29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sojusznik Putina ostrzega „wroga” Polskę: Stracisz swoje państwo

Sojusznik Putina ostrzega „wroga” Polskę: Stracisz swoje państwo

Dmitrij Miedwiediew, zastępca przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji, bierze udział w paradzie wojskowej z okazji 78. rocznicy zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej na Placu Czerwonym w centrum Moskwy, Rosja, 9 maja 2023 r. Zdjęcie basenu/pliku: Sputnik/Ekaterina Shtukina REUTERS Zdobądź prawa licencyjne

MOSKWA, 2 listopada (Reuters) – Kluczowy sojusznik prezydenta Władimira Putina ostrzegł w czwartek Polskę, że członek NATO jest obecnie uważany przez Rosję za „niebezpiecznego przeciwnika” i może utracić państwowość, jeśli będzie kontynuował obecny kurs.

W liczącym 8 000 słów eseju na temat stosunków rosyjsko-polskich były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji, sporządził komentarz, w którym stwierdził, że Moskwa ma obecnie w Polsce „niebezpiecznego przeciwnika”.

„Będziemy ją (Polskę) uważać właśnie za wroga historycznego” – powiedział Miedwiediew. „Jeśli nie ma nadziei na pojednanie z wrogiem, Rosja musi mieć jedną i bardzo twardą postawę co do swojego losu”.

„Historia nie raz wydawała dumnym Polakom bezlitosny werdykt: niezależnie od tego, jak ambitne byłyby plany odbudowy, ich upadek doprowadziłby do całkowitej śmierci państwa polskiego”.

Na jego komentarz nie było natychmiastowej odpowiedzi ze strony Polski.

Wojna na Ukrainie już spowodowała nowe pogorszenie napiętych stosunków między Warszawą a Moskwą.

Polska, która wspiera Ukrainę, oskarża Rosję o próbę destabilizacji kraju poprzez fałszywą propagandę i szpiegostwo. Moskwa potępiła wrogie stanowisko Warszawy wobec niej i to, co uważa za rosyjskie interesy w Polsce.

Miedwiediew, który podczas swojej prezydentury w latach 2008–2012 przedstawiał się jako liberalny modernista, obecnie przedstawia się jako zagorzały antyzachodni kremlowski jastrzębi, który często atakuje Zachód.

Dyplomaci twierdzą, że jego komentarze dają wskazówkę, że stoi na szczycie kremlowskiej elity.

Doniesienia: Guy Falconbridge Redakcja: Andrew Osborne

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę