17 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Kolhapur: Mieszkańcy Kolhapur wspominają pomoc dla Polski z czasów II wojny światowej, proszą o wzajemną litość uczniów zza granicy |  Wiadomości o Kolhapurze

Kolhapur: Mieszkańcy Kolhapur wspominają pomoc dla Polski z czasów II wojny światowej, proszą o wzajemną litość uczniów zza granicy | Wiadomości o Kolhapurze

Kolhapur: Widok indyjskich studentów walczących na granicy z Ukrainą był szokiem Kolhapur Mieszkańcy napisali do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, aby pomóc studentom w odpowiedzi na pomoc Kolhapuru dla 5000 polskich uchodźców podczas II wojny światowej.
உத்தம் ButelkaAutor listu w imieniu mieszkańców Kołhapuru powiedział, że zdjęcia i filmy z granic Ukrainy niepokoiły wielu z nich. Tysiące indyjskich studentów pozostaje bez żywności i opieki medycznej.
„Widzieliśmy kilka filmów, na których studenci są atakowani przez siły ukraińskie, a nasi sąsiedzi nie wpuszczali ich do środka. Skontaktowaliśmy się z niektórymi uczniami, którzy byli w stanie dotrzeć do polskiej granicy, ale nie zostali wpuszczeni. Wiele lat temu, kiedy polscy uchodźcy zostali uwięzieni między Niemcami a Rosją, nasi przodkowie powitali ich. Polacy mieli szczęśliwe lata வலிவாடே. Każdego roku świętujemy w wiosce ”- powiedział.
Patil dodał, że chcą, aby Polacy okazywali taką samą życzliwość hinduskim studentom i pomagali im bezpiecznie wrócić do kraju.
List odnosił się do wiadomości napisanej na pomniku w Ogrodzie Mahavir w Kolhapur. Wyryte słowa „Pomnik zwycięstwa dobra nad złem i pomnik przyjaźni między Polakami a Indianami”.
W liście dodano: „Twoja współpraca zostanie zapamiętana przez mieszkańców Kolhapur i będzie prawdziwym hołdem dla 78 polskich grobowców, które pozostały na cmentarzu Shivaji Park w Kolhapur”.
Osada Valivade, kilka kilometrów od miasta Kolhapur, była niegdyś największą osadą polskich uchodźców na świecie. Chhatrapati Shahaji Maharaj, ówczesny król Kolhapur, dostarczył ziemię polskim uchodźcom i zbudował infrastrukturę, taką jak szkoły i szpitale. Polacy zatonęli w Kolhapur, a młodzież wzięła udział w lokalnych drużynach piłkarskich. W 2019 roku Wanda KrzyżByła najmłodszą z 5000 uchodźców i potomkiem innych uchodźców, którzy przybyli do Valivad. We współpracy z rodziną królewską Kolhapur wzniesiono pomnik w Valivadai.