7 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rynki europejskie spadają, a Chiny łagodzą środki epidemiologiczne

Rynki europejskie spadają, a Chiny łagodzą środki epidemiologiczne

LONDYN (Reuters) – Europejskie indeksy giełdowe głównie spadały w poniedziałek, znajdując niewielkie wsparcie w złagodzeniu restrykcji dotyczących krajowych epidemii w Chinach, po piątkowych danych o zatrudnieniu w USA, które pogorszyły nastroje rynkowe, co wzbudziło obawy o utrzymującą się inflację.

Akcje azjatyckie wzrosły w poniedziałek w nadziei, że kroki Chin zmierzające do złagodzenia polityki wobec koronawirusa wesprą globalny wzrost i zwiększą popyt na towary.

Więcej chińskich miast ogłosiło złagodzenie środków związanych z COVID-19 w niedzielę, po protestach w związku z ograniczeniami w zeszły weekend. Ta wiadomość wzmocniła chińskie akcje i zepchnęła juana poniżej 7 w stosunku do dolara. Najszerszy indeks akcji MSCI w regionie Azji i Pacyfiku poza Japonią wzrósł o 1,7%. (.MIAPJ0000PUS).

Jednak wpływ na rynki europejskie był ograniczony, ponieważ inwestorzy byli ostrożni co do zakresu ponownego otwarcia i nadal koncentrowali się na oczekiwaniach podwyżki stóp procentowych banku centralnego. Indeks MSCI World Equity Index, który śledzi akcje w 47 krajach, wzrósł zaledwie o 0,3% w ciągu dnia (.MIWD00000PUS).

Europejski STOXX 600 spadł o 0,3%. (.STOXX)Niemiecki DAX spadł o 0,6 proc. (.GDAXI) Ale FTSE 100 w Londynie wzrósł o 0,2%. (.FTSE).

„Myślę, że przez jakiś czas nie poznamy prawdziwej definicji COVID-19, ponieważ zmienia się i rozwija bardzo, bardzo szybko w ciągu ostatnich kilku tygodni” — powiedział Eddie Cheng, szef zarządzania portfelem wielu aktywów w Allspring. globalna inwestycja.

Cheng powiedział, że nowe obiekty „mogą zwiększyć popyt na surowce, ale musimy też zobaczyć… jak to się rozwinie”.

Chińska polityka „zero COVID” mocno uderzyła w drugą co do wielkości gospodarkę świata. Działalność usługowa spadła w listopadzie do najniższego poziomu od sześciu miesięcy.

Cheng powiedział, że na nastroje rynkowe w Europie wciąż wywierają presję „niektóre siły inflacyjne”, zwłaszcza kryzys energetyczny w regionie.

Ostateczne dane PMI pokazały, że aktywność biznesowa w strefie euro spadła piąty miesiąc w listopadzie, wskazując, że gospodarka pogrąża się w łagodnej recesji.

READ  Lista miejsc z zasadami dotyczącymi gości z Chin w miarę rozprzestrzeniania się COVID-19

Mocny raport o zatrudnieniu w USA za listopad trafił w piątek na Wall Street, podważając nadzieje na mniej agresywną postawę Rezerwy Federalnej.

Kontrakty terminowe na S&P 500 i Nasdaq spadły o około 0,5%, ponieważ inwestorzy czekali na więcej danych, które dostarczą wskazówek co do następnego ruchu Fed.

Euro wzrosło o 0,3% w stosunku do dolara, do poziomu około 1,05735 USD, podczas gdy indeks dolara amerykańskiego spadł o 0,1%, do 104,31, po odbiciu po tym, jak optymizm co do złagodzenia blokad w Chinach doprowadził go do najniższego poziomu od pięciu miesięcy na początku sesji.

Rentowności obligacji skarbowych strefy euro spadły, a rentowność 10-letnich niemieckich obligacji referencyjnych wyniosła 1,837%.

Prezes francuskiego banku centralnego Francois Villeroy de Gallo powiedział w niedzielę, że 15 grudnia Europejski Bank Centralny powinien podnieść stopy procentowe o 50 punktów bazowych, wzmacniając oczekiwania, że ​​EBC zwolni tempo zacieśniania polityki pieniężnej po kolejnych podwyżkach o 75 punktów bazowych.

Uwaga inwestorów pozostaje skupiona na tempie wychodzenia banków centralnych z cykli podwyżek stóp procentowych. Bank Rezerw Australii zbiera się we wtorek i oczekuje się, że podniesie stopy procentowe tylko o 25 punktów bazowych. Bank Kanady spotyka się w środę i oczekuje się, że podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

„Spodziewamy się, że wzrost zastąpi inflację jako główny przedmiot zainteresowania rynku w niezbyt odległej przyszłości” – powiedziała Geraldine Sundstrom, zarządzająca portfelem w Pimco, w e-mailach z komentarzami.

„Retoryka banku centralnego zaczyna wskazywać w tym kierunku, ale nie będziemy tego pewni, dopóki inflacja nie osiągnie szczytu w lustrze przeglądu”.

Ceny ropy wzrosły po tym, jak kraje OPEC+ utrzymały swoje cele produkcyjne na stabilnym poziomie.

Grupa Siedmiu krajów uprzemysłowionych wprowadziła w poniedziałek limity cen ropy naftowej na morzu, ponieważ Zachód próbuje ograniczyć zdolność Moskwy do finansowania wojny na Ukrainie. Rosja oświadczyła, że ​​nie zastosuje się do tego środka, nawet gdyby musiała ograniczyć produkcję.

READ  Organ UE ds. zwalczania nadużyć finansowych oskarża Marine Le Pen o defraudację | Francja

(Reportaż Elizabeth Hocroft) Montaż autorstwa Petera Grafa i Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.