8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Republika Południowej Afryki próbuje przywrócić więzi z USA podczas sporu o sprzedaż rosyjskiej broni

  • Przez Pumzę Vihlaniego
  • BBC News, Johannesburg

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Rosyjska flota została wysłana do Republiki Południowej Afryki na manewry morskie prowadzone przez pancernik Admirał Gorszkow, widziany tutaj w Kapsztadzie w lutym.

Republika Południowej Afryki stara się złagodzić stosunki z USA w związku z dyplomatyczną kłótnią o zarzuty dotyczące sprzedaży broni Rosji.

Zarzuty wywołały burzę dyplomatyczną, a Republika Południowej Afryki stwierdziła, że ​​nie ma żadnych zapisów dotyczących zatwierdzonej sprzedaży broni.

Ale rząd powiedział również, że ceni sobie „przyjazne, silne i wzajemnie korzystne” stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Cyril Ramaphosa potwierdził w czwartek, że wszczęto dochodzenie w sprawie zarzutów.

Władze Republiki Południowej Afryki wyraziły rozczarowanie tym, co jeden z urzędników nazwał polityką „megafonową” ambasadora USA, odnosząc się do czwartkowej konferencji prasowej Brighettiego, na której wysunął zjadliwe oskarżenia.

BBC rozumie, że za kulisami rząd jest rozczarowany – są rozwścieczeni tym, co niektórzy postrzegają jako próby USA, które próbują zmusić Republikę Południowej Afryki do przyłączenia się do nich w rosyjskiej inwazji na Ukrainę „wszelkimi niezbędnymi środkami”.

Departament Stosunków Międzynarodowych oficjalnie poinformował, że minister spraw zagranicznych Naledi Pandor spotka się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem w piątek po południu.

Zapowiedzieli również, że formalnie złożą skargę na pana Brigettiego kanałami dyplomatycznymi – coś w rodzaju nagany.

Podczas gdy Stany Zjednoczone nie przedstawiły jeszcze żadnych dowodów na oskarżenia, prezydencja Republiki Południowej Afryki zapowiedziała w czwartek, że otworzy dochodzenie, które będzie kierowane przez emerytowanego sędziego, w celu zbadania domniemanego incydentu.

Prezydencja poinformowała BBC, że warunki tego dochodzenia, a także termin jego rozpoczęcia, zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.

Nie ma wątpliwości, że rosyjski statek, znany jako Lady R, zacumował u wybrzeży Kapsztadu w grudniu ubiegłego roku – co wywołało pytania lokalnych polityków. Pozostaje ustalić, czy statek był wyposażony w broń przed powrotem do Rosji.

Ale chodzi o coś więcej niż spór dyplomatyczny między długoletnimi partnerami handlowymi.

Jeśli oskarżenia są prawdziwe, Republika Południowej Afryki złamie prawo kontroli zbrojeń, które zobowiązuje ją do „niehandlowania bronią konwencjonalną z krajami, które angażują się w represje, agresję lub terroryzm”.

W tym samym akcie Republika Południowej Afryki określa się jako „odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej”.

W piątek rząd powiedział, że nie ma danych o sprzedaży broni do Rosji – a jeśli tak, to odbywało się to w tajemnicy.

Nawet taka perspektywa nie wróży dobrze mieszkańcom RPA, w najlepszym razie przemówi do rządu, który nie zajmuje się sprawami kraju, aw najgorszym może zasugerować coś bardziej złowrogiego – współudział w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Republika Południowej Afryki jest jednym z nielicznych krajów, które wstrzymały się od głosu w ONZ w tej sprawie i odmówiły publicznego potępienia Rosji, twierdząc, że nie opowiada się po żadnej ze stron w tej sprawie.

Od miesięcy regionalne supermocarstwo mówi, że zamiast tego popiera mediacyjne rozwiązanie konfliktu.

Oferowanie broni, twierdząc, że jest neutralna, nie tylko zmarnowałoby tę pozycję, ale postawiłoby Republikę Południowej Afryki z dużą odpowiedzialnością zarówno wobec własnych obywateli, jak i społeczności międzynarodowej.

Rosja zdawała się budzić nostalgię za niektórymi członkami rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego za wspieraniem ówczesnego Związku Radzieckiego w walce z apartheidem. Ale w dzisiejszej Afryce Południowej wielu zadaje pytania, czy ten romans naprawdę służy interesom mieszkańców RPA.

Eksperci ds. Stosunków międzynarodowych zwrócili uwagę, że Republika Południowej Afryki ma więcej wspólnego z niektórymi krajami Zachodu, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, w kwestiach demokracji i prawa międzynarodowego, a także ma znacznie silniejsze stosunki handlowe z Zachodem niż z Rosją.

To związek, który mógł być kiedyś korzystny dla działaczy AKN, powiedzieli, ale w świecie, w którym Rosja jest coraz częściej postrzegana jako agresor i gwałciciel praw człowieka po inwazji na Ukrainę – czy to naprawdę przyjaciele RPA wymagania?

Niektórzy martwią się potencjalnymi reperkusjami gospodarczymi dla Republiki Południowej Afryki, jeśli stosunki ze Stanami Zjednoczonymi będą nadal coraz bardziej napięte.

Krajowa waluta, rand, która boryka się od tygodni w wyniku miesięcy przerw w dostawie prądu, które pozostawiły domy i przemysł w ciemności nawet na 12 godzin i sparaliżowała gospodarkę, osłabiła się jeszcze bardziej po oskarżeniach ambasadora USA.

Jest to dodatkowy problem do zniesienia dla mieszkańców RPA.

READ  Nowe izraelskie przepisy będą wymagać od posiadaczy zagranicznych paszportów deklarowania romantycznych relacji z Palestyńczykami