22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA ulega awarii i wysyła bezsensowne wiadomości na Ziemię

Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA ulega awarii i wysyła bezsensowne wiadomości na Ziemię

NASA otrzymuje dane przesyłane w kodzie binarnym

Po przebyciu miliardów mil i spędzeniu prawie pięćdziesięciu lat w przestrzeni kosmicznej sonda kosmiczna Voyager 1 NASA zaczęła wysyłać bezsensowne dane z powrotem na Ziemię. Wystrzelony w 1977 roku statek kosmiczny miał pierwotnie pięcioletnią misję przelotu w pobliżu Jowisza i Saturna, ale przez ostatnie 46 lat w jakiś sposób kontynuował wyprawy w przestrzeń kosmiczną. Stał się pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który opuścił Układ Słoneczny, BBC wspomniany.

W 2023 roku sygnały z Voyagera 1 docierały do ​​Ziemi zazwyczaj po ponad 22 godzinach. Ale, NASA Raporty wskazują, że w sondzie, która obecnie znajduje się 25 miliardów mil od naszej planety, występuje błąd komunikacyjny.

Voyager 1 jest wyposażony w trzy komputery pokładowe: jeden przeznaczony do zbierania danych lotu i zbierania informacji z instrumentów naukowych statku kosmicznego, a drugi do przetwarzania danych inżynieryjnych, działający jak zaszyfrowany pasek zdrowia odzwierciedlający stan Voyagera 1.

Na Ziemi NASA otrzymuje dane przesyłane w kodzie binarnym – języku, w którym zera i jedyneki reprezentują litery, cyfry i symbole. Kod binarny został tak nazwany, ponieważ opiera się tylko na dwóch symbolach.

Jednakże pojawił się zauważalny problem polegający na tym, że sonda wykazuje obecnie powtarzalne zachowanie, stale wysyłając ten sam fragment kodu. To powtórzenie doprowadziło naukowców do podejrzeń awarii statku kosmicznego.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, które jest odpowiedzialne za zarządzanie wieloma misjami robotów, odniosło się do sytuacji w mediach społecznościowych, mówiąc: „Zespół NASA Voyager bada problem w systemie danych lotu Voyagera 1. Statek kosmiczny odbiera i wykonuje polecenia wysyłane z Ziemi, ale nie nie zwraca danych użytkowych.”

W zeszłym roku NASA ujawniła swoją decyzję o dezaktywacji niektórych systemów zarówno na sondzie Voyager 1, jak i na jej odpowiedniku Voyager 2. To strategiczne posunięcie ma na celu maksymalizację ich żywotności do czasu wyczerpania się plutonowych źródeł zasilania.

READ  Asteroidy mogą ukrywać nigdy wcześniej niewidziane pierwiastki spoza układu okresowego

Prognozy wskazują, że sondy te będą działać do 2030 r. Po osiągnięciu tego kamienia milowego ich nadajniki i instrumenty przestaną działać, co spowoduje przeciągnięcie statku kosmicznego i ostatecznie dryfowanie bez celu w przestrzeni kosmicznej.

Te niezwykłe statki kosmiczne to jedyne obiekty stworzone przez człowieka działające poza rozległym obszarem heliosfery, obejmującym pola magnetyczne i cząstki Słońca, które rozciągają się daleko poza orbitę Plutona.