19 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina obniża wiek powołania do walki, aby zwiększyć liczbę

Ukraina obniża wiek powołania do walki, aby zwiększyć liczbę

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą o dwa lata wiek mobilizacji wojskowej z 27 do 25 lat.

Po dwóch latach wojny Kijów poniósł ciężkie straty na polu bitwy, podczas gdy Rosja skorzystała ze znacznej przewagi liczebnej.

Ten krok umożliwi Ukrainie wezwanie większej liczby osób do uzupełnienia rezerw, po zmniejszeniu liczby ochotników.

Choć posłowie głosowali nad ustawą w maju 2023 r., nie weszła ona w życie, bo Zełenski jej nie podpisał.

Nie jest od razu jasne, co skłoniło prezydenta do podpisania we wtorek ustawy, ale już wcześniej ostrzegał przed planami, które mogą zmusić Rosję do ataku wiosną lub latem tego roku.

Podpisanie ustawy przez Zełenskiego może sygnalizować wysiłki Ukrainy na rzecz budowy silnych fortyfikacji obronnych w ramach przygotowań do rosyjskiego ataku.

Siły ukraińskie liczyły na odzyskanie dużych obszarów kontrolowanych przez Rosję, a także odcięcie rosyjskich linii zaopatrzeniowych na Półwysep Krymski.

Jednak wobec braku przewagi w powietrzu i w obliczu potężnej rosyjskiej obrony, kontrofensywa w Kijowie utknęła w martwym punkcie wraz z nadejściem zimy i istnieją obawy, że siły rosyjskie mogą wyprzedzić Ukrainę.

W zeszłym roku ukraiński generał Oleksandr Tarnawski ostrzegł, że siły zbrojne zostały już zmuszone do ograniczenia niektórych operacji wojskowych ze względu na spadek pomocy zagranicznej.

Ukraina jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw z Zachodu, zwłaszcza rakiet dalekiego zasięgu i systemów obrony powietrznej. Jednak wielomiliardowa pomoc USA i UE została wstrzymana ze względu na spory polityczne.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że na Ukrainie walczy ponad 600 000 jego żołnierzy, nie ujawnił jednak liczby ofiar śmiertelnych.

W lutym Zełenski powiedział, że od początku wojny zginęło 31 000 ukraińskich żołnierzy, ale amerykańscy urzędnicy oszacowali liczbę ukraińskich żołnierzy zabitych na co najmniej 70 000 i aż 120 000 rannych.