30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliła z Kalifornii 22 satelity Starlink – lot kosmiczny teraz

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystrzeliła z Kalifornii 22 satelity Starlink – lot kosmiczny teraz

Rakieta Falcon 9 wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii 29 października 2023 r., niosąc 22 satelity Starlink. Zdjęcie: SpaceX.

Pierwsza z dwóch misji Falcona 9, które SpaceX planuje na niedzielę, wyniesie na orbitę największą konstelację satelitów Starlink drugiej generacji, jaka kiedykolwiek została wystrzelona z zachodniego wybrzeża. Było to 50. uruchomienie Starlink w tym roku.

Rakieta Falcon 9 wystartowała ze Space Launch Complex 4 East (SLC-4E) w Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii o godzinie 2:00 czasu PT (5:00 czasu wschodniego/09:00 UTC), niosąc 22 satelity.

Po niedzielnym wystrzeleniu w Kalifornii nastąpi kolejna misja dostawcza Starlink z 23 satelitami, która wystartuje z Pad 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral o 19:45 EDT (23:45 UTC).

Misja Starlink 7-6 była pierwszą misją Falcona 9 na pokładzie 22 satelitów o nazwie V2 Mini z zachodniego wybrzeża. Wcześniej misje stamtąd były ograniczone do 15 lub 21 pojazdów Starlink, w zależności od orbity. Na wschodnim wybrzeżu Falcon 9 wystrzelił 23 V2 Mini tydzień wcześniej, 21 października, o jednego więcej niż poprzednia maksymalna liczba dla misji z Przylądka.

SpaceX nie wyjaśniło, w jaki sposób osiąga tę dodatkową zdolność dostarczania. Może to wynikać z poprawy szacunkowych osiągów Falcona 9 lub być może ze zmian produkcyjnych, które zmniejszyły całkowitą wagę satelitów.

Rakieta Falcon 9 Booster B1075 znajduje się na pokładzie statku dronowego po ukończeniu siódmej misji. Zdjęcie: SpaceX.

Rakieta pierwszego stopnia Falcon 9 o numerze startowym B1075 odbywała swój siódmy lot. Weszła do służby w styczniu tego roku, wynosząc na orbitę 51 satelitów Starlink starszej generacji. Następnie wystrzelił misję Transzy 0, Lot 1 dla Agencji Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej Armii Stanów Zjednoczonych, a następnie wykonał cztery kolejne loty dostawcze Starlink. Ostatni lot odbył się przed startem dzisiaj, 25 września, co oznaczało 34-dniowy okres zwrotu.

Zdjęcie pliku satelitów Starlink V2 Mini firmy SpaceX w zakładzie przetwarzania ładunku na Przylądku Canaveral na początku tego roku. Źródło: SpaceX

Po oddzieleniu się od drugiego stopnia Falcona 9 B1075 kontynuował lądowanie na dronie Of Course I Just Love You, który stacjonował na Pacyfiku u wybrzeży Baja California.

22 satelity Starlink zostaną wystrzelone z drugiego etapu po nieco ponad godzinie lotu. Według danych pomyślne rozmieszczenie spowoduje, że całkowita liczba satelitów Starlink na orbicie osiągnie 4989 Statystyki opracowane przez Jonathana McDowella.

READ  „Nadwaga” gwiazda neutronowa jest sprzeczna z teorią czarnej dziury, twierdzą astronomowie | czarne dziury

SpaceX wykonało 25 misji orbitalnych z Vandenberg w ciągu ostatnich 365 dni, co daje średnio jeden start co 14,6 dnia. Uwzględniając starty z Przylądka Canaveral, była to 89. misja orbitalna SpaceX w ciągu ostatnich 365 dni, start średnio co 4,1 dnia.