23 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trump miał zamiar zdobyć miliardy po zawarciu umowy na giełdzie

Trump miał zamiar zdobyć miliardy po zawarciu umowy na giełdzie

  • Napisane przez Natalie Sherman
  • Korespondent biznesowy, Nowy Jork

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Wygląda na to, że Donald Trump desperacko potrzebuje pieniędzy, aby zapłacić grzywnę w wysokości 464 mln dolarów (365 mln funtów). Czy giełda może go uratować?

Oczekuje się, że Trump Media, który prowadzi platformę mediów społecznościowych Truth Social, stanie się spółką notowaną na giełdzie po tym, jak w piątek większość akcjonariuszy Digital World Acquisition Corp głosowała za jej przejęciem.

Trump będzie posiadał co najmniej 58% udziałów w połączonej spółce, która według obecnych cen akcji Digital World będzie warta około 3 miliardy dolarów.

To potencjalna gratka dla Trumpa dla firmy, której audytor ostrzegał w zeszłym roku, że jest zagrożona upadłością.

Nie wspominając o licznych sygnałach ostrzegawczych związanych z transakcją, w tym nierozwiązanych procesach sądowych ze strony byłych partnerów biznesowych. Zawarto również ugodę w wysokości 18 milionów dolarów, którą Digital World zgodził się zapłacić w zeszłym roku w celu rozstrzygnięcia zarzutów o oszustwo związane ze sposobem opracowania planu fuzji.

Akcje Digital World spadły w piątek po zatwierdzeniu o ponad 13%, kończąc dzień na poziomie 36,94 dolarów.

Zwolennicy Digital – z których zdecydowana większość to inwestorzy indywidualni, a nie firmy z Wall Street, a wielu z nich to najwyraźniej lojaliści Trumpa – wydają się niewzruszeni.

„To dopiero początek” – powiedział Chad Nedohin, zwolennik umowy, w swoim programie DWAC Live na platformie wideo Rumble po ogłoszeniu zatwierdzenia. „Nie ma powodu do paniki”.

Digital World, czyli DWAC (wymawiane D-whack), to tak zwana SPAC, czyli firma fasadowa utworzona specjalnie w celu zakupu innej firmy i wprowadzenia jej na giełdę.

Jest mało prawdopodobne, aby transakcja natychmiast rozwiązała bardziej palące problemy finansowe Trumpa, takie jak kara za oszustwo w Nowym Jorku.

Były prezes ma zakaz sprzedaży lub przenoszenia akcji przez co najmniej sześć miesięcy – choć nowa spółka mogłaby udzielić mu zwolnienia.

Trump mógłby także spróbować uzyskać pożyczkę popartą wartością akcji. Jednak w tym przypadku analitycy stwierdzili, że bank prawdopodobnie pożyczy mu znacznie mniej, niż wartość akcji na papierze, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko związane z biznesem.

Nie powstrzymuje to jednak niektórych jego zwolenników od nadziei, że ich wsparcie im pomoże.

Nedohin, który na swojej stronie internetowej opisuje siebie jako kanadyjskiego „przywódcę sekty”, a w Truth Social nazywany jest Kapitanem DWAC, odmówił udzielenia wywiadu.

Jednak w tym tygodniu w swoim programie nalegał, aby inwestorzy zatwierdzili transakcję, spodziewając się, że może ona pomóc byłemu prezydentowi w jego sporach prawnych.

„Jeśli fuzja zostanie zakończona w piątek o 10:00 i Trump nagle będzie miał… akcje DJT warte trzy, cztery, pięć miliardów dolarów, kto wie? Z łatwością mógłby to wykorzystać, aby uzyskać pożyczkę” – powiedział.

Dodał: „Oznacza to inwestowanie pieniędzy gdzie indziej w imię wolności słowa, ratowanie kraju i potencjalną utratę wszystkiego”.

Zdaniem analityków ryzyko, że akcjonariusze Digital World stracą pieniądze na swoich inwestycjach, jest wysokie.

Ceny akcji spadły z najwyższych poziomów, jakie osiągnęły po ogłoszeniu planów zakupu Trump Media w 2021 r.

Jednak nawet po piątkowym spadku wartość Trump Media nadal szacuje się na około 5 miliardów dolarów, co jest kwotą znaczącą, biorąc pod uwagę, że w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku wygenerowała ona zaledwie 3,3 miliona dolarów przychodów i straciła prawie 50 milionów dolarów.

Jednak na razie Truth Social, który został udostępniony ogółowi społeczeństwa w 2022 r. i reklamuje się jako alternatywa dla głównych platform mediów społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, jest wciąż niewielki.

Twierdzi, że ma około 8,9 miliona subskrypcji, a w dokumentach regulacyjnych Trump Media ostrzega potencjalnych inwestorów, że nie śledzi takich wskaźników, jak wzrost użytkowników czy zaangażowanie, które mogłyby zapewnić im wgląd w jej działalność. Mówi, że nie ma takiego zamiaru.

Zewnętrzne firmy szacują, że w lutym Truth Social odwiedziło około pięciu milionów osób. Dla porównania strona internetowa Elona Muska

Analitycy stwierdzili, że Digital World to doskonały przykład „akcji memów”, w przypadku których cena akcji jest oderwana od fundamentów spółki i ostatecznie może spaść.

„W przypadku Trump Media spodziewam się upadku, ale czy stanie się to za tydzień, czy za dwa lata i jak szybko… to naprawdę trudno przewidzieć” – powiedział Jay Ritter, profesor finansów na uniwersytecie z Florydy. Który śledzi oferty publiczne.

Inwestorzy indywidualni zaczęli inwestować w akcje spółek cyfrowych po ogłoszeniu transakcji Trumpa i ponownie w styczniu, po zwycięstwie Trumpa w prawyborach w stanie Iowa, powiedział Marco Iachini, starszy wiceprezes ds. badań w Vanda Securities.

Przed głosowaniem w tym tygodniu stwierdził, że aktywność była niższa, co oznacza, że ​​handel mogą napędzać firmy profesjonalne.

Niezależnie od motywacji kupujących, Trump, którego głównym wkładem w Trump Media było jego nazwisko i posty na platformie, wydaje się być największym beneficjentem.

„To ogromny transfer wartości od [investors]… Trumpowi, co byłoby dla niego bardzo opłacalne” – mówi Michael Olrogg, profesor prawa na Uniwersytecie Nowojorskim, który badał notowania spółek takich jak Trump Media.