27 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polka-Sport News, pierwszy post

Po usunięciu z listy Białorusi na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio Safronowa przybyła do sąsiedniej Polski, schronienia dla białoruskich dysydentów.

Obraz pliku Olgi Safronowej. Źródło obrazu: Twitter / @PavelLatushka

Warszawa: Polska wydała wizę humanitarną drugiej białoruskiej lekkoatletce Oldze Safronowej, która powiedziała, że ​​„niebezpiecznie” jest przebywać w domu, podała w poniedziałek polska agencja informacyjna BAP.

Po skreśleniu z listy białoruskiej na igrzyskach w Tokio Safronowa przybyła do sąsiedniej Polski, schronienia dla białoruskich dysydentów.

Ale „kiedy przyjechałem do Polski i przetestowałem konia, okazało się, że jest całkowicie zdrowy i nadaje się do rywalizacji” – powiedział PAP.

Następnie wystąpił przeciwko potężnemu Aleksandrowi Łukaszence z Białorusi i władzom sportowym, który według jego prawnika Tomasza Wińskiego znalazł się na liście zdrajców.

„Jeśli taka jest lista, którą masz na niej, nie będziesz w stanie pracować ani kontynuować kariery sportowej” – powiedziała Safronova.

„Gdybym nie wyjechał z Białorusi, byłoby to dla mnie niebezpieczne… Czuję się tu bezpiecznie, moje konie są bezpieczne” – dodał.

Polska wydała wizy humanitarne jej i jej partnerowi, którzy obecnie mieszkają i szkolą się poza Warszawą, planując ubiegać się o obywatelstwo polskie i reprezentować kraj na imprezach sportowych.

Polska wcześniej obawiała się o życie białoruskiej sprinterki Kristiny Dysmanuskiej, która została zmuszona do ucieczki z kraju UE po sporze z białoruskimi urzędnikami na igrzyskach olimpijskich w zeszłym miesiącu.

Od czasu kontrowersyjnych wyborów, które w zeszłym roku przywróciły Łukaszenkę do władzy, Białoruś była uwikłana w polityczne wstrząsy i tłumienie sprzeciwu.