5 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin milczy na temat katastrofy lotniczej związanej z Prigożynem: aktualizacje na żywo

Putin milczy na temat katastrofy lotniczej związanej z Prigożynem: aktualizacje na żywo

Ukraina obchodzi swój drugi Dzień Niepodległości w czasie wojny, wystawiając wrak konstrukcji rosyjskiego sprzętu wojskowego wzdłuż centralnej alei Kijowa, dając mieszkańcom wgląd w walkę kraju z bronią w ręku przed rosyjską inwazją.

Nie będzie żadnych parad ani innych ważnych wydarzeń. Władze ogłosiły, że czwartkowe święto narodowe – które również przypada 18 miesięcy po rozpoczęciu totalnej inwazji na Ukrainę – nie będzie obejmowało uroczystości publicznych w obawie, że Rosja może przeprowadzić masowe strajki, aby zepsuć tę okazję.

„Wzywam wszystkich mieszkańców Kijowa i gości stolicy, aby w dzisiejszych czasach zachowali jak największą ostrożność i czujność i nie lekceważyli ostrzeżeń o nalotach” – powiedział burmistrz stolicy Kijowa Witalij Kliczko. Powiedział w poniedziałek.

Dzień Niepodległości Ukrainy upamiętnia oderwanie się kraju od Związku Radzieckiego w 1991 r., ale służy także Ukraińcom jako punkt zjednoczenia w celu potwierdzenia swojej tożsamości i aspiracji.

„Ludzie czczą rok 1991 nie tyle za to, co wydarzyło się wtedy, ile za to, co reprezentuje dzisiaj” – powiedział Roman Szporluk, emerytowany profesor historii Ukrainy na Uniwersytecie Harvarda. „Reprezentuje niepodległość, demokrację, Europę i Zachód”.

A w zeszłym roku, kiedy zakazano także masowych zgromadzeń, Ukraińcy w podobny sposób skorzystali z okazji, aby okazać bunt wobec Moskwy, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówił w Kijowie przed kolejnym szeregiem poobijanych czołgów.

Święto symbolizuje wyzwolenie z długiej historii tego, co wielu mieszkańców Ukrainy postrzega jako podporządkowanie Moskwie.

Ukraina ogłosiła niepodległość 24 sierpnia 1991 r., kilka dni po tym, jak komunistyczni twardogłowi próbowali obalić radzieckiego przywódcę Michaiła Gorbaczowa i odwrócić jego wysiłki na rzecz wyzwolenia Związku Radzieckiego. Choć zamach stanu się nie powiódł, wzbudził strach w republikach radzieckich, takich jak Ukraina, które stopniowo wyłaniały się spod jarzma Moskwy.

Zdecydowana większość członków Rady Najwyższej przyjęła Deklarację Niepodległości, stwierdzając, że „w związku z zamachem stanu zawisło nad Ukrainą śmiertelne niebezpieczeństwo”.

READ  Ukraina atakuje Moskwę dronami, gdy miasto zamyka lotniska

Przed parlamentem radosne tłumy świętowały ogłoszenie, wymachując niebiesko-żółtą flagą Ukrainy i wymachując transparentami z trzema palcami wskazującymi na widelec, godło kraju. Niepodległość została wówczas zatwierdzona przez ponad 90 procent ukraińskich wyborców w referendum zorganizowanym w grudniu 1991 roku.

Ukraina ogłosiła niepodległość od Imperium Rosyjskiego już w 1918 roku, w chaosie rewolucji rosyjskiej. Ale nowa republika ukraińska przetrwała tylko kilka lat, aż do 1921 roku, kiedy bolszewicy pod wodzą Lenina przejęli kontrolę nad dużą częścią jej terytorium.

Deklaracja niepodległości w 1991 r. pomogła doprowadzić do końca Związku Radzieckiego i zapoczątkować nową erę dla Ukrainy, która próbuje wytyczyć własny kurs po wiekach dominacji obcych mocarstw.

Obchody Dnia Niepodległości często obejmowały defilady wojskowe i uroczyste tłumy ubrane w tradycyjne ukraińskie haftowane koszule. Historyk Szporluk powiedział jednak, że Ukraińcy postrzegają Dzień Niepodległości nie jako dzień pamięci, ale jako dzień, w którym można potwierdzić swoje zaangażowanie na rzecz demokracji i suwerenności.

„Ludzie rzutowali na to wspomnienie swoje wartości i aspiracje” – powiedział Spurlock. Odnosząc się do powstań obywatelskich z 2004 i 2014 r., podczas których setki tysięcy ludzi protestowało, żądając wolnych wyborów i zbliżenia z Europą, powiedział, że Ukraińcy nigdy nie traktowali niepodległości jako czegoś oczywistego.

W środę Zełenski wziął udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Narodowej, poprzedzającego Dzień Niepodległości. Przemawiając w pobliżu gigantycznej ukraińskiej flagi z napisem Żołnierze Frontu, Powiedział „Nadejdzie czas, kiedy cała wolna i spokojna Ukraina będzie mogła zobaczyć tę wyjątkową flagę” – dodał.