29 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tusk o blokowaniu funduszy unijnych dla Polski – EURACTIV.com

Tusk o blokowaniu funduszy unijnych dla Polski – EURACTIV.com

Donald Tusk, lider opozycji i przyszły premier, wyjechał do Brukseli, aby omówić możliwość ponownego uruchomienia środków pomocowych dla kraju, które zostały zamrożone przez praworządność w Polsce.

Gdy polska opozycja ogłosiła oficjalne utworzenie nowego rządu po zwycięstwie wyborczym na początku tego miesiąca, Tusk rozpoczął starania o ocieplenie stosunków z Brukselą zniszczonych w ciągu ośmiu lat rządów konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). oraz przekonać Komisję Europejską do uruchomienia środków unijnych przeznaczonych dla Polski w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

„To bardzo dobrze, że Donald Tusk chce szybko uzgodnić tryb przekazania tych środków Polsce, jeszcze zanim przejmie tekę premiera” – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Platformy Obywatelskiej (PO, EPP), były minister spraw zagranicznych i obrony Tuska Radosław. Sikorsky powiedział Euractiv.pl.

Tusk spotkał się ostatnio z krytyką ze strony obozu rządzącego po tym, jak złamał obietnicę złożoną podczas jednego z wieców wyborczych, że uda się do Brukseli i otrzyma pieniądze dzień po wyborach, co zdaniem polityków opozycji jest jedynie metaforą.

Eurodeputowana PiS, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, z którą skontaktował się Euractiv.pl, odmówiła komentarza w sprawie wizyty Tuska. Zapytany o obietnicę wyborczą Tuska, stwierdził, że spodziewa się, że ciężarówki załadowane euro zatrzymają się na polskiej granicy, jeśli te zapewnienia zostaną uwzględnione. – Nigdzie ich nie widzę – dokończyła sarkastycznie.

W Brukseli Tusk spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą van der Leyen, nazywając to „spotkaniem wprowadzającym”, jak powiedział Uractive Poland rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamar.

Były przewodniczący Rady Europejskiej planuje rozmowy z unijnymi komisarzami ds. gospodarki i handlu Paolo Gentilonim i Valdisem Dombrovskisem, powiedział Private Poland lider Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber, członek PO Dusk. RMF FM Radio.

Komisja Europejska zamroziła dla Polski 35,4 mln euro w ramach RRF, uzależniając uwolnienie pieniędzy od osiągnięcia dwóch kamieni milowych w zakresie praworządności, które polski rząd uzgodnił z Brukselą. Jak dotąd władza wykonawcza UE uznała wysiłki PiS na rzecz osiągnięcia kluczowych celów za niezadowalające.

READ  Wyniki POLL-Polski PKN Arlon zanotował w I kwartale zysk netto w wysokości 2,1 mld zł

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział na początku tego miesiąca dziennikowi „Financial Times”, że nowy rząd będzie miał możliwość wprowadzenia zakazu pieniądza, jednak w tym celu potrzebne są konkretne reformy, szczególnie w zakresie niezależności sądów.

(Aleksandra Krzysztoszek i Sonia Otfinowska | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV