19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska łagodzi złe samopoczucie Europy – POLITICO

Polska łagodzi złe samopoczucie Europy – POLITICO

Najlepsze relacje POLITICO wybrane przez redaktora naczelnego Jamila Anderliniego. Odkryj najbardziej wpływowe historie w Europie i poza nią.

Autor: Jameel Anderlini

Zobacz w swojej przeglądarce

Drodzy Czytelnicy,

Miałem pracowity tydzień w podróży po Europie, uczestnicząc w serii spotkań strategicznych dla kadry kierowniczej z kolegami z portfolio naszej spółki-matki Axel Springer. Na początku tygodnia zebraliśmy się w Warszawie, a następnie ponownie w Berlinie na dużej konferencji medialnej i technologicznej, która odbyła się w tym, co wielu niemieckich przyjaciół określa jako najlepszy budynek w Berlinie – tam, gdzie kiedyś znajdowała się od wschodu siedziba Axela Springera Neubau. muru berlińskiego. To był tydzień pełen dyskusji na temat sztucznej inteligencji i tego, co ta rewolucyjna technologia wniesie w szczególności do branży medialnej. Dość powiedzieć, że nadchodzą duże zmiany, a możliwości i potencjalne wyzwania są ogromne.

W Warszawie przeprowadziłem wywiad z Oleksandrem Kwaśniewskim, byłym prezydentem Polski, który był głęboko zaangażowany w przejście od komunizmu do demokracji, a także wejście Polski do NATO i Unii Europejskiej.

To było absolutnie fascynujące usłyszeć myśli kogoś, kto walczył po obu stronach zimnej wojny i przez 10 lat (1995–2005) przebywał w pobliżu innych światowych przywódców. Ponieważ od prawie dwudziestu lat nie sprawuje urzędu, w podręcznikach historii nie można przeczytać osobistych historii o jego osobistych spotkaniach ze światowymi przywódcami, takimi jak Jiang Zemin i Władimir Putin, które są prawdziwymi perełkami polityki. Dziennikarze. Niestety, wywiad został przeprowadzony zgodnie z Regulaminem Chatham House, więc aby usłyszeć te wydarzenia, będziecie musieli poczekać, aż w przyszłości przeprowadzę wywiad z byłym prezydentem.

Polska to społeczeństwo i gospodarka, które inspirują energią i optymizmem. Jest zupełnie inaczej Weltschmerz I nieufność, jaką często odczuwam do bogatszych zachodnich części Europy. To poczucie nadziei i możliwości może wyjaśniać, dlaczego Polska przełamała trend, który obserwujemy w innych częściach kontynentu. W październiku ubiegłego roku Polska głosowała za zmianami po ośmiu latach rządów ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jednak od tygodni w innych sondażach wyborów europejskich partie skrajnie prawicowe zyskują na popularności, a w tym tygodniu populista nadtlenkowy Geert Wilders zdołał utworzyć rząd w Holandii.

Oprócz konferencji poświęconej mediom i technologii ja i moi koledzy mieliśmy okazję uczcić nasz wspaniały, stosunkowo nowy zespół reporterów i redaktorów w Berlinie, którzy tworzą niemieckojęzyczne treści, takie jak nasz Berlin Playbook i nasz „Bruksela rozszyfrowana” Nowy biuletyn pro w języku niemieckim. Zespół jest podekscytowany, tworzy kilka ciekawostek i wstrząsa medialnym krajobrazem wyspiarskiego Berlina.

READ  David Stockbrink dołącza do Aktualności w Polsce

W przyszłym tygodniu zespół planuje wypuścić nowy podcast w języku niemieckim, więc posłuchajcie go!

Pomiędzy wszystkimi podróżami, strategicznymi dyskusjami i rozmyślaniami o naszej technologicznej przyszłości, europejski program informacyjny jest całkowicie wypełniony. Brutalne zastrzelenie słowackiego populistycznego premiera Roberta Figo odbiło się szerokim echem na całym kontynencie, dokonane przez Władimira Putina zmiany kadrowe na najwyższych szczeblach urzędników bezpieczeństwa były złowieszczym sygnałem ciągłego rozlewu krwi na Ukrainie, a w Nowej Kaledonii postępuje szybki rozkład imperium francuskiego.

POLITICO będzie to kontynuować w przyszłości, gdy będziesz omawiać te i ważniejsze historie!

Do następnego razu, do końca tygodnia.

Gemeel

Wybór nauczyciela

Filmowe korzenie Roberta Figo sięgają gorzkich podziałów na Słowacji

W mroczny dzień w polityce europejskiej, kiedy to, co nie do pomyślenia, stało się rzeczywistością, a urzędujący premier padł ofiarą zamachu, ten analityczny i głęboko refleksyjny artykuł na temat gorączkowego stanu słowackiej polityki dał czytelnikom niezrównane spojrzenie na to pytanie, które wszyscy poruszają się na ustach . : Dlaczego – jak – do tego doszło? Bazując na swojej wiedzy regionalnej, nasz korespondent szczegółowo odpowiada na to pytanie i jeszcze ważniejsze: co dalej? Przeczytaj opowieść.

Jak Geert Wilders nawrócił wszystkie zakątki holenderskiego społeczeństwa w wyborców skrajnej prawicy

W tym artykule wyjaśniono, w jaki sposób zróżnicowany elektorat przesuwa się na prawo w Holandii, i zbadano trend w całej Europie. Nasi reporterzy zajęli się tą kwestią, rozmawiając z nieoczekiwanymi wyborcami Wildersa w Rotterdamie, co dało nam wgląd w zmieniające się nastroje w Europie. Przeczytaj opowieść.

„Możemy iść do UE lub na Białoruś”: kultura politycznego bandytyzmu ogarnia Gruzję

W związku z uchwaleniem kontrowersyjnej gruzińskiej ustawy o „zagranicznych agentach” byliśmy w Tbilisi, zdając relację o powrocie bandytów politycznych i zbierając historie z pierwszej ręki od osób, które już były zastraszane za sprzeciw. Przeczytaj opowieść.

Irlandia ma nowy elektorat: bezdomni

Bezdomność w całej Europie podsyca niechęć społeczną wobec migrantów konkurujących o ograniczone zakwaterowanie. Jak jednak donieśliśmy z Dublina, tak naprawdę winna jest zła polityka mieszkaniowa. Obecnie organizacje pozarządowe mobilizują się, aby zarejestrować bezdomnych wyborców, aby wysłać tę wiadomość politykom w nadchodzących wyborach europejskich. Przeczytaj opowieść.

Czy Nicholas Schmidt jest pretendentem czy towarzyszem Ursuli van der Leyen?

Wewnętrzna analiza kampanii z bańki brukselskiej bada „wyścig” o szefa Komisji Europejskiej. POLITICO dowiaduje się, że główną rywalką Ursuli van der Leyen jest tak naprawdę jej przyjaciółka (i koleżanka) – i zadaje ważne pytanie, jak poważny jest to wyścig. Przeczytaj opowieść.

READ  Matty Cash: „Mam relacje w Polsce, ale nigdy tam nie byłem” | Polska

głoska bezdźwięczna

Jak Turcja stała się „przystankiem” Putina, w którym sprzedawał UE paliwo kamuflażowe

Było to dochodzenie nokautujące, wymagające analizy danych, a Rosja otrzymała fajne 3 miliardy euro na obejście sankcji poprzez zmianę nazwy swojego eksportu paliw do Europy z pomocą tureckich pośredników. I wszystko jest legalne. O tak Przeczytaj opowieść.

Uważaj, Bruksela, nadchodzi nowy holenderski rząd Geerta Wildersa

Ten zakrojony na szeroką skalę wysiłek zespołowy naszych reporterów politycznych zapewnia zwięzłe i wnikliwe spojrzenie na wpływ nowego holenderskiego rządu poza Holandią, wpływając na szereg kluczowych kwestii międzynarodowych. Pod tym względem podkład ten wyprzedził konkurencję. Przeczytaj opowieść.

Kiedy woda wyschnie: dlaczego Francja niepokoi się o małą szwajcarską tamę

Niedobór wody będzie w tym stuleciu jednym z głównych źródeł konfliktów i dotrze do Europy znacznie szybciej, niż wielu zdaje sobie z tego sprawę. Pokazaliśmy czytelnikom jeden z narastających konfliktów między Szwajcarią a Francją, wykorzystując dogłębne, podziemne reportaże z obu krajów, aby splatać narrację i naukę. Każdy, kto czyta ten artykuł, wyprzedza grę w zakresie tego, czego się spodziewać w nadchodzących latach. Przeczytaj opowieść.

Twoja weekendowa playlista

Tajemnica UE: jak rosyjska dezinformacja może wpłynąć na wybory do UE i czy Europa może się przeciwstawić

Ursula von der Leyen obiecała w tym tygodniu: jeśli będzie ubiegać się o kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej, priorytetem będzie dla niej usprawnienie obrony UE przed złośliwą dezinformacją ze strony Moskwy. Jest to najważniejszy punkt porządku obrad wielu osób w Brukseli i w całym bloku, ponieważ wybory europejskie dzielą już za niecały miesiąc, a kontradyktoryjne podmioty wdrażają zaawansowane narzędzia, takie jak generatywna sztuczna inteligencja. W tym odcinku prowadząca Sarah Wheaton i jej goście przedstawiają niektóre z najnowszych przykładów ingerencji Kremla, takich jak udostępnianie fałszywych filmów przedstawiających polityków generowanych przez sztuczną inteligencję lub klonowanie głosów osób publicznych. Do Sarah dołączają Mark Scott, główny korespondent technologiczny POLITICO i Jakub Kalenski, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Doskonałości ds. Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych w Helsinkach. Dyskutują także o tym, co kryje się za skromnymi sukcesami Europy w przeciwdziałaniu rosyjskim kampaniom dezinformacyjnym. Posłuchaj odcinka.

Specjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcie

Westminster Insider: Czy Bank of England naprawdę jest tajnym graczem politycznym?

Jaką władzę tak naprawdę mają ekonomiści z Threadneedle Street? Podczas gdy Bank Anglii zastanawia się, czy utrzymać stopy procentowe na najwyższym w historii poziomie, gospodarz Saska O’Sullivan postanawia się tego dowiedzieć. Była premier Liz Truss mówi Saszy, dlaczego według niej ekonomiści Banku Anglii próbują podzielić jej minibudżet. Były kanclerz cieni i doradca Gordona Browna Ed Balls wyjaśnia, w jaki sposób w 1997 r. doszło do niezależności bankowej. Torsten Bell, dyrektor naczelny Fundacji Resolve i były doradca Alistaira Darlinga, opowiada o tym, jak światowy kryzys finansowy z 2008 roku zmienił uprawnienia, z których mógł skorzystać bank. W sytuacjach awaryjnych. Andy Haldane, były główny ekonomista Banku Anglii, ujawnia, jak blisko ówczesny gubernator Mark Carney był blisko interwencji politycznej w latach Brexitu i jak ekonomiści Banku przeoczyli inflację po pandemii. Posłuchaj odcinka.

READ  🇵🇱 Polska: Ida Nowakowska rzecznikiem prasowym Eurowizji 2023

Specjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcie

Gra o władzę: NATO musi nagiąć swoje zasady, aby pomóc Ukrainie Dlatego.

W miarę zbliżania się sił rosyjskich do Charkowa opóźnienia w dostawach broni z USA i Europy okazują się kosztowne. Teraz wojna osiągnęła krytyczny moment dla przywództwa Zełenskiego – i dla Ukrainy. Gospodarz Anne McElvoy rozmawia z bliskim współpracownikiem Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem i byłym szefem NATO Andersem Foghem Rasmussenem, aby omówić zdolność Rosji do przeciwstawienia się zmasowanemu atakowi, nowy plan przyspieszenia członkostwa w NATO oraz to, czy gwarancje bezpieczeństwa z Zachodu mogą wzmocnić zagrożone przyszłe bezpieczeństwo kraju . Posłuchaj odcinka.

Specjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcieSpecjalne zdjęcie

Sklasyfikowany

Mała księga pokoju Angeli Merkel. Przeczytaj więcej w kolumnie ogłoszeń z tego tygodnia.

Dopasowanie tytułu

Zdjęcie

Spójrz w górę, młody człowieku, kiedy upadają oligarchowie.”

Czy potrafisz zrobić lepiej? E-mail [email protected] Lub na Twitterze @pdallisonesque

W zeszłym tygodniu przynieśliśmy wam to zdjęcie:

Zdjęcie

Dziękuję za wszystkie posty. Oto to, co najlepsze z naszej torby pocztowej — i myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że nie ma lepszego prezentu niż śmiech, a ten jest cenniejszy niż pieniądze czy alkohol.

„To jest pierwsze wydanie raportu końcowego w sprawie francuskiego dumpingu brandy i koniaku do Chin”. Adriana Cartera.

Zapisz się do rodziny newsletterów POLITICO: Poradnik Brukseli | Poradnik londyński | Poradnik londyński PM | Poradnik Paryż | Tajemnica polityczna | Niedzielny kryzys | Wpływ UE | Wpływ Londynu | Most cyfrowy | Obserwator Chin | Biuletyn Berliński | Poradnik DC | Wpływ prądu stałego | Globalny informator | Wszystkie nasze poranne biuletyny informacyjne POLITICO Pro