30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Polskie fabryki zwalniają we wrześniu

bne IntelliNews – Polskie fabryki zwalniają we wrześniu

Indeks menedżerów ds. zakupów w Polsce (PMI) wzrósł we wrześniu o 2,1 pkt, do 43 pkt (wykres), ale przez piąty miesiąc z rzędu pozostał poniżej granicy 50 punktów, która oddziela spadek od wzrostu, podała firma zajmująca się badaniami gospodarczymi S&P Global 3 października.

Produkcja i nowe zamówienia były szczególnie „głębokie, co odzwierciedlało niepewność nie tylko na rynkach produktów, ale także wśród producentów”, powiedział S&P Global.

„Zaufanie co do przyszłości pozostaje niskie, a ponieważ presja inflacyjna nadal rośnie, firmy szybciej redukują miejsca pracy w ramach wysiłków na rzecz ograniczenia kosztów” – powiedział w oświadczeniu Paul Smith, główny ekonomista S&P Global.

„Szczególnie niepokojące dla firm jest ponowne przyspieszenie inflacji kosztów nakładów, która wzrosła we wrześniu z powodu wzrostu cen energii po raz pierwszy od marca” – powiedział Smith.

W innym miejscu badanie PMI wskazało, że produkcja i nowe zamówienia powróciły na historycznie nacechowane wskaźniki po serii raportów o „wymagającym otoczeniu gospodarczym”.

„Firmy zmniejszyły swoją aktywność zakupową w odpowiedzi na utrzymujące się tendencje spadkowe w sprzedaży i produkcji, jednocześnie starając się wykorzystać istniejące zapasy w celu uwolnienia kapitału obrotowego” – powiedział S&P Global.

Obecne niesprzyjające otoczenie gospodarcze sprawia, że ​​polscy producenci z niepokojem patrzą w przyszłość.

We wrześniu sondaż PMI wskazywał, że „obawy o spadkową tendencję sprzedaży i utrzymującą się wysoką inflację podważyły ​​zaufanie”.

Polscy analitycy z przymrużeniem oka podchodzą do starań S&P Global, aby ocenić nastroje w sektorze produkcyjnym.

„Wskaźnik ten nie był dobrym prognostykiem dla branży w ostatnich miesiącach, ponieważ realna produkcja rośnie” – zauważył Bank Millennium.

Zgodnie z lepszymi niż oczekiwano wynikami sektora przemysłowego, analitycy twierdzą teraz, że przeciwności zaczną się nasilać dopiero w czwartym kwartale, a nie w trzecim, jak prognozowano.

„Produkcja przemysłowa w Polsce okazała się pozytywnym zaskoczeniem w III kwartale, ale trudno oczekiwać lepszej w nadchodzących kwartałach. Spodziewamy się, że PKB skurczy się o 0,2% kw/kw w IV kwartale, w tym spadek w przemyśle” Dodano Bank Millennium.

READ  Rynek goździków o wartości 7,3 miliarda dolarów do 2027 r. - Holandia, Hiszpania, Polska, Kenia, Włochy, Kolumbia, Chiny - India Security News

W obliczu recesji prawie na pewno zapowiadającej się, która zacznie spadać jeszcze w tym roku, perspektywy komplikuje przyspieszająca inflacja.

CPI w Polsce wyniósł we wrześniu 17,2% r/r, bijąc konsensus rynkowy, podał GUS we wstępnych szacunkach w zeszłym tygodniu. Narodowy Bank Polski (NBP) powróci do bardziej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej 5 października, czyli w dniu kolejnego posiedzenia organów stóp procentowych NBP.

Nie jest jasne, czy NBP zareaguje na dane inflacyjne podniesieniem referencyjnej stopy procentowej o oczekiwane 25 pb do 7%, ale czy bank centralny zdecyduje się na większą podwyżkę, może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację dla branży.

W tej chwili „dane PMI wspierają podwyżkę o 25 pb” – zaznaczył PKO BP.

Tymczasem produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w sierpniu o 10,9% r/rw cenach stałych, po 7,1% r/r wzroście w poprzednim miesiącu, jak podał 19 września nieskorygowane dane GUS.

Wrześniowe dane o produkcji przemysłowej zostaną opublikowane 20 października.

Polska ma zwiększyć PKB o 4%-5% w 2022 roku, dzięki solidnym pierwszym trzem kwartałom roku.

Oczekuje się, że ekspansja wyniesie około 1%-3% w 2023 r., z dużymi zastrzeżeniami związanymi z długoterminowymi skutkami wojny na Ukrainie i agresywnym zacieśnianiem polityki pieniężnej NBP.