28 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Świętujemy robaka, rekordową czarną dziurę, pierwsze zdjęcia Euklidesa

Świętujemy robaka, rekordową czarną dziurę, pierwsze zdjęcia Euklidesa

Wystrzelona 1 lipca misja Euclid ma na celu badanie ciemnej materii i ciemnej energii w celu znalezienia odpowiedzi na ważne pytania dotyczące tego, dlaczego Wszechświat rozszerza się coraz szybciej. 7 listopada misja Euclid opublikowała pierwsze zdjęcia naukowe.

Świętujemy b NASA robak…

Teleskopy NASA obserwują rekord Czarna dziura

Pierwsze zdjęcia naukowe z nowego obserwatorium kosmicznego…

Kilka historii, które Ci opowiemy – w tym tygodniu w NASA!

NASA świętuje logo robaka wraz z oryginalnym projektantem

6 listopada w siedzibie NASA zorganizowaliśmy dyskusję panelową na temat projektu i znaczenia kulturowego logo robaka NASA z udziałem Richarda Dunna, projektanta robaka. W 1992 r. robak został wycofany, ale został przywrócony do ograniczonego użytku w celu uzupełnienia oficjalnych insygniów agencji, znanych jako klopsiki.

„Nie potrafię nawet opisać słowami, jak satysfakcjonujące jest mieć to z powrotem. NASA zawsze będzie miała specjalne miejsce w moim sercu.”

Więcej informacji o „robaku” znajdziesz na stronie Odcinek 24 lipca 2020 Z „Houston We Have a Podcast” – oficjalnego podcastu Johnson Space Center należącego do NASA.

Adnotacja dotycząca czarnej dziury UHZ1

Astronomowie odkryli najdalszą czarną dziurę, jaką kiedykolwiek wykryto w promieniowaniu rentgenowskim (w galaktyce nazwanej UHZ1) za pomocą teleskopów kosmicznych Chandra i Webb. Emisja promieniowania rentgenowskiego jest wyraźną oznaką obecności supermasywnej czarnej dziury. Wynik ten może wyjaśniać, w jaki sposób powstały niektóre z pierwszych supermasywnych czarnych dziur we wszechświecie. Te zdjęcia przedstawiają gromadę galaktyk Abell 2744 za UHZ1 w promieniowaniu rentgenowskim z Chandry i danych w podczerwieni z Webba, a także zbliżenia galaktyki macierzystej czarnej dziury UHZ1. Źródło: zdjęcie rentgenowskie: NASA/CXC/SAO/Ákos Bogdán; Podczerwień: NASA/ESA/CSA/STScI; Przetwarzanie obrazu: NASA/CXC/SAO/L. Fratariego i K. Arkanda

Teleskopy NASA odkryły rekordową czarną dziurę

Astronomowie korzystający z należącego do NASA Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra i Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba odkryli najdalszą czarną dziurę, jaką kiedykolwiek widziano w promieniach rentgenowskich.

Czarna dziura przechodzi wczesną fazę wzrostu, jakiej nigdy wcześniej nie widziano, ponieważ jej masa jest podobna do masy galaktyki macierzystej.

Wynik ten może wyjaśniać, w jaki sposób powstały niektóre z pierwszych supermasywnych czarnych dziur we wszechświecie.

Pierwsze obrazy Euklidesa

Misja kosmiczna Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej ujawniła pierwsze pełnokolorowe obrazy Wszechświata. Nigdy wcześniej teleskop nie był w stanie stworzyć tak ostrych obrazów astronomicznych na tak dużym fragmencie nieba, patrząc tak daleko w odległy wszechświat. Te pięć obrazów ilustruje pełny potencjał Euklidesa; Pokazali, że teleskop jest gotowy do stworzenia największej jak dotąd trójwymiarowej mapy Wszechświata, aby odsłonić część jego ukrytych tajemnic. Źródło obrazu: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, przetwarzanie obrazu: J.-C. Durszlak (CEA Paris-Saclay), ok. Anselmi, CC BY-SA 3.0 IGO

Opublikowano pierwsze zdjęcia naukowe z misji Euclid

7 listopada misja Euclid opublikowała swoje pierwsze zdjęcia naukowe, w tym zdjęcie gromady w Perseuszu, grupy tysięcy galaktyk oddalonej o około 240 milionów lat świetlnych od Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) kieruje Euclidem przy udziale NASA.

Na początku 2024 roku rozpocznie regularne prace naukowe mające na celu badanie ciemnej materii i ciemnej energii.

NASA Plusa

NASA+ to bezpłatna usługa transmisji strumieniowej wolna od reklam, obejmująca relacje na żywo i oryginalne serie wideo. Nie wymaga subskrypcji. Źródło: NASA

Nowa usługa przesyłania strumieniowego na żądanie NASA+ jest już dostępna

Nowa usługa przesyłania strumieniowego na żądanie NASA, NASA+ Zaktualizowana aplikacja jest już dostępna. Te nowe platformy cyfrowe oferują oryginalne serie filmów, relacje z premiery na żywo, treści dla dzieci i najświeższe wiadomości.

NASA+ można pobrać za pośrednictwem aplikacji NASA na urządzenia z systemem iOS i Android, a także odtwarzacze multimedialne Roku i Apple TV.

To właśnie wydarzyło się w tym tygodniu w @NASA.

READ  Nowy iPhone 15 Pro Max pokazuje większy guzek aparatu