26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SVB to największa bankructwo od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku

SVB to największa bankructwo od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku

  • Kalifornijski regulator zamyka SVB, wyznacza FDIC jako odbiorcę
  • SVB koncentruje się na pożyczkach dla startupów; Oddziały ponownie otwierają się w poniedziałki
  • FDIC do sprzedaży aktywów bankowych; Pojawiły się doniesienia o „chaosie” wśród wycofań
  • Akcje banków spadły w Stanach Zjednoczonych i Europie, ale były bardzo niskie
  • Kryzys ujawnia „słabości” banków w obliczu rosnących stóp procentowych

(Reuters) – Pożyczkodawca SVB Financial Group (SIVB.O) skoncentrowany na starcie stał się w piątek największym bankiem, który upadł od czasu kryzysu finansowego w 2008 r., w błyskawicznym krachu, który wstrząsnął światowymi rynkami, pozostawiając miliardy dolarów w posiadaniu firm i inwestorów . odciąć.

Kalifornijskie organy nadzoru bankowego zamknęły w piątek bank, który prowadził działalność jako Silicon Valley Bank, i wyznaczyły Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) jako odbiorcę późniejszego zbycia swoich aktywów.

Z siedzibą w Santa Clara bank pod koniec ubiegłego roku zajmował 16. miejsce w Stanach Zjednoczonych z aktywami o wartości około 209 miliardów dolarów. Szczegóły nagłego upadku banku zorientowanego na technologię były różne, ale gwałtowne podwyżki stóp procentowych przez Fed w zeszłym roku, które pogorszyły warunki finansowe w dziedzinie start-upów, w której był czołowym graczem, wydawały się na pierwszym planie.

A gdy próbował pozyskać kapitał, aby zastąpić uciekające depozyty, bank stracił 1,8 miliarda dolarów na obligacjach skarbowych, których wartość została osłabiona przez podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Upadek banku w Dolinie Krzemowej jest największym od upadku Washington Mutual w 2008 r., przełomowym wydarzeniem, które wywołało kryzys finansowy, który sparaliżował gospodarkę na lata. Krach z 2008 roku doprowadził do zaostrzenia przepisów w Stanach Zjednoczonych i za granicą.

Od tego czasu organy regulacyjne nałożyły na banki amerykańskie surowsze wymogi kapitałowe w celu zapewnienia, że ​​upadek poszczególnych banków nie zaszkodzi systemowi finansowemu i szerzej pojętej gospodarce.

READ  Ropa spada, ponieważ obawy o wzrost gospodarczy równoważą cięcia OPEC+

Będzie centralą i wszystkimi oddziałami Silicon Valley Bank Został ponownie otwarty 13 marca Wszyscy ubezpieczeni deponenci będą mieli pełny dostęp do swoich ubezpieczonych depozytów nie później niż w poniedziałek rano, Federalna Korporacja UbezpieczeniowaPowiedział.

Jednak według Federalnej Korporacji Ubezpieczeń (FDIC) 89% z 175 miliardów dolarów depozytów banku nie było ubezpieczonych do końca 2022 roku, a ich los nie został jeszcze ustalony.

FDIC ściga się, aby w weekend znaleźć inny bank chętny do połączenia z bankiem z Doliny Krzemowej, według osób zaznajomionych ze sprawą, które poprosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ szczegóły są poufne. Źródła dodały, że chociaż FDIC ma nadzieję, że do poniedziałku dojdzie do takiej fuzji w celu ochrony niezabezpieczonych depozytów, nie ma pewności.

Rzecznik FDIC nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

prośba kupujących

Oddzielnie SVB Financial, spółka macierzysta Silicon Valley Bank, współpracuje z bankiem inwestycyjnym Centerview Partners i kancelarią prawną Sullivan & Cromwell w celu znalezienia nabywców innych swoich aktywów, w tym banku inwestycyjnego SVB Securities, firmy zarządzającej majątkiem Boston Private and equity MoffettNathanson. , podają źródła. Źródła dodały, że te aktywa mogą przyciągnąć konkurentów i firmy private equity.

Nie jest jasne, czy jakikolwiek nabywca złożyłby wniosek o zakup tych aktywów bez uprzedniego złożenia przez SVB Financial wniosku o upadłość. Agencja ratingowa S&P Global Ratings poinformowała w piątek, że spodziewa się bankructwa SVB Financial z powodu swoich zobowiązań.

SVB nie odpowiedziało na wezwania do komentarza.

Firmy takie jak producent gier wideo RBLX.N i producent sprzętu do przesyłania strumieniowego Roblox Corp (ROKU.O) poinformowały, że mają w banku setki milionów dolarów depozytów. Roku powiedział, że jego depozyty w SVB są w dużej mierze nieubezpieczone, przez co jego akcje spadły o 10% w rozszerzonym handlu.

Pracownicy techniczni, których pensje zależą od banku, również martwili się o wynagrodzenie w piątek. Oddział SVB w San Francisco pokazał notatkę przyklejoną do drzwi, mówiącą klientom, aby zadzwonili pod bezpłatny numer telefonu.

Grafika Reutera

Dyrektor generalny SVB Financial, Greg Baker, wysłał w piątek wiadomość wideo do pracowników, w której przyznał się do „niezwykle trudnych” 48 godzin przed upadkiem banku.

Problemy SVB pokazują, że kampania Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i innych banków centralnych, mająca na celu walkę z inflacją poprzez zakończenie ery taniego pieniądza, ujawnia słabości rynku. W sektorze bankowym pojawiły się obawy.

Amerykańskie banki straciły ponad 100 miliardów dolarów wartości giełdowej w ciągu ostatnich dwóch dni, a europejskie banki straciły około 50 miliardów dolarów wartości, według obliczeń Reutera.

Amerykańscy pożyczkodawcy First Republic Bank (FRCN) i Western Alliance (WAL.N) powiedzieli w piątek, że ich płynność i depozyty pozostają silne, mając na celu uspokojenie inwestorów, gdy ich akcje spadają. Inne, takie jak niemiecki Commerzbank (CBKG.DE), opublikowały nadzwyczajne dane, aby uspokoić inwestorów.

Więcej bólu

Niektórzy analitycy spodziewają się większego bólu dla sektora, ponieważ ten incydent doprowadził do powszechnego zaniepokojenia ukrytymi ryzykami w sektorze bankowym i jego podatnością na wysokie koszty funduszy.

„W przyszłym tygodniu może dojść do krwawej łaźni… Krótcy sprzedawcy są tam i zamierzają zaatakować każdy bank, zwłaszcza ten mniejszy” – powiedział Christopher Whalen, prezes Whalen Global Advisors.

Departament Skarbu USA powiedział, że sekretarz skarbu USA Janet Yellen spotkała się w piątek z organami nadzoru bankowego i wyraziła „pełne zaufanie” do ich zdolności do reagowania na sytuację.

Biały Dom powiedział w piątek, że ma wiarę i zaufanie do amerykańskich organów nadzoru finansowego, zapytany o upadek SVB.

Grafika Reutera

Geneza upadku SVB leży w otoczeniu rosnących stóp procentowych. Ponieważ wysokie stopy procentowe zamknęły rynek pierwszej oferty publicznej dla wielu startupów i sprawiły, że pozyskiwanie prywatnych funduszy stało się droższe, niektórzy klienci SVB zaczęli wypłacać środki.

READ  UAW przygotowuje się do ograniczonego strajku przeciwko producentom samochodów z Detroit w piątek

Aby sfinansować wykup, SVB sprzedał w środę portfel obligacji o wartości 21 miliardów dolarów, składający się głównie z amerykańskich obligacji skarbowych, i powiedział, że sprzeda 2,25 miliarda dolarów w akcjach zwykłych i zamiennych akcjach uprzywilejowanych, aby wypełnić lukę finansową.

Do piątku krach cen akcji sprawił, że pozyskanie kapitału było nie do zaakceptowania, a źródła podały, że bank próbował przyjrzeć się innym opcjom, w tym sprzedaży, dopóki organy regulacyjne nie wkroczyły i nie zamknęły banku.

Ostatnią instytucją ubezpieczoną przez FDIC, która została zamknięta, był Elmina State Bank w Kansas, 23 października 2020 r.

Pisanie: John O’Donnell, Noor Zainab Hussain, Paritosh Bansal; Dodatkowe raporty Nikette Nishant, Emma Victoria Farr, Nathan Frandino, Anna Tong, Crystal Ho, Greg Bensinger, Pete Schroeder, Greg Romiliotis, Joe Mason, Mark Jones, Ian Weathers, Elizabeth Hocroft, Noel Randewicz, Yoruk Bahceli, Lanan Nguyen, Eva Matthews i Nupur Anand; Pisanie przez Nicka Ziemińskiego; Montaż autorstwa Toby’ego Chopry, Anny Driver, Williama Mallarda i Raju Gopalakrishnana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.