Christian Pulisic objął stanowisko kapitana, a z przodu zaczął Folarin Balogun.

Niezależnie od planu gry tej grupy, w krótkim czasie odniosła ona ogromny sukces.

Gdy tylko zabrzmiał gwizdek, drużyna Reggae Boyz zaczęła grać klinicznie, a Bobby De Cordova-Reid z Fulham pospieszył lewym skrzydłem i dośrodkował do Joe Scally'ego, który nie zdołał w żaden znaczący sposób obronić Gregory'ego Lee. Lewy obrońca Oxford United bezkonkurencyjnie strzelił głową i dobrze umieścił piłkę, otwierając wynik po 34 sekundach.

Trener Jamajki Heimir Hallgrimsson i jego sztab mogli zauważyć nieodpowiednią nawierzchnię podczas przygotowań przed meczem i postanowili wykorzystać ją na korzyść swojej drużyny. Tak czy inaczej, szybka decyzja Dextera Lembekissy o zagraniu w ataku po podaniu odbitym wystarczyła, aby na początku postawić drużynę USMNT w niekorzystnej sytuacji i zapewnić Jamajce kontrolę nad meczem. -Jeffa Reutera

…związany z USMNT Kiedy?

Początkowo sędzia czwarty zasugerował, że druga połowa zakończy się po czterech minutach doliczonego czasu gry. Kilka sekund po wejściu na planszę po raz pierwszy liczba ta wzrosła do pięciu.

Pierwsze cztery minuty doliczonego czasu gry były bardzo podobne do poprzedzających je 90: Amerykanie kontrolowali piłkę w obszarach niezagrażających, a następnie starali się znaleźć sposób na przełamanie jamajskiej obrony. W 4:52 drużyna USA rozpoczęła bardziej płynny atak przez linię środkową, a Michael Hector przebił kolejną piłkę nad linią końcową o 5:02.

Doprowadziło to do rzutu rożnego Pulisica, który minął pierwszego obrońcę i dokładnie ogolił Malika Tielemana, po czym trafił niczego niepodejrzewającego Burke'a, który minął własnego bramkarza.

Najwyraźniej grę wynikającą z rzutu rożnego postrzegano jako kontynuację sekwencji ataku, która rozpoczęła się od nacisku Wrighta w ostatniej sekundzie. Ekspertka ds. zasad transmisji, Christina Unkel, zwróciła uwagę na opóźnienie De Cordova-Reida w opuszczeniu boiska po zmianie w ostatniej akcji, co spowodowało doliczenie kolejnej minuty do doliczonego czasu gry w drugiej połowie.

Fakt, że Stany Zjednoczone zdobyły ostatnią trzecią bramkę przed końcem tych pięciu minut, wydawał się wystarczającą inicjatywą, aby zakończyć akcję z rzutu rożnego – a w meczu, w którym USA same dopisały do ​​szczęścia, był magicznym momentem, aby wrócić do gry. -Jeffa Reutera

Rozproszony tłum

Wczesny początek, na trzy godziny przed późniejszym meczem z udziałem reprezentacji Meksyku, która przez ostatnie pięć lat budowała stadion AT&T jako „drugi dom El Tri”, nie wpłynął dobrze na przepełnioną salę w Arlington. Nie było przepełnionego domu.

READ  Stracone bramki utrudniają grę Tampa Bay Lightning na koniec sezonu

Większość z 80 000 miejsc na stadionie, na którym odbędą się półfinały Mistrzostw Świata w 2026 roku, była pusta, ponieważ zespół muzyczny nalegał, aby kibice narobili hałasu podczas odliczania do rozpoczęcia meczu.

Sekcja amerykańskich fanów była pełna, ale pozostałe sekcje na początku były puste i zapełniały się w miarę trwania gry.

Arlington leży pomiędzy Dallas (42% Latynosów według najnowszego amerykańskiego spisu ludności) i Fort Worth (35%). W obu miastach osoby kończące pracę w czwartek o 17:00 mogły mieć trudności z pokonaniem mieszanki normalnego ruchu, pogarszanego przez ciągłe opady deszczu i wąskie gardła związane z wydarzeniami, aby dotrzeć na swoje miejsca na czas na hymny. A może fani Meksyku po prostu woleliby zjeść lub cieszyć się klapą bagażnika, niż oglądać nieszczęścia swojego największego rywala. Wielu z nich znalazło się na boisku, by zdobyć bramkę w końcówce meczu, a tłum wibrował za każdym razem, gdy na ogromnej tablicy wideo pokazywała się powtórka główki Burke'a wbitej w piłkę.

W najbliższy weekend sytuacja może się powtórzyć. Mecz Kanady i Trynidadu i Tobago o miejsce w grupie A Copa America rozpocznie się w sobotę o 15:00 czasu lokalnego na stadionie Toyota we Frisco. Wielu mieszkańców Hondurasu w okolicy może świętować na parkingach przed wejściem na mecz z Kostaryką o 6:15. – Johna Arnolda

Tłum gromadził się podczas zwycięstwa Stanów Zjednoczonych (Aric Becker/ISI Photos/Getty Images)

Zła reakcja USA

To zasługa Jamajki za zdecydowaną postawę od samego początku. Zespoły zwykle tracą czujność podczas wrzutów z autu, zwłaszcza gdy mecz toczy się w pierwszych sekundach. Dexter Lempikisa zdecydowanie podał odbicia do Antoniego Robinsona, a odbicie od prowizorycznej nawierzchni sprawiło, że obrońca Fulham bezradnie machnął nogą, podczas gdy jego kolega z drużyny, De Cordova-Reid, przejął piłkę i posłał ją do bramki. Pudełko przed metą. Scully nie przeczytał zagrania, a dobitny główka Lee była po prostu nagrodą za dobrze przemyślaną grę.

(Uwaga dla początkujących trenerów: nigdy nie przegap wrzutu z autu w tercji ataku.)

Najwyraźniej tymczasowa nawierzchnia nadal odgrywała rolę. Nawet podczas transmisji strumieniowej Paramount+ łatwo było dostrzec trzy lub cztery różne odcienie trawy – niektóre zdrowe zielone, inne niemal bolesną żółć. W rezultacie różne obszary boiska prezentowały piłce zupełnie inną powierzchnię: w niektórych miejscach pozwalała piłce na przyspieszenie, a w innych powodowała niezręczne odbicia lub powolny ruch.

Naturalnie zespół, który reklamuje się jako regionalny zawodnik wagi ciężkiej, będzie musiał zareagować, szczególnie na własnym stadionie. Jamajka w dalszym ciągu frustrowała Stany Zjednoczone, mądrze wykorzystując błędy taktyczne, aby spowolnić gospodarzy, zanim zdążyli wejść w swój rytm i zablokować środkowy kanał poza polem karnym, aby wymusić dośrodkowania, które grały na korzyść Jamajki. Folarin Balogun źle wykonał kilka podań i było to nic innego jak lekkie podanie w kontrę, które zakończyło się nieoznakowanym podaniem Christiana Pulisica.

READ  Jones: Tua Tagovailoa zasłużyła na coś lepszego niż Dolphins, NFL i wielu innych

Wyraźnie było widać, że Stany Zjednoczone są sfrustrowane. Timothy Weah i Weston McKennie desperacko chcieli pracować nad grą, często zmieniając swoje zwykłe pozycje w nadziei na stworzenie przewagi liczebnej w dowolnym obszarze boiska. Koncentracja wymagała prawie 47 minut, ale Jamajka dobrze sobie poradziła, doprowadzając USA do przerwy, mając kilka zachęcających momentów, które popisały się imponującym posiadaniem piłki na poziomie 81% w pierwszej połowie. -Jeffa Reutera

Jamajka wciąż czeka na decydujący moment dla tego pokolenia (Ron Jenkins/USSF/Getty Images dla USSF)

Jamajka wciąż czeka na przełom

Podczas wydarzenia poprzedzającego Ligę Narodów w Dallas 5 marca islandzki trener Jamajki Heimir Hallgrimsson został zapytany, kiedy jego drużyna będzie mogła ponownie zakwalifikować się do elity CONCACAF.

„Za dwa tygodnie” – powiedział Hallgrimsson z uśmiechem.

Zaufanie nie jest problemem dla Grimssona. Ma zwyczaj inspirowania słabych narodów do osiągania niezapomnianych wyników, trenował Islandię do historycznego zwycięstwa nad Anglią w Mistrzostwach Europy w 2016 r., a następnie dwa lata później zakwalifikował swój kraj do Pucharu Świata. Byli najmłodszym krajem w historii, który zakwalifikował się do turnieju.

Hallgrimsson widzi wiele podobieństw między reprezentacją Islandii a drużyną Jamajki, którą obecnie trenuje.

„Jamajka zawsze będzie małym krajem w porównaniu z wielkimi mocarstwami” – Hallgrimsson powiedział niedawno The Athletic. „Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada oraz ich federacje mają o wiele więcej zasobów i mogą zapewnić graczom lepsze zaplecze i lepsze wsparcie niż my. Musimy się tylko upewnić, że możemy dać z siebie wszystko, co najlepsze. „

Ponieważ dziś wieczorem brakuje kilku kluczowych graczy, Jamajka właśnie to zrobiła. Niedostateczna kadra na papierze Jamajce udało się wyrównać ze Stanami Zjednoczonymi dzięki zdyscyplinowanej taktyce defensywnej. Był to również podstawowy element drużyny Hallgrimssona na Islandii. To nie jest ładne, ale działa.

„Ta gra jest zupełnie inna niż wszystkie inne sporty” – powiedział Hallgrimsson. „Ten mecz jest zupełnie inny, ponieważ liczba zdobytych bramek jest bardzo niska. Jeśli nie stracisz goli, możesz wygrać każdy mecz. Są więc pewne podstawowe rzeczy, które muszą być w 100% prawidłowe. I myślę, że zmierzamy w tym kierunku”. powoli.I wtedy Jamajka ma tę cechę, indywidualność, która pozwala jej skrzywdzić każdego.

Jamajka była bliska historycznego załamania w Dallas, ale ostatecznie upadła po dogrywce. Dla Hjalgrimssona porażka będzie sprawdzianem rzeczywistości. Aby wyeliminować regionalnego giganta, potrzeba 120 minut doskonałości.

„Mam nadzieję, że my także jesteśmy blisko zdobycia tytułu i mam nadzieję, że stanie się to teraz” – powiedział Hallgrimsson. „Ale jeśli nie, to jesteśmy co najmniej optymistami i mamy nadzieję, że od teraz się poprawimy, ale mamy szansę i postaramy się ją wykorzystać. Więc dlaczego nie?” – Felipe Cardenas

(Zdjęcie: Steven Nadler/ISI Photos/USSF/Getty Images dla USSF)