24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Obawy przed recesją nasiliły się, gdy akcje gwałtownie spadły

Obawy przed recesją nasiliły się, gdy akcje gwałtownie spadły

Fala masowej wyprzedaży została wywołana obawami inwestorów, że światowa gospodarka może popaść w recesję Główne indeksy giełdowe zatrzęsły się na całym świecie w piątek.

Indeksy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 i Nasdaq straciły w piątek ponad 1,5%, a indeks Dow zamknął się na najniższym poziomie od końca 2020 r. Indeks S&P spadł o 23% od styczniowego szczytu.

Jak pisze Michael George w programie CBS Saturday Morning, podnoszenie stóp procentowych w celu obniżenia inflacji ma wpływ na gospodarkę. W piątek na nowojorskiej giełdzie szef firmy o nazwie Sustainable Stock Development nadzorował zakończenie tego strasznego 486-punktowego dnia, poprzedzonego strasznym tygodniem.

Rynek spadł o ponad 5000 pipsów w ciągu 12 miesięcy, ze stratą ponad 1000 pipsów w tym tygodniu. Według ekonomisty Jamesa Wilcoxa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley jest jeszcze więcej chmur burzowych.

„Jest bardzo prawdopodobne, że zobaczymy recesję, a prawdopodobieństwo tego naprawdę rośnie przez cały rok, zwłaszcza od lata, kiedy Fed bardzo agresywnie podchodził do podnoszenia stóp”, powiedział.

Potrójna podwyżka stóp procentowych Fed w 2022 r. utrudniła pożyczanie firmom, które chcą się rozwijać, oraz konsumentom – zwłaszcza tym, którzy chcą posiadać dom. Średnie 30-letnie oprocentowanie kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wzrosły z 3,3% do 6,7% w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy dzięki podwyżkom Fed.

„Bardzo trudno jest stwierdzić, o ile wyższe są oprocentowanie kredytów hipotecznych, ale myślę, że nadal możemy zobaczyć inne stopy procentowe, stawki samochodowe, stawki kart kredytowych, które utrudnią ludziom kupowanie nowych samochodów lub kupowanie samochodów „, powiedział Wilcox. Drogie”.

W tym wszystkim sekretarz prasowy Białego Domu Karen Jean-Pierre zwróciła się w piątek do gospodarki.

„Dlatego uchwaliliśmy i dlatego Demokraci w Kongresie uchwalili ustawę o redukcji inflacji. Nawiasem mówiąc, żaden z Republikanów jej nie poparł” – powiedziała.

READ  Źródła: Chińska firma Shein składa wniosek o pierwszą ofertę publiczną w USA w ramach ważnego testu apetytu inwestorów

Biały Dom wskazuje również na ceny gazu, które drastycznie spadły w ciągu ostatnich kilku miesięcy i jedną część gospodarki, która wciąż się rozwija: rynek pracy. Stopa bezrobocia wyniosła 3,7%.