4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Sir Keir Starmer mówi, że nie rozmawia z brytyjską gospodarką

Sir Keir Starmer mówi, że nie rozmawia z brytyjską gospodarką

  • Faisal Islam i Lucy Hooker
  • Redaktor ekonomiczny i korespondent biznesowy

Sir Keir Starmer powiedział, że „nie lekceważy” Wielkiej Brytanii, kiedy ostrzegł, że w ciągu dekady wyprzedzi ona Wielką Brytanię pod względem wielkości jej gospodarki na osobę.

Lider Partii Pracy przedstawił szczegóły „misji” swojej partii, aby uczynić Wielką Brytanię najszybciej rozwijającą się gospodarką G7.

Rozmawiał z liderami biznesu i ekonomistami w Londynie.

Bułgaria i Rumunia również wyprzedzą Wielką Brytanię, jeśli obecne trendy utrzymają się do 2040 r.

Zapytany w wywiadzie dla BBC, czy lekceważy brytyjską gospodarkę, Sir Keir powiedział: „Nie, lekceważenie Wielkiej Brytanii bez planu spaliło trzech premierów i czterech prezydentów w ciągu jednego roku.

„Moim głównym zmartwieniem jest to, że mamy w Wielkiej Brytanii fantastyczne możliwości, talent, umiejętności i innowacje, ale nie osiągamy wzrostu, którego potrzebujemy. Potrzebujemy planu wzrostu, strategii wzrostu”.

Ogłoszenie Partii Pracy w poniedziałek ujawnia niewiele więcej na temat priorytetów gospodarczych opozycji. Mierzy prace rozwojowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca, zajmując czołowe miejsca w rankingach G7.

Partia Pracy otwarcie powiedziała, że ​​„zła umowa Brexit” zaostrzy wyzwania gospodarcze kraju, wzywając do „resetu” stosunków z Europą.

Analizuje idee zarówno bliższych relacji z Europą, jak i reakcji Wielkiej Brytanii na amerykańskie i europejskie inwestycje w ekologiczne i zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa.

Zapytany, co oznacza w praktyce „reset” Partii Pracy w stosunkach z UE, Sir Keir powtórzył, że jego partia nie przyłączy się ponownie do europejskiego jednolitego rynku ani unii celnej, ale chce wykorzystać „każdą okazję” dla handlu. Kontrakty z krajami na całym świecie.

„Myślę, że musimy zresetować te stosunki z UE i chcemy zobaczyć lepsze stosunki między Wielką Brytanią a UE niż obecnie. I myślę, że postęp w sprawie protokołu to pierwszy krok”.

Partia Pracy ogłosiła w zeszłym tygodniu, że jeśli zostanie wybrana, będzie realizować pięć „misji”: pierwszą jest osiągnięcie przez Wielką Brytanię „najwyższego trwałego wzrostu” w G7;

Inne zadania – szerokie tematy tego, co Partia Pracy chce osiągnąć u władzy – obejmują przekształcenie Wielkiej Brytanii w „supermocarstwo czystej energii”, poprawę NHS, reformę wymiaru sprawiedliwości i podniesienie standardów edukacji.

Partia obiecała przedstawić bardziej szczegółowe propozycje polityczne jeszcze w tym roku.

„Musimy znaleźć odwagę, by zająć się ciężko wypracowanymi interesami” – powiedział Sir Keir w swoim poniedziałkowym przemówieniu.

„Więc jeśli uważasz, że rolą rządu nie jest kształtowanie rynków, jesteśmy tu tylko po to, by im służyć; że niskie płace i zablokowane rynki pracy są nie do zreformowania lub że system planowania powinien już faworyzować bogatych. , nie nowe domy, farmy wiatrowe i laboratoria, jesteśmy czymś więcej. Musimy tworzyć bogactwo… a wtedy to nie zadziała dla nas” – powiedział.

W pierwszej wskazówce, w jaki sposób będzie mierzony zakres gospodarki, Partia Pracy powiedziała, że ​​przyjrzy się wzrostowi produkcji na osobę i porówna go z innymi krajami.

Partia Pracy powiedziała, że ​​torysi sprowadzili kraj na „ścieżkę upadku” i że jeśli ostatnie tendencje wzrostowe będą się utrzymywać, to do 2030 roku populacja Anglii będzie w gorszej sytuacji niż populacja Polski.

W latach 2010-2021 PKB na mieszkańca Wielkiej Brytanii rósł realnie średniorocznie o 0,5%, podczas gdy Polska o 3,6% (na podstawie danych Banku Światowego).

Planuje przyjrzeć się poziomowi życia poprzez miarę dochodu do dyspozycji przeciętnego gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii, z ambicjami poczynienia postępów w zmniejszaniu przepaści między przeciętnym gospodarstwem domowym w Wielkiej Brytanii a gospodarstwami domowymi we Francji i Niemczech do końca parlamentu.

Jednak Sir Keir zasugerował również, że powinien zdecydować, czy ludzie „czują się lepiej” pod koniec kadencji Partii Pracy w rządzie.

cel biznesowy

Partia Pracy apeluje do środowiska biznesowego, że zapewni długoterminowy stabilny rząd w przeciwieństwie do gwałtownej rotacji konserwatywnych premierów jesienią ubiegłego roku i zakłóceń na rynkach finansowych.

Jednak Sir Keir wcześniej powiedział, że popiera podwyżkę podatku dochodowego od osób prawnych – z 19% do 25% – należną w kwietniu.

Wcześniej obiecał gruntowną reformę konstytucyjną, która, jak powiedział, uwolni potencjał w narodach i regionach Wielkiej Brytanii, i powiedział, że „Brexit zadziała”.

Prezes Tesco, John Allen, powiedział: „Wzrost najlepiej osiąga się poprzez partnerstwo między rządem a biznesem. Teraz, jeśli Partia Pracy utworzy następny rząd, musimy wspólnie opracować kompleksowy plan, aby mogli zacząć działać już pierwszego dnia”.