28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

„Stany Zjednoczone znajdują się na niezrównoważonej ścieżce fiskalnej”.

„Stany Zjednoczone znajdują się na niezrównoważonej ścieżce fiskalnej”.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella „Stany Zjednoczone znajdują się na niezrównoważonej ścieżce finansowej” – powiedział w wywiadzie dla „60 Minutes”. Scotta Baileya Wydany w niedzielę.

„Rząd federalny Stanów Zjednoczonych znajduje się na niezrównoważonej ścieżce fiskalnej. Oznacza to, że dług rośnie szybciej niż gospodarka. W związku z tym nie jest zrównoważony. Nie sądzę, aby było to kontrowersyjne pod względem warunków” – powiedział Powell zapytany, czy dług publiczny stwarza ryzyko dla gospodarki.

Dług publiczny USA Skończyło się na cenie 34 dolarówILew po raz pierwszy w historii na początku stycznia, nieco ponad trzy miesiące po przekroczeniu progu 33 bilionów dolarów, wynika z danych Departamentu Skarbu USA.

Od końca września Kongres trzykrotnie dotrzymywał terminów wydatków, zmagając się z finansowaniem rządu w obliczu napięć związanych z rosnącym długiem publicznym.

pod Najnowsze środki tymczasowe Uchwalone w styczniu fundusze dla czterech agencji federalnych wygasną 1 marca. Fundusze dla pozostałej części rządu skończą się 8 marca.

Zeszłej wiosny prezydent Biden i Republikanie z Izby Reprezentantów zmierzyli się z kwestią limitu zadłużenia, ostatecznie zapobiegnąwszy dniom katastrofy, zanim Stany Zjednoczone zbankrutowały. Jednak w sierpniu agencja Fitch Ratings obniżyła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych z „AAA” do „AA+”, powołując się na rosnące obciążenie długiem publicznym i częste spory stronnicze w sprawie limitu zadłużenia.

Pomimo długotrwałych obaw prezesa Fed o dług publiczny, stwierdził, że członkowie komitetu banku centralnego ds. ustalania stóp procentowych uważają, że „gospodarka jest w dobrej kondycji”.

Gospodarka szybko rośnie, osiągając poziom Przy rocznej stopie 3,3 proc Według najnowszych danych Biura Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu w IV kwartale 2023 r.

Według najnowszego indeksu cen towarów i usług konsumenckich inflacja również znacząco spadła z najwyższego poziomu 9% latem 2022 r. do 3,4% w grudniu. Fed podniósł stopy procentowe z okolic zera w marcu 2022 r. do zakresu 5,25–5,5 proc. w czerwcu 2023 r., a na kolejnych posiedzeniach utrzymywał stopy procentowe na stałym poziomie.

READ  Wall Street zakończyła niestabilną sesję w górę z silnym naciskiem na Rezerwę Federalną

Wysocy rangą urzędnicy Fed zasygnalizowali obniżki stóp procentowych na horyzoncie w 2024 r., ale zgodnie z oczekiwaniami powstrzymali się od obniżek stóp po styczniowym posiedzeniu w ubiegłą środę. Nie spodziewano się jednak sugestii Powella, że ​​marcowe obniżki stóp procentowych nie były rozważane podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji, co powtórzył w wywiadzie dla „60 minut”.

„Chciałbym powiedzieć, i mówiłem wczoraj, że moim zdaniem jest mało prawdopodobne, aby komisja osiągnęła ten poziom zaufania przed marcowym posiedzeniem, które odbędzie się za siedem tygodni” – powiedział Powell.

„To, co mogłoby skłonić nas do szybszego działania, to zauważenie słabości na rynku pracy lub przekonujący spadek inflacji” – dodał.

Powell i Fed byli krytykowani z obu stron spektrum politycznego za decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na najwyższym poziomie od ponad dwóch dekad.

Były prezydent Trump Powell został oskarżony o bycie „politykiem” W niedzielnym wywiadzie dla Fox Business w programie „Poranki z Marią” zasugerował, że kandydat Partii Republikańskiej mógłby obniżyć stopy procentowe, aby pomóc Demokratom podczas nadchodzących wyborów.

Część Senackich Demokratów namawiała także przewodniczącego Fed do obniżki stóp procentowych przed środowym posiedzeniem.

„Podczas gdy Fed rozważa kolejne kroki w nowym roku, nalegamy, aby rozważyć wpływ decyzji dotyczących stóp procentowych na rynek mieszkaniowy i odwrócić alarmujące podwyżki stóp procentowych, które sprawiły, że niedrogie mieszkania stały się poza zasięgiem wielu osób” – powiedział senator . Elizabeth Warren (D-Mass.), John Hickenlooper (D-Kolorado), Jacky Rosen (D-Nevada) i Sheldon Whitehouse (D-Kolorado) napisali list do Powella w zeszłą niedzielę.

Powell odrzucił jednak wszelkie sugestie, jakoby polityka odegrała rolę w decyzji Fed o obniżeniu stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

„Nie bierzemy pod uwagę polityki przy naszych decyzjach. Nigdy tego nie robimy. Nigdy tego nie zrobimy” – powiedział Powell. „Uczciwość jest bezcenna. W końcu to wszystko, co masz.”

READ  Uber i Lyft zgadzają się zapłacić 328 milionów dolarów odszkodowania nowojorskim kierowcom

Aby uzyskać najnowsze wiadomości, pogodę, sport i wideo na żywo, udaj się do The Hill.