28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraińskie ciężarówki utknęły, bo polskie firmy transportowe uniemożliwiają im przekroczenie granicy

Ukraińskie ciężarówki utknęły, bo polskie firmy transportowe uniemożliwiają im przekroczenie granicy

W czwartek Kijów poinformował, że na granicy z Polską rosną kolejki, gdzie polscy kierowcy ciężarówek blokowali przejścia przez czwarty dzień w związku z, ich zdaniem, nieuczciwą konkurencją ze strony ukraińskich firm.

Reklama

Protest polskich firm transportowych jest najnowszym z serii starć gospodarczych między sąsiadami, którzy tradycyjnie są bliskimi sojusznikami, ale w ostatnich miesiącach doświadczyli pogorszenia stosunków.

„Od 6 listopada ruch na granicy ukraińsko-polskiej jest utrudniony (dla ciężarówek) we wszystkich trzech kierunkach” – powiedział Andrij Demczenko, rzecznik ukraińskiej służby granicznej.

Kijów oszacował, że w kolejce na wjazd na Ukrainę czekało około 1700 ciężarówek.

Polska Służba Graniczna opublikowała na swojej stronie internetowej czasy oczekiwania w punktach wjazdu na Ukrainę.

Oszacowano, że przekroczenie ciężarówki z ładunkiem na punkcie kontrolnym w Hrebenne zajmie „150 godzin”, a oczekiwanie na granicy w Medyce dalej na południe – „55 godzin”.

Polscy protestujący chcą ponownego wjazdu dla swoich ukraińskich rywali.

Unia Europejska zniosła zezwolenia ukraińskim firmom transportowym na wejście do bloku 27 państw, którego Polska jest członkiem, po tym, jak Rosja w zeszłym roku najechała Ukrainę.

Kijów stwierdził, że blokada polskich kierowców ciężarówek szkodzi interesom obu krajów i że nie wpłynęły żadne oficjalne wnioski od polskich firm transportowych.

„Zamknięcie granicy z Ukrainą w czasie wojny jest złe” – powiedział AFP Oleksandr, 36-letni kierowca ciężarówki, który od dwóch dni stoi w kolejce na przejściu Rawa Ruska. Odmówił podania swojego nazwiska.

Warszawa jest zagorzałym zwolennikiem Kijowa przeciwko Rosji od czasu inwazji Moskwy w lutym 2022 r.

Jednak stosunki między sąsiadami nabrały pogorszenia podczas jesiennych wyborów powszechnych w Polsce, gdy rządząca partia nacjonalistyczna wdała się w kilka awantur z Kijowem.

READ  Polska twierdzi, że Chiny powinny naciskać na Rosję, by zakończyła wojnę