9 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Światowe akcje wyłamują się z minimów z listopada 2020 r., a funt szterling odzyskuje część zysków

Światowe akcje wyłamują się z minimów z listopada 2020 r., a funt szterling odzyskuje część zysków

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Dolar oddala się od 20-letniego maksimum osiągniętego w poniedziałek
  • Rentowności niemieckich 10-letnich obligacji są blisko 11-letnich maksimów
  • Ropa rośnie z dziewięciomiesięcznych minimów w poniedziałek

LONDYN / HONG KONG (Reuters) – Światowe akcje odbiły się we wtorek od minimów od 21 miesięcy, a funt wzrósł po osiągnięciu rekordowych minimów w stosunku do dolara dzień wcześniej dzięki planom Wielkiej Brytanii obniżenia podatków, a załamania rynku się wyczerpują pęd.

Kontrakty terminowe na S&P w USA odbiły się o 0,94% po tym, jak Wall Street pogrążyła się głębiej w bessę w poniedziałek, rentowności 10-letnich obligacji skarbowych spadły z 12-letniego maksimum z poprzedniej sesji, a dolar spadł z 20-letnich maksimów na koszyku walut.

Jednak rynki pozostały nerwowe po tym, jak urzędnicy Rezerwy Federalnej powiedzieli w poniedziałek, że ich priorytetem pozostaje kontrolowanie krajowej inflacji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Perspektywy stóp procentowych w USA znacznie wzrosły” – powiedział Andrew Hardy, dyrektor ds. inwestycji w Momentum Global Investment Management, chociaż dodał, że „na rynkach jest już wiele spadków”.

Rynki wyceniają 76% prawdopodobieństwo dalszego ruchu o 75 punktów bazowych na następnym posiedzeniu Rezerwy Federalnej w listopadzie.

Wśród prelegentów banku centralnego we wtorek są prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell i prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS) Wzrósł o 0,29% po osiągnięciu w poniedziałek najniższego poziomu od listopada 2020 r. Akcje europejskie wzrosły o ponad 1%, a indeks FTSE w Wielkiej Brytanii (.FTSE) Wzrósł o 0,6%.

W poniedziałek funt szterling spadł do rekordowo niskiego poziomu 1,0327 USD, ponieważ rządowe plany obniżek podatków ogłoszone w piątek uzupełniły ogromne subsydia energetyczne.

We wtorek brytyjska waluta odzyskała 4,6% z tego minimum do 1,0801 USD.

READ  Rezerwa Federalna proponuje pierwsze poważne odnowienie zasad uczciwego mieszkania od 1995 roku

Po spadku wartości funta Bank Anglii powiedział, że nie zawaha się zmienić stóp procentowych i „uważnie” przygląda się rynkom. Czytaj więcej

Główny ekonomista BoE Hugh Bell będzie przemawiał na sesji o godzinie 11:00 GMT.

Brak zaufania do rządowej strategii i finansowania osłabił również obligacje rządowe w piątek i ponownie w poniedziałek.

Rentowność pięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła aż o 100 punktów bazowych w ciągu dwóch dni sesyjnych, choć spadła z wtorkowych maksimów.

„(To) zdecydowanie coś się rozwija… Możemy być dopiero na pewnym początkowym etapie, gdy widzimy, jak rynek absorbuje tego rodzaju informacje”, powiedział Yuting Chao, analityk makroekonomiczny w State Street Global Markets.

„Oczywiście sam plan obniżek podatków tak naprawdę miał na celu stymulowanie wzrostu i zmniejszenie obciążeń gospodarstw domowych, ale rodzi pytanie o implikacje dla polityki pieniężnej”.

Konsekwencje Wielkiej Brytanii utrzymywały inne aktywa na krawędzi.

Sprzedaż obligacji w Japonii pchnęła rentowności do pułapu BOJ iw odpowiedzi skłoniła do kolejnych nieplanowanych zakupów w banku centralnym.

Rentowność niemieckich 10-letnich obligacji na krótko osiągnęła nowe 11-letnie maksimum wynoszące 2,142%.

10-letnie rentowności w USA spadły o 3,2 punktu bazowego po osiągnięciu w poniedziałek najwyższego poziomu 3,933%.

Najszerszy indeks azjatyckich akcji MSCI poza Japonią (MIAPJ0000PUS.) Osiągnął najniższy poziom od dwóch lat przed odbiciem o 0,5%. Japoński indeks Nikkei (.N225) Wzrósł o 0,5%.

Indeks dolara spadł o 0,13 procent do 113,72 po osiągnięciu w poniedziałek 114,58, najwyższego poziomu od maja 2002 roku.

Wspólna waluta europejska wzrosła w ciągu dnia o 0,24% do 0,9629 USD po tym, jak dzień wcześniej osiągnęła najniższy poziom od 20 lat.

Ropa naftowa wzrosła o ponad 1% po tym, jak poprzedniego dnia spadła do najniższego poziomu od dziewięciu miesięcy, wśród oznak, że sojusz producentów OPEC+ może wprowadzić cięcia w produkcji, aby uniknąć dalszego załamania cen.

READ  Kontrakty terminowe Dow rosną, ponieważ rynek czeka na ogromną podwyżkę stóp Fed

Ropa w USA wzrosła o 1,4 procent do 77,70 dolarów za baryłkę. Ropa Brent wzrosła o 1,27 procent do 85,20 dolarów za baryłkę.

Złoto, które w poniedziałek osiągnęło dwuipółletnie minimum, zyskało 0,8% do 1634 USD za uncję.

Bitcoin przekroczył 20 000 USD po raz pierwszy od około tygodnia, wraz z odbiciem kryptowaluty wraz z innymi wrażliwymi na ryzyko aktywami. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Xie Yu; Montaż dokonali Edmund Kelman, Muralikumar Anantharaman i Raisa Kasulowski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.