15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Republika Południowej Afryki próbuje przywrócić więzi z USA podczas sporu o sprzedaż rosyjskiej broni

Republika Południowej Afryki próbuje przywrócić więzi z USA podczas sporu o sprzedaż rosyjskiej broni

  • Przez Pumzę Vihlaniego
  • BBC News, Johannesburg

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Rosyjska flota została wysłana do Republiki Południowej Afryki na manewry morskie prowadzone przez pancernik Admirał Gorszkow, widziany tutaj w Kapsztadzie w lutym.

Republika Południowej Afryki stara się złagodzić stosunki z USA w związku z dyplomatyczną kłótnią o zarzuty dotyczące sprzedaży broni Rosji.

Zarzuty wywołały burzę dyplomatyczną, a Republika Południowej Afryki stwierdziła, że ​​nie ma żadnych zapisów dotyczących zatwierdzonej sprzedaży broni.

Ale rząd powiedział również, że ceni sobie „przyjazne, silne i wzajemnie korzystne” stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Cyril Ramaphosa potwierdził w czwartek, że wszczęto dochodzenie w sprawie zarzutów.

Władze Republiki Południowej Afryki wyraziły rozczarowanie tym, co jeden z urzędników nazwał polityką „megafonową” ambasadora USA, odnosząc się do czwartkowej konferencji prasowej Brighettiego, na której wysunął zjadliwe oskarżenia.

BBC rozumie, że za kulisami rząd jest rozczarowany – są rozwścieczeni tym, co niektórzy postrzegają jako próby USA, które próbują zmusić Republikę Południowej Afryki do przyłączenia się do nich w rosyjskiej inwazji na Ukrainę „wszelkimi niezbędnymi środkami”.

Departament Stosunków Międzynarodowych oficjalnie poinformował, że minister spraw zagranicznych Naledi Pandor spotka się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem w piątek po południu.

Zapowiedzieli również, że formalnie złożą skargę na pana Brigettiego kanałami dyplomatycznymi – coś w rodzaju nagany.

Podczas gdy Stany Zjednoczone nie przedstawiły jeszcze żadnych dowodów na oskarżenia, prezydencja Republiki Południowej Afryki zapowiedziała w czwartek, że otworzy dochodzenie, które będzie kierowane przez emerytowanego sędziego, w celu zbadania domniemanego incydentu.

Prezydencja poinformowała BBC, że warunki tego dochodzenia, a także termin jego rozpoczęcia, zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.

Ale chodzi o coś więcej niż spór dyplomatyczny między długoletnimi partnerami handlowymi.

Jeśli oskarżenia są prawdziwe, Republika Południowej Afryki złamie prawo kontroli zbrojeń, które zobowiązuje ją do „niehandlowania bronią konwencjonalną z krajami, które angażują się w represje, agresję lub terroryzm”.

W tym samym akcie Republika Południowej Afryki określa się jako „odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej”.

W piątek rząd powiedział, że nie ma danych o sprzedaży broni do Rosji – a jeśli tak, to odbywało się to w tajemnicy.

Nawet taka perspektywa nie wróży dobrze mieszkańcom RPA, w najlepszym razie przemówi do rządu, który nie zajmuje się sprawami kraju, aw najgorszym może zasugerować coś bardziej złowrogiego – współudział w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Republika Południowej Afryki jest jednym z nielicznych krajów, które wstrzymały się od głosu w ONZ w tej sprawie i odmówiły publicznego potępienia Rosji, twierdząc, że nie opowiada się po żadnej ze stron w tej sprawie.

Od miesięcy regionalne supermocarstwo mówi, że zamiast tego popiera mediacyjne rozwiązanie konfliktu.

Oferowanie broni, twierdząc, że jest neutralna, nie tylko zmarnowałoby tę pozycję, ale postawiłoby Republikę Południowej Afryki z dużą odpowiedzialnością zarówno wobec własnych obywateli, jak i społeczności międzynarodowej.

Rosja zdawała się budzić nostalgię za niektórymi członkami rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego za wspieraniem ówczesnego Związku Radzieckiego w walce z apartheidem. Ale w dzisiejszej Afryce Południowej wielu zadaje pytania, czy ten romans naprawdę służy interesom mieszkańców RPA.

Eksperci ds. Stosunków międzynarodowych zwrócili uwagę, że Republika Południowej Afryki ma więcej wspólnego z niektórymi krajami Zachodu, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, w kwestiach demokracji i prawa międzynarodowego, a także ma znacznie silniejsze stosunki handlowe z Zachodem niż z Rosją.

Niektórzy martwią się potencjalnymi reperkusjami gospodarczymi dla Republiki Południowej Afryki, jeśli stosunki ze Stanami Zjednoczonymi będą nadal coraz bardziej napięte.

Krajowa waluta, rand, która boryka się od tygodni w wyniku miesięcy przerw w dostawie prądu, które pozostawiły domy i przemysł w ciemności nawet na 12 godzin i sparaliżowała gospodarkę, osłabiła się jeszcze bardziej po oskarżeniach ambasadora USA.

Jest to dodatkowy problem do zniesienia dla mieszkańców RPA.