22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska stawia na amerykańskie samoloty bojowe, które pokrzyżują rosyjskie plany w Europie Wschodniej

Polska stawia na amerykańskie samoloty bojowe, które pokrzyżują rosyjskie plany w Europie Wschodniej



W miarę jak napięcie w Europie Wschodniej wciąż rośnie, Polska jest gotowa wzmocnić swoją potęgę militarną, dodając potężny myśliwiec stealth znany jako „Hussars”.

Nazwa „Hussars” czerpie inspirację ze znakomitej historii wojskowości Polski i stanowi hołd dla legendarnej Hussars, jednostki kawalerii znanej z niezrównanych umiejętności i odwagi.

Ale czym właściwie są te myśliwce Stealth Husarz i jakie znaczenie przywiązują do zdolności obronnych Polski?

Myśliwce Stealth Hussars to nic innego jak najnowocześniejsze myśliwce F-35A Joint Strike Fighters produkowane przez amerykańską firmę zbrojeniową Lockheed Martin.

W styczniu 2020 roku Polska ujawniła zamiar pozyskania 32 myśliwców wspólnego uderzenia F-35A, których celem będzie modernizacja sił powietrznych i wzmocnienie zdolności obronnych przed potencjalnymi zagrożeniami regionalnymi.

Dostawy tych myśliwców mają rozpocząć się w tym roku i potrwać do 2030 roku. Przygotowując się do przylotu samolotu, Polska ogłosiła w tym roku publiczny konkurs na znalezienie odpowiedniej lokalnej nazwy dla myśliwca.

Konkurs kopnięty 12 kwietnia uczestnicy zostali wezwani do przesyłania swoich sugestii za pośrednictwem konkurencyjnych reklam na Facebooku i X (dawniej znanym jako Twitter) urzędnikom państwowym.

W następstwie zalewu zgłoszeń 22 kwietnia Polska ogłosiła pięć pierwszych preferowanych nazw: „Halny”, „Hussars”, „Harbia”, „Drakerys” i „Tuch”.

Internauci zostali poproszeni o wybranie swojego ulubionego imienia spośród pięciu opcji, przy czym najpopularniejszym wyborem było „Hussars”. Wybór nazwy został ogłoszony przez Sztab Generalny WP 29 kwietnia.

READ  Nominowana do Oscara Agnieszka Holland za porażkę w „Zielonej granicy”.

Oficjalnie oddając do użytku swoją nadchodzącą flotę F-35, Polska dołącza do niewielkiej liczby krajów, które nadali temu typowi samolotu wyjątkową tożsamość narodową.

Na przykład izraelskie siły powietrzne nadali swojemu wariantowi F-35I hebrajską nazwę Athir, co można przetłumaczyć jako „Potężny”, aby oznaczyć zarówno jego ogromne możliwości, jak i dumę związaną ze służbą. Ponadto w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych wariant F-35A jest nieformalnie używany pod nazwą Panthers.

Oczekuje się, że F-35 Husarz będzie wyposażony w słabo widoczne szachownice, co będzie stanowić odejście od tradycyjnego ronda Polskich Sił Powietrznych, który zawierał pełnokolorowe biało-czerwone szachownice.

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP, generał Wiesław Kukula, potwierdził, że polskie F-35 nie będą wyposażone w tradycyjną biało-czerwoną szachownicę poprawiającą możliwości niewidzialności. Zamiast tego zostanie zastosowany szary wzór szachownicy.

Według Według doniesień, konstrukcja szachownicy o ograniczonej widoczności działała tylko na śmigłowcu W-3 Sokół używanym przez polską jednostkę Sił Specjalnych JW2305 GROM. Choć koncepcja została zaproponowana przez zakład obsługi technicznej WZL Bydgoszcz, nie została dotychczas wdrożona w użytkowanym samolocie.

Husaria: Skrzydlaci Rycerze Polski

Są polskie samoloty wojskowe Tradycyjnie Nazwany na cześć śmigłowców Sokół i wielozadaniowych myśliwców Jastrzębie F-16. Jednak pięć pierwszych nazw wybranych dla przyszłych polskich linii lotniczych stanowi odejście od tego trendu, łącząc elementy z różnych źródeł kulturowych i historycznych.

Jedno z wybranych imion, „Dracaris”, pochodzi z dziedziny fikcji, a konkretnie z epickiej serii fantasy „Pieśń lodu i ognia” George’a RR Martina. Przetłumaczony jako „smoczy ogień” na starożytny język valyriański, tworzy obrazy mocy i siły, które odzwierciedlają ogromne możliwości współczesnych samolotów wojskowych.

Podobnie „Harpeia”, wywodząca się ze starożytnej mitologii greckiej i rzymskiej, przywołuje obraz harpii o ciele ptaka i twarzy kobiety.

Jednakże „Hussars” to udany wybór dla przyszłych polskich F-35, będący hołdem dla historycznego rozdziału w historii polskiej wojskowości. Znani ze swojego męstwa i umiejętności, Skrzydlaci Husaria sięgają XVI wieku, kiedy wyłonili się jako elitarna jednostka kawalerii.

READ  Kolhapur: Mieszkańcy Kolhapur wspominają pomoc dla Polski z czasów II wojny światowej, proszą o wzajemną litość uczniów zza granicy | Wiadomości o Kolhapurze

Założona w 1503 roku przez polski parlament Husaria Skrzydlata szybko stała się szczytem polskich sił zbrojnych. Wybrani z szeregów polskiej szlachty żołnierze ci wykazywali ducha rycerskości i waleczności.

Polska
ZDJĘCIE PLIKU: Skrzydlaci Husaria

Pomimo często spotykanych z wielkimi przeciwnościami losu, skrzydlaci husaria wygrał W wielu bitwach zasłużył na honorowe miejsce w polskiej tradycji wojskowej. „Złoty wiek” skrzydlatej husarii, trwający od bitwy pod Lupiszewem w 1577 r. do oblężenia Wiednia w 1683 r., przyniósł jej niezrównane sukcesy na polu bitwy.

Zdobyli reputację dzięki odwadze i waleczności, wygrywając ponad 16 głównych bitew z siłami osmańskimi i rosyjskimi.

Tradycja skrzydlatych huzarów była kontynuowana nawet wtedy, gdy ich rola przeniosła się na obowiązki ceremonialne, przed ich rozwiązaniem w XVIII wieku. Dziś są symbolem militarnego dziedzictwa Polski i źródłem inspiracji dla przyszłych pokoleń.