26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Góra Semeru: Tysiące ewakuowano po erupcji wulkanu w Indonezji

Góra Semeru: Tysiące ewakuowano po erupcji wulkanu w Indonezji


Dżakarta, Indonezja
CNN

Indonezja Góra Semeru Według władz tego kraju wybuchł w niedzielę, pokrywając drogi i domy pyłem wulkanicznym i zmuszając do ewakuacji prawie 2000 mieszkańców prowincji Jawa Wschodnia.

W oświadczeniu wydanym w niedzielę przez indonezyjską Agencję Zarządzania Katastrofami (BNPB) stwierdzono, że jak dotąd nie zgłoszono żadnych obrażeń ani zgonów, a ewakuowani schronili się w obiektach publicznych, w tym w wiejskich świetlicach i szkołach. Dodała, że ​​rozdano ponad 20 000 masek na twarz, aby złagodzić ryzyko związane z pyłem wulkanicznym dla zdrowia układu oddechowego.

Góra Semeru Znajduje się w odległości około 640 kilometrów Według BNPB (400 mil) na południowy wschód od stolicy, Dżakarty, erupcja rozpoczęła się o 2:46 czasu lokalnego w niedzielę (14:46 czasu wschodniego w sobotę). Filmy udostępnione przez BNPB pokazały pobliskie wioski pokryte szarym popiołem.

Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Ograniczania Zagrożeń Geologicznych, PVMBG, poinformowało w oświadczeniu, że poziom alertu dla aktywności wulkanicznej został podniesiony do najwyższego poziomu 4.

Agencja ostrzegła mieszkańców, aby pozostali co najmniej 17 kilometrów od epicentrum erupcji Semeru, dodając, że pył wulkaniczny osiągnął odległość 12 kilometrów (7,4 mil) od epicentrum.

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że ​​pióropusz z erupcji wulkanu wzniósł się na wysokość 15 kilometrów (około 49 200 stóp). Agencja podała w niedzielnym oświadczeniu, że po erupcji nie było żadnego wpływu tsunami.

Indonezja, archipelag liczący 270 milionów ludzi, znajduje się na „Pierścieniu Ognia”, pasie wokół Oceanu Spokojnego, który doświadcza częstych trzęsień ziemi i aktywności wulkanicznej.

Góra Semeru o wysokości 3676 metrów (12060 stóp) jest najwyższym wulkanem na Jawie i jednym z najbardziej aktywnych.

Podczas erupcji w zeszłym roku zginęło ponad 50 osób, a tysiące zostało przesiedlonych.

Ludzie szukają schronienia w świetlicy w wiosce Kandipuru po erupcji wulkanu Semeru w Lumagang we wschodniej Jawie, 4 grudnia 2022 r.

W porównaniu z erupcją z 2021 r., prezes PVMBG, Hendra Gunawan, powiedział, że agencja dostrzegła potencjał większej ilości magmy z niedzielnej erupcji.

READ  Hezbollah spadł na bazę lotniczą Meron na okupowanych terytoriach północnych dziesiątki rakiet

„Więc gorące chmury Semeru mogą sięgać znacznie dalej (w tym roku), a w tej odległości jest wiele mieszkań” – powiedział.

Ratownicy monitorują przepływ materiału wulkanicznego z erupcji wulkanu Semeru w Lumagang, Jawa Wschodnia, Indonezja, 4 grudnia 2022 r.

Erupcja wulkanu we wschodniej Jawie w niedzielę nastąpiła po serii trzęsień ziemi na zachodzie wyspy, w tym m.in jeden ostatni miesiąc który zabił ponad 300 osób.

Śmiertelne listopadowe trzęsienie ziemi, które nawiedziło dystrykt Cianjur w Zachodniej Jawie, było płytkim trzęsieniem ziemi o sile 5,6 w skali Richtera. Znacznie głębsze trzęsienie ziemi W sobotę w miejscowości Garut Siła 6,1 spowodowała ucieczkę ludzi z budynków, ale nie spowodowała większych szkód.