7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Tankowiec zacina się u wybrzeży Turcji po otwarciu rosyjskiego korka naftowego

Tankowiec zacina się u wybrzeży Turcji po otwarciu rosyjskiego korka naftowego

Korki na tankowcach na wodach tureckich utworzyły się po tym, jak mocarstwa zachodnie nałożyły „pułap cenowy” na rosyjską ropę, a władze w Ankarze zażądały, aby firmy ubezpieczeniowe zobowiązały się, że wszystkie statki pływające w jej cieśninie będą w pełni objęte ubezpieczeniem.

W ramach sankcji Unii Europejskiej, które weszły w życie w poniedziałek, tankowcom przewożącym rosyjską ropę naftową odmówiono dostępu do zachodniego ubezpieczenia morskiego, chyba że ropa jest sprzedawana poniżej limitów cenowych G7. 60 dolarów za baryłkę. Korek został wprowadzony, aby utrzymać przepływ ropy przy dalszym zmniejszaniu dochodów Moskwy.

Czterech dyrektorów przemysłu naftowego powiedziało, że Turcja zażądała nowego dowodu ubezpieczenia w świetle pułapu cenowego. Rzecznik tureckiego Ministerstwa Transportu nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz

Rosja zobowiązała się do dalszego eksportu swojej ropy, nawet jeśli zostanie odcięta od zachodnich rynków ubezpieczeniowych. Rosja oświadczyła, że ​​nie będzie współpracować z żadnym krajem, który przestrzega limitu.

Według brokerów statków, handlarzy ropą naftową i usług śledzenia satelitarnego około 19 tankowców czekało na przekroczenie tureckich wód w poniedziałek. Statki zarzuciły kotwicę w pobliżu Bosforu i Dardaneli, dwóch cieśnin, które łączą rosyjskie porty Morza Czarnego z rynkami międzynarodowymi. Pierwszy tankowiec przybył 29 listopada i czekał od sześciu dni, według maklera okrętowego, który prosił o zachowanie anonimowości.

Tankowce czekające na wodach tureckich i wokół nich to pierwsza oznaka, że ​​pułap cenowy może zakłócić światowy przepływ ropy z rosyjskiego eksportu.

Według brokerów statków i TankerTrackers.com, które monitorują światowe dostawy ropy, większość ropy na statkach u wybrzeży Turcji pochodzi z Kazachstanu. Kazachstańska ropa dociera rurociągiem do rosyjskich portów i nie jest objęta zachodnimi sankcjami.

Ankara poprosiła wszystkie tankowce przepływające przez Cieśniny Tureckie o przedłożenie listów od dostawców ochrony i odszkodowań, znanych jako kluby P&I, potwierdzających, że ochrona ubezpieczeniowa będzie nadal obowiązywać w celu pokrycia incydentów, takich jak wycieki ropy i kolizje.

READ  Żona noblistki powiedziała w więzieniu, że Rosja chce zrobić z Ukrainy „wasala” jak Białoruś

Ale Międzynarodowa Grupa Klubów Ochrony i Odszkodowań, która reprezentuje 13 towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, które zapewniają pokrycie odpowiedzialności cywilnej za około 90 procent globalnej żeglugi, powiedziała w poniedziałek, że prośba Turcji „znacznie przekroczyła” normalnie wymagane informacje publiczne.

Dostawcy P&I nie byli w stanie zagwarantować ubezpieczenia nawet w przypadku naruszenia sankcji, stwierdziła grupa w oświadczeniu jednego ze swoich członków.

Nick Shaw, dyrektor naczelny grupy, powiedział Financial Times, że „prowadzi konstruktywne rozmowy z odpowiednimi władzami, aby spróbować rozwiązać sytuację”.

Urzędnik Departamentu Skarbu USA powiedział, że Stany Zjednoczone są „świadome tego, jak nowa polityka rządu tureckiego może skomplikować ruch statków przez Cieśniny Tureckie” i „podnosiły te obawy, wraz z Wielką Brytanią, w niedawnych kontaktach z tureckimi urzędnikami”.

Rosja zebrała tzw „Flota cieni” Ponad 100 tankowców próbuje ominąć zachodnie ograniczenia w eksporcie ropy naftowej, która może działać albo bez ubezpieczenia, albo od dostawców spoza Zachodu.

Przedstawiciel przemysłu naftowego znający sytuację powiedział, że rosyjskie firmy ubezpieczeniowe przedłożyły władzom tureckim listy potwierdzające w celu zabezpieczenia przejścia przez wody tureckie. Osoba dodała, że ​​zatrzymywani byli spedytorzy, którzy mieli ubezpieczenie od zachodnich usługodawców.

Władze tureckie zezwoliły również tankowcom przewożącym produkty rafinowane, takie jak benzyna i olej napędowy zamiast ropy naftowej, ponieważ unijne sankcje na te paliwa wejdą dopiero w lutym.

Dodatkowe raporty autorstwa Chrisa Cooka i Jamesa Polettiego