25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie satelity szpiegowskiego po raz kolejny nie powiodło się

Korea Północna twierdzi, że wystrzelenie satelity szpiegowskiego po raz kolejny nie powiodło sięCNN

Druga próba wyniesienia na orbitę satelity szpiegowskiego przez Koreę Północną nie powiodła się w czwartek z powodu wady trzeciego członu rakiety – podała północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA.

Nieudany start nastąpił po niepowodzeniu pierwszej próby Korei Północnej w maju, kiedy nowa rakieta kosmiczna Chollima-1 uderzyła w morze wkrótce po wystrzeleniu.

KCNA podała, że ​​Pjongjang podejmie próbę ponownego wystrzelenia rakiety w październiku.

W raporcie napisano, że ostatni start o świcie w czwartek „nie powiódł się z powodu błędu w systemie detonacji awaryjnej podczas trzeciego etapu lotu”.

Wiceminister obrony japońskiego parlamentu Kimi Onoda powiedział, że rakieta rozpadła się na wiele części, zanim wpadła do Morza Żółtego, Morza Wschodniochińskiego i Oceanu Spokojnego we wczesnych godzinach czwartkowych.

Po wydobyciu wraku południowokoreańskie wojsko stwierdziło, że projekt najnowszego satelity jest zbyt prymitywny, aby mógł spełniać swoją funkcję, nawet jeśli został pomyślnie wystrzelony.

Wystrzelenie skłoniło Japonię do wydania nadzwyczajnego apelu do mieszkańców południowego regionu Okinawy o ewakuację. Złożono już wniosek o eksmisję.

Japonia podała, że ​​Korea Północna wysłała we wtorek e-mail, w którym informuje, że planuje wystrzelić satelitę na Morze Żółte i Morze Wschodniochińskie w dniach 24–31 sierpnia, na obszarze poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii.

Po tej wiadomości japońska straż przybrzeżna wydała ostrzeżenie nawigacyjne dla tego obszaru i wezwała statki, aby uważały na spadające przedmioty.

Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone potępiły wystrzelenie.

Na czwartkowej konferencji prasowej główny sekretarz gabinetu Japonii Hirokazu Matsuno powiedział, że Japonia „zdecydowanie protestuje” wobec najnowszego wystrzelenia Korei Północnej i „w najostrzejszych słowach je potępia”, dodając, że przy wystrzeleniu wykorzystano technologię rakiet balistycznych.

Matsuno nazwał wystrzelenie „poważną sprawą stanowiącą naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ zakazującej przez Koreę Północną jakiegokolwiek wystrzelenia z wykorzystaniem technologii rakiet balistycznych”.

READ  Putin odwiedza Białoruś, gdy Ukraina ostrzega przed nowym atakiem: aktualizacje na żywo

Powiedział, że japoński rząd zwołał nadzwyczajne spotkanie oraz zbiera i analizuje szczegóły startu, które zostaną udostępnione opinii publicznej, gdy tylko będą dostępne.

Matsuno dodał, że jak dotąd nie było żadnych doniesień o uszkodzeniach statków lub samolotów.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej również potępiła ten start, nazywając go „poważnym naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

NSC ubolewała, że ​​Korea Północna „doprowadza swój lud do głodu i śmierci poprzez marnowanie nielicznych zasobów, którymi dysponuje, na lekkomyślne prowokacje”.

Na czwartkowym porannym posiedzeniu członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zobowiązali się do zacieśnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią, aby zapobiegać nielegalnym działaniom Korei Północnej, takim jak wykorzystywanie północnokoreańskich pracowników za granicą, cyberhakowanie i przemyt na morzu.

Jak wynika z oświadczenia Korei Południowej, prezydent Korei Południowej Yoon Sok-yul otrzymał raport z rozmów prowadzonych przez KBN i nakazał RBN udostępnienie w czwartek wyników analiz Stanom Zjednoczonym i Japonii oraz „przygotowanie się na dodatkowe prowokacje ze strony Korei Północnej” – wynika z oświadczenia Korei Północnej. kancelaria prezydenta kraju.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych potępiła wystrzelenie rakiety jako „rażące naruszenie” kilku rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, stwierdzając, że „zwiększa to napięcie i stwarza ryzyko destabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa w regionie i poza nim”.

„Ten start kosmiczny obejmował technologie bezpośrednio związane z programem międzykontynentalnej rakiety międzykontynentalnej KRLD” – napisała rzeczniczka rady Adrienne Watson w oświadczeniu kilka godzin po wystrzeleniu.

„Zespół prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego ocenia sytuację w ścisłej współpracy z naszymi sojusznikami i partnerami. Wzywamy wszystkie narody do potępienia tego startu i wzywamy Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną, aby doszła do stołu w celu poważnych negocjacji.

Premiera następuje kilka dni po spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami Japonii i Korei Południowej w Camp David. Podczas szczytu trzej przywódcy zadeklarowali ściślejszą współpracę w celu ochrony przed zagrożeniami nuklearnymi ze strony Korei Północnej i wezwali Pjongjang do porzucenia programów nuklearnych i rakietowych.

READ  Przemówienie Bidena na żywo: Prezydent rozmawia z Zełenskim przed wystąpieniem programowym w sprawie pandemii COVID-19

Oczekuje się, że Korea Północna będzie uczcić założenie siedemdziesiątego piątego dziewiątego września paradą wojskową.

Gdyby wystrzelenie zakończyło się sukcesem, byłby to impuls dla północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una w odpowiednim czasie.