19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Giełdy spadają, gdy gorąca inflacja przekreśla nadzieje na obniżkę stóp procentowych

Giełdy spadają, gdy gorąca inflacja przekreśla nadzieje na obniżkę stóp procentowych

Ekonomiści rozważają swoje opinie po tym, jak ceny konsumenckie w USA wzrosły w marcu bardziej niż oczekiwano. Ogólny konsensus? Nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych w najbliższej przyszłości.

„Dzisiejszy kluczowy odczyt CPI prawdopodobnie przypieczętował losy czerwcowego posiedzenia FOMC, a obniżka jest obecnie wysoce nieprawdopodobna” – powiedziała w reakcji na odczyt Seema Shah, główny globalny strateg w Asset Management. „To trzeci mocny odczyt z rzędu i oznacza, że ​​narracji deflacyjnej, która utknęła w martwym punkcie, nie można już dłużej określać jako chwilowego załamania.

Rzeczywiście, nawet jeśli w przyszłym miesiącu inflacja spadnie do bardziej komfortowego odczytu, w Fed prawdopodobnie panuje obecnie wystarczająca gołębia postawa, co oznacza, że ​​lipcowa obniżka również może zostać przesadzona – w tym momencie zaczną interweniować wybory w USA. „Wraz z decyzją Fed” – dodał Shah.

Według danych Bloomberg inwestorzy oczekują obecnie dwóch obniżek stóp procentowych po 25 punktów bazowych w tym roku, w porównaniu z sześcioma obniżkami oczekiwanymi na początku roku.

Gorętsze dane mogą skłonić więcej decydentów „do obu obozów, aby obniżyć stopy procentowe” – powiedział Ryan Sweet, główny ekonomista USA w Oxford Economics.

„Fed ma tendencję do obniżania stóp procentowych w tym roku, ale siła rynku pracy i niedawny wzrost inflacji dają bankowi centralnemu dużo miejsca na cierpliwość” – stwierdził Sweet. „Jeśli Fed nie obniży stóp procentowych w czerwcu, okno może zamknąć się do września ze względu na brak danych opublikowanych pomiędzy posiedzeniami czerwcowymi a lipcowymi, które mogłyby zmienić wyliczenia Fed”.

Oczekiwał, że „rosną szanse, że Rezerwa Federalna obniży w tym roku stopy procentowe o mniej niż 75 punktów bazowych”.

Jednak Greg Daco, główny ekonomista EY, przestrzegł inwestorów, aby byli cierpliwi: „Myślę, że musimy być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o koncepcję, że jest to proces etapowy”.

READ  Dwóch głównych producentów ropy w Teksasie ogłosiło fuzję o wartości 26 miliardów dolarów

W wywiadzie dla Yahoo Finance zauważył: „Tego typu odczyty w dalszym ciągu wskazują na presję deflacyjną. Nadal zmierza ona we właściwym kierunku i zajmie to trochę czasu”.

Po publikacji danych rynki wyceniały 80% prawdopodobieństwo, że Fed utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie na czerwcowym posiedzeniu. Według danych CME FedWatch. Jest to wzrost w porównaniu z prawdopodobieństwem sprzed dnia wynoszącym około 40%.

Ponad połowa inwestorów również obstawia, że ​​na lipcowym posiedzeniu bank centralny utrzyma się na niezmienionym poziomie, a rynki w dużej mierze oczekują, że pierwsza obniżka stóp nastąpi we wrześniu.

Przeczytaj więcej tutaj.