22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tusk obiecuje „bronić” Polski przed przesiedleniami migrantów z UE – Euractive

Tusk obiecuje „bronić” Polski przed przesiedleniami migrantów z UE – Euractive

Premier Donald Tusk powiedział w środę (10 kwietnia), że jego rząd „chroni” Polskę przed unijnym planem relokacji migrantów, po przyjęciu gruntownej zmiany polskich przepisów azylowych.

W środę parlament UE przyjął reformy mające zaostrzyć procedury graniczne i zmusić wszystkie 27 państw członkowskich do podziału odpowiedzialności za osoby ubiegające się o azyl.

Reforma wymagałaby od krajów UE przyjęcia tysięcy osób ubiegających się o azyl z państw „pierwszej linii”, takich jak Włochy i Grecja.

Alternatywnie mogą zapewnić pieniądze lub inne zasoby krajom znajdującym się pod presją.

„Będziemy bronić Polski przed mechanizmem transferowym” – powiedział Tusk reporterom w Warszawie, gdy w Brukseli przyjęto kontrowersyjną reformę.

Dotychczasowa rządząca w Polsce prawicowa partia PiS ostro skrytykowała reformy, a nowa koalicja rządząca pod wodzą Tuska podtrzymuje to stanowisko, pomimo swoich prounijnych poglądów.

„Mam pewne możliwości budowania sojuszy i takie rzeczy jak relokacja czy opłaty za nieprzyjmowanie (migrantów)… na pewno nie są dla Polski odpowiednie” – powiedział Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami UE kraj przyjmujący jest odpowiedzialny za przyjmowanie i weryfikację osób ubiegających się o azyl oraz za powrót osób uznanych za niedopuszczalne, co wywarło presję na państwa południowe.

Środki zawarte w nowym porozumieniu wejdą w życie w 2026 r., po określeniu przez Komisję sposobu jego wdrożenia.

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział w środę, że reforma unijnych przepisów azylowych i migracyjnych to „kolejny gwóźdź do trumny” bloku.

„Porozumienie migracyjne to kolejny gwóźdź do trumny UE. Solidarność umarła, nie ma bezpiecznych granic. Węgry nigdy nie ulegną szaleństwu masowej migracji! Potrzebna jest zmiana w Brukseli, aby zatrzymać imigrację!” Orphan powiedziała w poście na X.

Tak zwane „porozumienie migracyjne” zostanie teraz przesłane państwom członkowskim w Radzie, które głosowanie większością kwalifikowaną odbędzie się 29 kwietnia. Zacznie obowiązywać w 2026 roku.

READ  Mała działalność biurowa na terenie całej Polski


(pod redakcją Georgy Kotaev)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się teraz do naszego biuletynu Wybory do UE Dekodowane